ПІВРОКУ КИЇВРАДИ:
чому депутати реєструються і тікають із сесій
Депутати реєструються і потім не голосують. Найбільш пасивні — представники "Батьківщини". Голова фракції Бондаренко пояснює, що його депутати за "дурь" не голосують і радить ЧЕСНО до пропусків засідань ставитися творчо. Київський міський голова Віталій Кличко теж не відвідує належним чином сесійні засідання. Депутати сумарно запізнилися за півроку на 340 годин.

Після моніторингу перших 100 днів роботи Київради, ЧЕСНО проаналізував, як пропрацювала рада у першому півріччі 2016 року.

Володимир Прокопів
секретар Київради
"Є депутати, які приходять і реєструються, а потім ідуть геть і навіть картки не вставляють. Є такі, що і реєструються, і картку вставляють, а самі йдуть геть. У нас нова система. Такої навіть у Верховній Раді нема. Не можна кнопкодавити за інших. Проекти рішень в результаті набирають по 30 - 40 голосів при тому, що мінімально треба 61 — половина від кількості депутатів. Я не проти того, щоб депутати голосували проти чи утрималися. Я проти того, щоб депутати просто реєструвалися, щоб не потрапити до списку прогульників і йшли собі геть. Треба працювати"
Депутати "Єдності" та "Самопомочі" найчастіше
не послуговуються картками
Після моніторингу ЧЕСНО перших 100 днів влади депутати активніше реєструються перед початком засідання. Але дані системи голосування Київради показують, що потім депутати чомусь часто не доходять до зали засідань, щоби скористатися карткою для голосування й працювати.

Найбільше картка відсутня в актора-свободівця Богдана Бенюка, який переміг у Деснянському районі. Її немає майже під час 75% голосувань.
ЧЕСНО кілька днів намагався сконтактуватися з актором, але поспілкуватися так і не вийшло.

Голова фракції "Свобода" Юрій Сиротюк наголошує, що його фракція цілком дисциплінована, але за єдиного порушника дисципліни Бенюка готова нести відповідальність:

Юрій Сиротюк
голова фракції "Свобода" в Київраді

"Він дійсно на репетиціях і йому дуже важко суміщати. Ми ставили це питання на фракції. Вирішили, що рішення має прийняти сам Богдан Бенюк"
"Свободівець" зауважує, що іноді депутати йдуть на демарш і просто не вставляють картки для голосування.

Юрій Сиротюк
голова фракції "Свобода" в Київраді
"Ви знаєте, є дві Київради. Одна Київрада дуже проєвропейська і демократична. Тут діє система, яка унеможливлює кнопкодавство. Тут секретаріат пильнує, чи депутат сам реєструється і має при собі картку для голосування. Правила значно суворіші, ніж в парламенті. І за це перед Кличком можна зняти шапку. Але є й друга Київрада. Її чорний вхід. У цій Київраді заправляють колишні регіонали та люди Черновецького на кшталт Столара. Приватні монополії Київенерго, Київгаз, Київводоканал (залазячи в кишені кожного киянина уникають справедливого оподаткування сплачуючи на чотирьох аж 2 млн грн податку). Корупція процвітає у сотнях комунальних підприємств. Наприклад, подейкують, що у "Водоканал" зайшли люди Курченка. Йде системне знищення історичної спадщини та реального самоврядування Ми були обурені тим, що Кличко ветував рішення щодо виборів у райради. Кілька фракцій домовилися не голосувати і ми фактично залишили раду без кворуму. Це був спланований демарш"
Але статистика, яку бере до уваги Рух ЧЕСНО стосується питань, які ставилися на голосування саме за наявності кворуму в залі.

Депутатка від "Єдності" Алла Шлапак за попередньої каденції Київради поповнила лави прогульників. Тепер же досвідчена Алла Шлапак справно реєструється. За офіційними даними, вона була присутня на майже всіх сесійних засіданнях Київради. Тобто за цим критерієм депутатка з Печерська ніколи б не потрапила до списку несумлінних депутатів.

Однак статистика свідчить, що у майже 70% випадків вона не вставляє свою картку для голосування.

Алла Шлапак
депутатка Київради
"Я вставляю картку для голосування тоді, коли знаходжуся в сесійній залі і тоді, коли щодо питань, які виносяться на засідання, я маю позицію голосувати чи не голосувати. По земельних питаннях я не голосую, бо вважаю, що мають діяти земельні аукціони. Я голосую там, де йдеться про об'єкти соціально-гуманітарної сфери"
На зауваження щодо того, що в Регламенті Київради немає позиції "не голосував" і "вийняв картку" Алла Шлапак зауважує, що й заборони для таких дій депутата Регламент не передбачає:

Алла Шлапак
депутатка Київради від "Єдності"

"Можу й утриматися, а можу й не брати участь у голосуванні — це моє право. У Регламенті немає заборони, що я не маю права не голосувати"


Рух ЧЕСНО нагадує Шлапак, що в чинному Регламенті КМР у пп.3 п.1 ст. 6 ідеться про те, що депутат міськради зобов'язаний брати участь у голосуванні, а в ст. 29 розтлумачується порядок голосування.

З виправдання Шлапак слідує, що вона не просто порушує Регламент ради, а у майже 70% голосувань не має позиції "за", "проти" чи "утрималась" . Навіщо місту тоді депутат, який не може прийняти на сесії рішення і не може сформувати свою позицію щодо проектів рішень?

Як і колишня представниця команди Леоніда Черновецького, діє депутат від "Самопомочі" Сергій Харчук, який балотувався у Святошинському районі. За даними письмової реєстрації він відсутній лише на одному засіданні, а картки немає у понад 50% голосувань.

Сергій Харчук пояснює таку статистику тим, що фракція приймає рішення не голосувати за деякі питання.

Сергій Харчук
депутат Київради від "Самопомочі"
"Ми свідомо не вставляли картки, коли в нас почалося протистояння з мером через питання районих виборів. Я вам відкрию наш корпоративний секрет: ми домовилися всередині фракції, що для нас є принципові, засадничі питання, де ми приймаємо рішення консолідовано і голосуємо солідарно, і свою карту голосування ми викладаємо напередодні й вона доступна в Мережі, щоб наші виборці бачили, як ми збираємося голосувати. А є інші питання, де ми вирішуємо, що кожен голосує, як вважає за потрібне. Оскільки ми готуємося до кожної сесії і в нас є ця карта голосування, то жодного разу, крім командної гри, я особисто не виймав картку, через те, що не міг визначитись"
Однопартієць Харчука Леонід Антонєнко діє за тим самим принципом.

Він пояснює це тим, що депутат, за його словами, має не 3 опції для голосування, а цілих 5.

Леонід Антонєнко
депутат Київради від "Самопомочі"
"У депутата 5 можливостей проголосувати: він може проголосувати "за", "проти", "утримався", "не голосував" і "витягнув картку". Ви можете самі запитати в депутатів, у яких випадках вони віддають перевагу позиції "утримався", а в яких не голосують чи виймають картки. Насправді, між цими опціями є нюанси. Зокрема, депутат утримується, якщо добре знає питання, яке голосується. Я, наприклад, частіше за все не голосую за ті питання, щодо яких я не сформулював власного ставлення, але при цьому не очевидно, що не підтримувати ці питання не варто. І я б не сказав, що це принципові питання"
Також депутат переконує, що іноді причиною неголосування є те, що він має потребу під час роботи в сесійній залі обговорити якусь нагальну для його виборців проблему із колегами чи керівниками департаментів і просто фізично не встигає проголосувати.

За тлумаченням про порядок голосування ми звернулися до голови регламентної комісії Олега Макарова.

Олег Макаров
голова регламентної комісії, депутат від "Самопомочі"
"У нас у Регламенті є ст. 29 про порядок голосування. Отже, голосування може бути поіменне або таємне. Таємне проводиться при виборі секретаря або при відставці голови. А поіменне відбувається особисто шляхом натискання на кнопку "за", "проти" чи "утримався". У виключних випадках, коли не працює Система Рада, голосування може відбуватися шляхом підняття рук або шляхом поіменного опитування депутатів. Але за нашої каденції такий спосіб голосування ще не застосовувався"
Таким чином голова регламентної комісії теж чітко дає зрозуміти і представникам "Самопомочі", і представникам "Єдності", що такого виду голосування як "не голосую" або не "вставляю картку" — нема.

До списку прогульників намагається не потрапити і колишній міський голова, чинний очільник партії "Єдність" Олександр Омельченко. Він нібито відсутній на засіданні лише раз. Але картку часто теж не вставляє.

Попри те, що Рух ЧЕСНО кілька днів розшукував депутата Омельченка, поговорити з ним так і не вдалося. Відповідно виникає питання, як часто депутат, якого так важко знайти і під час сесій, і в інші дні, спілкується з виборцями, які не мають його прямого телефону.

Зауважимо, що навіть коли картка Омельченка вставлена, він майже кожного другого разу не голосує.
"Батьківщина" стимулює пасивність депутатів
Список найбільш пасивних у Київраді очолює міський голова Віталій Кличко.

У прес-службі пояснюють, що Кличко не відвідує засідання ради тоді, коли "у відрядженнях, або коли якісь невідкладні події".
Секретар ради Прокопів пояснює, чому Кличка немає на місці й чому міський голова не голосує:

Володимир Прокопів
секретар Київради

"У нього низка зустрічей. Він має бути на них присутній особисто, бо під його ім'я нам дають інвестиції"
Зауважимо, що в деяких містах США міський голова взагалі не бере участі у голосуванні й отримує право голосу лише тоді, коли рада своїми голосами розділяється 50 на 50. Але він присутній на сесіях.

Друге місце з-поміж пасивів Київради вже вдруге посів депутат від "Батьківщини" Олександр Березніков. Йому довірили свої голоси мешканці Дніпровського району.

Олександр Березніков
депутат Київради від "Батьківщини"
"Я можу виходити з залу в цей час, а картку залишаю в системі. Я ж іще працюю. З зали вийшов і картку залишив. Я ж іще в адміністрації працюю, в мене робочий день. Сесійні дні може враховувати адміністрація, але ж люди цього не враховують… і якщо щось трапляється, я маю їхати на зустріч до людей як начальник управління з будівництва, то що ви мені порадите - на сесії сидіть чи виходити вниз до людей? Скажу, от мені такий журналіст порадив сидіти в залі й кнопку жать, а до людей не піду, сховаюсь. А чого мені ховатися? Я вам скажу, що за сесійний день з зали можу виходити 25 разів: і пошту розписати і на роботу з'їздити і все, що хоч, можу. Якщо ви мені радите на час відсутності забирати картку — добре, буду забирати"
Як і раніше, головний пасив Київради — представники "Батьківщини". Представниця виборців Оболоні Ганна Свириденко, яка до попереднього антирейтингу не потрапила, одразу посіла 5 місце. Її однопартійці Анатолій Шаповал та Ольга Веремеєнко так і не зробили висновків. Більше того, до них додалися ще два представники "Батьківщини" Олена Антонова та Денис Москаль.

Олена Антонова відмовляється коментувати пасивність своєї картки і радить звернутися з цим питанням до голови фракції.

Олена Антонова
депутатка Київради від "Батьківщини"
"Питання до кожного депутата — це правильно. Але ж є позиція фракції і я вам пропоную звернутися до керівника фракції Володимира Бондаренка і запитати. Є позиція партії, є позиція фракції, тому я навіть не хочу коментувати з цього приводу і сподіваюсь на порозуміння… Я повністю в фарватері фракції"
Стосовно пасивності фракції при голосуванні Володимир Бондаренко повідомив, що це пов'язано з тематикою питань, винесених на голосування:

Володимир Бондаренко
голова фракції "Батьківщина" в Київраді
"Батьківщина" не голосує, тому що ступінь наших проблем зайшов так далеко — що далі нікуди. Якщо б'ють наших колег на подвір'ї Київради, а мер Кличко не розбирає цю ситуацію як слід, якщо є проблеми з тим, що він призначає кого хоче і як хоче, то ми просто не голосуємо. Так, ми ходимо до зали, ми працюємо в комісіях, а голосувати за ті земельні питання, які він скидає через своїх адептів, ми не будемо і це наше право. Всі соціальні питання ми голосуємо, а таку дурь — де кому відвести земельну ділянку — ми не голосуємо… А голосувати ми будемо тільки тоді, коли це буде відповідати нашим життєвим принципам"
Зауважимо, що голови фракції "Батьківщина" Володимира Бондаренка з-поміж "пасивів" Київради немає. Таким чином він або зраджує принципи фракції або покриває недобросовісних депутатів.

Бенюк, який за результатами моніторингу 100 днів влади посідав 1 місце антирейтингу, потроху зменшує відсоток пасивності й зміщується на 3 місце. Жоден інший "свободівець" до антирейтингу не потрапив.

Юрій Сиротюк
голова фракції "Свобода" в Київраді
"Як голова фракції я слідкую за тим, щоб навіть якщо депутату треба вийти — він забирав картку. "Свобода" стежить за дисципліною. Я взагалі вважаю, що не слід користуватися кнопкою "утримався". Кожен депутат має розуміти він "за" чи "проти" кожного рішення. Якщо "за" — відстоювати і аргументувати, якщо проти — аргументувати колегам під час обговорення і голосувати "проти". Бути пасивним чи "утримуватися" — це не позиція"
Депутати сумарно запізнилися на 2 місяці
Як і раніше депутати дозволяють собі запізнюватися, і колеги мають чекати в залі, доки з'явиться кворум. Сумарно за півроку депутати запізнилися більше ніж на 340 годин. Це становить приблизно 2 робочих місяці.

Але попри те, що в Бенюка покращилися результати під час голосувань, він очолив ще один антирейтинг. Тепер він на чолі тих, хто запізнюється на засідання. Під час попереднього моніторингу перше місце було у представника "Солідарності" Ігоря Баленка, який цього разу покращив свої показники і посів 5 місце.
Депутат від "Самопомочі" Леонід Антонєнко натомість запізнюється дедалі більше. Представниця цієї ж фракції Наталія Шульга, яка фігурувала у попередньому моніторингу як найзатятіша прогульниця й хотіла скласти мандат, тепер відвідує засідання краще, але все одно увійшла до списку тих, хто не встигає вчасно на засідання.

Наталія Шульга
депутатка Київради від "Самопомочі"
"Тепер всі є присутні, тільки не працюють через кризу влади. Мої пояснення нікуди ж не дівалися. Я вже є радником профільного міністра — це теж волонтерська робота… Тому я намагаюся дотриматися балансу бути професійною і корисною для суспільства. Мушу визнати, наступного разу буду думати, чи достатньо в мене часу на волонтерські зобов'язання. Дуже важко, повірте, ми в Київраді не для заробляння грошей і не для власних бізнесів чи зисків"
Хто з депутатів прогулює засідання комісій?
За законом депутат, який за рік пропустив більше 50% засідань сесій або комісій може бути відкликаний (ст. 37, ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад").

На комісіях є виключно письмова реєстрація. Присутніх депутатів записують у протоколі. Як правило, засідання комісій прогулюють частіше, ніж сесії.

Якщо під час попереднього моніторингу Алла Шлапак взагалі не фігурувала в антирейтингах, то за майже півроку стала найбільшою прогульницею засідань бюджетної комісії.
Друге місце розділили представниця "Батьківщини" Олена Антонова, яка входить до команди екс-нардепа Пилипишина в Шевченківському районі і є найбільшою землевласницею в Київраді, та Бенюк, який значиться в усіх антирейтингах.

Олена Антонова
депутатка Київради від "Батьківщини"
"Я не знаю, як ви відсотки рахуєте. Відсотки дуже гарно рахувати, коли відбулося 8 чи 10 засідань, то цифри дуже гучні виходять. Ну а мене не було на 4-х комісіях з тих, що відбулися, і я слідкую за собою. І в мене є на це поважна причина, тому що в мене був лікарняний. Я завжди попереджаю фракцію про свою відсутність, оскільки у нас дуже сувора дисципліна"
Якщо депутатка стверджує, що була на лікарняному, то голова фракції, якому Антонова, з її ж слів, підзвітна, має іншу інформацію.

Голова фракції "Батьківщина" Володимир Бондаренко пропуски колеги Олени Антонової пояснює так:

Володимир Бондаренко
голова фракції "Батьківщина" в Київраді
"Олена Юріївна була тривалий період у відрядженні. Дійсно, вона інформувала нас про те, що вона відсутня в Києві… Ми ж тут депутати зарплату не отримуємо і кожен має якусь роботу в Києві або не в Києві — відрядження десь по Україні. Тому до цього треба творчо ставитися"
ЧЕСНО продовжує стежити за роботою місцевих рад.

Нагадуємо, що Рух ЧЕСНО також дослідив зв'язки депутатів Київради.
Також ЧЕСНО для киян оприлюднив аналіз доходів та статків депутатів Київради.

Відстежувати аналіз роботи депутатів свого району кияни можуть на сайті ЧЕСНО.
Матеріал підготували:
Ірина Федорів
координаторка регіональної мережі Громадського руху ЧЕСНО
Сергій Огородник
журналіст Громадського руху ЧЕСНО
Надя Кельм
інформаційна дизайнерка Громадського руху ЧЕСНО
comments powered by HyperComments