ПІВРОКУ КИЇВСЬКІЙ ОБЛРАДІ:

чому депутати прогулюють перед виборами?
Найзатятішим прогульником Київської обласної ради є екс-голова ОДА Володимир Шандра — представник фракції БПП "Солідарність". Найбільше прогулюють депутати з нових політпроектів — "Нашого краю", "УКРОПу", "Опоблоку". Перед виборами до об'єднаних територіальних громад ЧЕСНО вирішив дослідити, як політичні партії контролюють роботу своїх депутатів на обласному рівні.

Наприкінці травня виповнюється півроку, як запрацював новий склад Київської облради. За законом, якщо депутат пропустив понад 50% засідань сесії чи постійної комісії протягом року, його можна позбавити мандату (ст. 37, ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад").

Громадський рух ЧЕСНО проводить піврічний моніторинг прогульників Київської облради, щоб дати уявлення виборцям та політичним партіям про те, як депутати після виборів працюють у раді.

Колишній голова ОДА Володимир Шандра прогуляв понад 75% засідань бюджетної комісії й 60% засідань сесій. Він очолив антирейтинг.
Олександр Шандра отримує партквиток з рук голови Аграрної партії Віталія Скоцика
Даним, які офіційно дала облрада на запит ЧЕСНО, представник фракції БПП "Солідарність", який нещодавно вступив в Аграрну партію, не дуже вірить.

"Ви ж знаєте, які у мене з радою стосунки", - говорить екс-очільник ОДА, якому нещодавно знайшли заміну.

Але потім Шандра визнає, що на сесії та комісії таки не ходить і на це, як йому здається, має нібито свої поважні причини.

Володимир Шандра
депутат від БПП, екс-очільник ОДА

"Є ряд причин. Ви бачили, які рішення на сесії розглядаються? Досі не проголосований регламент. Це право депутата ходити на сесії чи ні. Я доношу до виборців, що розглядають на сесії. Я працюю з виборцями на окрузі"

Адресу власної приймальні, де нібито депутат працює з виборцями, Шандра так і не спромігся назвати. Пізніше інформацію надіслала смс-кою прес-служба політика.

Громадський рух ЧЕСНО нагадав політику, що за законом ходити на сесії та комісії — це не право, а обов'язок депутата. Згідно зі ст. 37 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" ті депутати, які пропустили понад 50% засідань, можуть бути відкликані.

Якщо Шандра, якого обирали виборці Миронівського району, втратить мандат, то на його місце, згідно з партійним рейтингом, стане Олександр Скоробогатий (Вишгородський район).

Окрім Шандри, є ще троє представників БПП "Солідарність", які поповнили лави прогульників. Тетяна Семенова, колишня голова Ясногородської сільської ради, а зараз голова Макарівської РДА, пропустила 30% засідань ради та майже 43% засідань комісії ЖКГ.

Ще двоє представників фракції "Солідарність" Наталія Юрович та Владислав Одинець потрапили до лав прогульників сесійних засідань. Пропустив кожен з них по 40%.

Як і Семенова, Юрович — колишня голова. Керувала сільською громадою Ковалівки як представниця "Партії регіонів". За повідомленнями в ЗМІ, екс-регіоналка, яка потрапила в облраду під стягами "Солідарності", нібито, — племінниця Засухи.

Одинець, який пройшов з Юрович від Васильківського району, очолює тамтешню райдержадміністрацію.

Лев Парцхаладзе
голова фракції БПП, заступник голови ОДА

"Ми зараз створимо дисциплінарну комісію і будемо суворо підходити до цього питання"
Єдиний представник Радикальної партії Олега Ляшка, який поповнив лави прогульників сесій — це Анатолій Даниленко. Він пропустив 30%.

Депутат переконує, що він не прогулював, а був у відрядженнях по роботі, про що повідомляв голові фракції.

Анатолій Даниленко
депутат від РПЛ
"Я до прогульників не потрапляю, чого це ви так кажете? Я пропустив усього 2 засідання (за даними, які надали в раді, Даниленко пропустив 3 засідання - прим. ред.)
А ви інше проаналізуйте виступи, запити, звернення.. Це не прогули — це мої відрядження. Я ще мотаюсь по світу божому, бо ще треба справи робить по університету... Це Франція, це Німеччина, це інші регіони... Це не прогули. У мене куратор знає, треба повідомляти керівництву. Це ж робота — не те що там, надумався пішов, надумався — не пішов. Я відповідально до цього ставлюся"
Зауважимо, що роботодавець на час сесій звільняє працівника від виконання обов'язків. Відповідно, депутат має обирати сам чи їхати йому на сесію, бо громада йому довірила представницький мандат, чи у Францію, чи Німеччину...
Чому депутати нових партій
прогулюють перед виборами?
Такі нові політичні проекти, як "Наш край", "УКРОП", "Опоблок" у порівнянні з іншими партіями набрали найменше голосів на виборах до облради. У низці населених пунктів найближчим часом можуть відбутися вибори у ради нових об'єднаних територіальних громад. Представники цих та інших партій в облраді мали б уникати репутаційних ризиків напередодні виборів і справно відвідувати сесійні засідання та засідання комісій. Але понад 50% прогульників у Київській облраді — це представники саме цих нових політпроектів.

До списку прогульників потрапили майже 50% представників "Нашого краю" (3 депутати з 7). Перед виборами рух ЧЕСНО акцентував увагу виборців, що ця партія переважно складається з депутатів-прогульників та екс-регіоналів. Так представник цієї партії Василь Цвик, обраний від Згурівщини, у Київській облраді вже пропустив за півроку роботи 50% засідань сесій і майже 60% засідань комісії з питань ЖКГ. Він має всі шанси стати кандидатом на відкликання.

Чому прогулює Цвик пояснив голова фракції "Наш край" Ярослав Добрянський, який за попередньої каденції сам потрапив до лав прогульників.

Ярослав Добрянський
голова фракції "Наш край" в облраді
"Цвик хворий на цукровий діабет, інсулінозалежний. Часто лікується за кордоном. Зараз також перебуває на лікуванні. Нещодавно йому робили операцію. Цвик дуже багато робить для Згурівського району — ця людина знана в аграрному секторі. Його підприємство "Тетяна 2011" вирощує кіз у Згурівському районі та займається переробкою молока"
Колега, екс-голова облради Олександр Качний також став на захист Цвика.

Олександр Качний
перший номер списку
"Опозиційного блоку"
"Цвик — це теж аграрій, який сьогодні, ви знаєте, йдуть жнива… люди працюють. І Цвик і Фурдичка — це люди, які працюють на землі. І ви поїдьте, будь ласка, в Згурівку й запитайте, чим займається Цвик. Ви в кожному дитячому садочку побачите людей, які будуть казати "Дякуємо, що така людина взагалі є на світі"... Подивіться на справи, тому що людей треба цінувати за їхніми справами, а не балачками"
Окрім нього є ще два представники "Нашого краю", які поповнили лави прогульників.

Олександр Сіренко (Яготинський район) та Станіслав Поліщук (Бородянський район). Обидва пропустили по 30% сесій, але якщо Сіренко пропустив майже стільки ж відсотків засідань екологічної комісії, то Поліщук не відвідав 50% засідань бюджетної комісії і увійшов до топ-5 найзатятіших депутатів-прогульників.

Добрянский переконує, що директор Яготинського маслозаводу Олександр Сіренко відвідує майже всі сесійні засідання, але часто їздить за кордон у справах, пов'язаних з його професійною діяльністю.

Поліщук свою відсутність на сесіях та комісіях пояснює тим, що йому не зручно їздити, адже живе він у Білій Церкві, а округ знаходиться в Бородянці, тому на сесії та комісії він не завжди встигає.

Станіслав Поліщук
депутат від партії
"Наш край"
"Це не зовсім правда, але мені виправдовуватись нема чого. Це треба зустрічатись і показати свій порядок денний і свої виїзди в Бородянку, яка знаходиться від Києва... Вибачте, я не Києво-Святошинського району депутат... Я, на жаль, проживаючи в Білій Церкві, а працюючи в Бородянці, фізично інколи не встигаю на початок комісії. На реєстрацію і тому подібне. Але, вивчаючи всі матеріали, даю згоду. Інколи встигаю приїжджати — в протоколі розписуюсь, а інколи — ні"
Лави прогульників поповнив навіть керівник партії "УКРОП" Денис Борисенко (обраний у Бородянському районі). Депутат, який був помічником екс-регіонала Олега Царьова, пропустив 30% засідань сесій, але достеменно підтвердив лише один пропуск.

Денис Борисенко
депутат від
"УКРОПу"
"По-перше, я не можу підтвердити цю цифру. Можливо, якусь сесію я і пропустив з якоїсь поважної причини — я зараз підніму питання і подивлюсь… Касаемо сессиий я действительно помню, что я одну сессию пропустил… ну там я не буду уточнять уважительные причины, не хочу они уважительные достаточно… А касаемо двух — это, я думаю, что это ошибка. Так по примеру и по сессиям Верховной Рады. Там мы расписываемся, а потом заходим. Но расписываемся тогда, когда мы получаем материалы. А у меня как у представителя фракции (я президию еще посещаю) материалы уже есть, потому я не всегда подхожу к стойке регистрации, я иду сразу на свое рабочее место — у меня есть карточка, я начинаю голосовать. Регистрируюсь в электронном порядке"
Таку ж кількість сесійних засідань дозволив собі пропустити член регламентної комісії УКРОПівець Армен Шахар'янц (Яготинський район).

"Опоблок" має в облраді найменшу кількість мандатів - 6. Микола Фурдичка, якому довірили свої голоси мешканці Таращанського району, пропустив 30% засідань сесій, а на засіданнях комісії ЖКГ був відсутній у понад 70%. Це другий результат в антирейтингу після екс-голови облради Шандри.

Знаково, що з-поміж депутатів "Опоблоку" саме Фурдичка отримав найбільшу довіру від виборців. Більшість представників "Опоблоку" в Київраді стала депутатами завдяки пост-виборним маніпуляціям із списком. Чинного депутата Віктора Бурмістрова, до прикладу, у рейтингу від прохідного місця відділяло мало не 20 колег.

Олександр Качний, який очолив список "Опоблоку" та головував в попередньому скликанні облради, висловив сумнів щодо пропусків Миколи Фурдички.

Олександр Качний
перший номер списку
"Опозиційного блоку"
"Та нє, такого немає! Не можу сказати по цьому питанню. Я не знаю, я не володію такими даними. Вам дали такі дані? Я візьму офіційні дані ці з обласної ради з апарату, тоді буду розуміти, про що йдеться. У вас лист за чиїм підписом? Голова ради Старикова? Добре, скажіть, будь ласка, дату відповіді Старикової. Дякую, записав. Ви знаєте, що ми не відповідаємо за роботу депутатів, які на громадських засадах сьогодні працюють? Тому звертайтесь до самого депутата, я навіть не голова фракції, чому ви мені телефонуєте? Я думаю, вам треба написати листа до самого депутата, до Миколи Григоровича Фурдички, це не політичне питання, це особисте: може він хворів, може ще якась причина є? Я не знаю, я знаю, що це авторитетна людина, яка сьогодні вже в раді саме більше скликань має. І сьогодні він узяв перше місце на виборах у Таращанському районі, 26%, більше, ніж інші, я думаю, і тому ви почали хвилюватись, як він так працює, да? Ця людина турбує вас дуже?... Ви чим займаєтеся по житті? Ви журналіст? Так займайтеся журналістською роботою! Як ви можете впливати на депутатську роботу?"
Майже 20% депутатів прогулюють
засідання комісій облради
Найбільше прогульників у бюджетній комісії. Голова бюджетної комісії від "Самопомочі" переконує, що роботу комісії депутати ще жодного разу не зривали, але деякі питання через відсутність місцевих обранців таки були непроголосовані.

Ольга Бабій
голова бюджетної комісії від "Самопомочі"
"Насправді, в мене з кворумом дуже велика проблема. Депутатів у комісії 14 і правочинно 8 людей — це мінімальна кількість, щоб розпочати засідання. Я попередньо обдзвонюю і перевіряю, коли хто зможе бути. Комісії ми ще не переносили на іншу дату, але були питання, які прийняли у зв'язку з тим, що деякі депутати під час засідання комісії йшли геть. Відповідно, ми не мали достатньої кількості голосів. Така ситуація буде до того, поки ми не врегулюємо кількість депутатів у комісіях на законодавчому рівні. В якійсь комісії 3 депутатів, а є такі комісії, в яких їх ну дуже багато"
Як правило, у кожній раді найпопулярнішими є дві комісії — бюджетна і земельна.

Член бюджетної комісії від "Батьківщини" Олег Кищук, який виграв вибори в Броварському районі, у бюджетній комісії прогулює чи не найбільше.
Але виходити з неї не хоче.
Кищук нарікає, що про засідання комісії не попереджають за місяць.

"Коли призначають засідання, то вони призначають його не за місяць. На цей час може попадати прийом громадян", - каже представник "Батьківщини".

На питання Громадського руху ЧЕСНО, чи прийом громадян відбувається офіційно в приймальні у визначені години, Кищук каже, що переважно він, нібито, їздить по селах свого округу. Варто зазначити, що робота саме бюджетної комісії в усіх радах є, як правило, найбільш інтенсивною. Бюджетні питання можуть бути доволі нагальними й вимагають невідкладної участі депутатів у засіданнях комісій.

Відповідно, депутати можуть самі обирати собі комісію з більшим чи меншим навантаженням, але у кожній раді найбільша боротьба точиться саме за бюджетну та земельну комісії й залишати їх депутати не квапляться.

Олег Кищук
член бюджетної комісії від "Батьківщини"

"Мене влаштовує бюджетна комісія. 35% пропусків — це не так вже й багато.
Мені цікаво, як підтягувати в район бюджетні кошти й навіть, коли мене немає, мені надсилають матеріали"
Зауважимо, що матеріали засідання будь-якої комісії повинні надавати на вимогу будь-якого депутата.

Окрім Кищука до лав прогульників потрапили ще три депутати від "Батьківщини". Двоє з Макарівського району - Григорій Тищенко (комісія охорони здоров'я) та Микола Швидкий (комісія ЖКГ). А також ще один депутат з Києво-Святошинського району Олександр Нігруца (комісія з питань архітектури).

Через те, що депутати не відвідують, як слід, засідання комісій буває й таке, що робота зривається. Так кілька разів було в комісії з питань ЖКГ, яка стала другою за кількістю прогульників після бюджетної. Головує в цій комісії облради "свободівець" Вячеслав Хмельницький.

Вячеслав Хмельницький
голова
комісії ЖКГ

"Відверто кажучи, якщо з першого разу не виходить, то з другого разу збираємося. Деякі депутати виправляються. Станом на сьогодні всі питання, які стосуються області, комісійно вирішені. Всі висновки зробили, і комісія буде працювати"
"Я радий, що ви цікавитися життям облради. Ми проведемо виховну роботу. Ви не почуєте ці прізвища більше взагалі. Ми реагуємо на такі дослідження журналістів", — переконує голова фракції "Батьківщини" Віктор Світаренко.

Єдиний "свободівець", який потрапив до лав прогульників, — це Ігор Сабій. Він очолював список політсили на виборах. Однопартійці Сабія кажуть, що тому складно добиратися, бо, хоч і очолює він обласний осередок партії, проживає в Київській області.

Порушники дисципліни трапляються навіть в регламентній комісії. Попри те, що члени цієї комісії мали б стежити за своїми колегами, дехто дозволяє собі не приходити на засідання. З-поміж таких прогульників опинився і заступник голови ОДА Лев Парцхаладзе, який пообіцяв виправитись.

"Що стосується мене, то я виправлюсь і буду ходити", — обіцяє Парцхаладзе.

Окрім Парцхаладзе, у регламентній комісії є ще один прогульник — представник "Солідарності" Василь Скрипа. Він прогуляв понад 60% засідань комісії.

Роман Титикало
депутат від "Самопомочі"
"Як голова регламентної комісії я обіцяю, що наприкінці року ми проведемо аналіз того, хто і як відвідував і сесії, і комісії. Щодо тих прогульників, які будуть виявлені, ми будемо мати серйозну розмову з керівниками фракцій та будемо рекомендувати виборцям ініціювати процедуру відкликання"
Варто зазначити, що парламент ускладнив процедуру відкликання депутатів.

У попередньому скликанні облради активісти неодноразово фіксували випадки кнопкодавства.

Тому деякі депутати могли бути насправді відсутніми, а їхня картка голосувала завдяки колегам, які порушували закон.

Тепер у облраді, як твердять депутати, кнопкодавство неможливе через взаємний контроль.
Кнопкодави в Київоблраді

Ганна Старикова
голова облради, "Батьківщина"
"Щодо кнопкодавства, то, хоч у це і важко повірити, але у нас цього ганебного явища немає. Політична конкуренція та підзвітність громадянському суспільству змушує депутатів від різних фракцій контролювати один одного. Тому якщо депутати голосують, то персонально"
На жаль, система Київської облради у порівнянні з Київрадою доволі застаріла. Тому на відміну від ради столиці, тут неможливо визначити час запізнення депутатів на сесійні засідання.

Ганна Старикова
голова облради, "Батьківщина"
"Встановлювали цю систему в 2007 році. Тоді Київська область була передовиком.
Зараз же через технічну недосконалість в режимі реального часу не можна показувати персональне голосування або пофракційне. Щодо проблем з кворумом, які є, як ви кажете, в Київраді, то у нас на початку сесії це питання не виникає. Усі фракції проводять установчі засідання перед сесією зранку. Тому на 11:00 депутати на місцях"
Нагадаємо, ЧЕСНО проводив аналіз прогульників та кандидатів на відкликання з Київської облради попереднього скликання. За підсумками 4,5 років роботи депутатів до списку прогульників потрапив кожен третій. З них отримав мандат лише один депутат. Та й той пройшов як перший номер партії "Наш край".

Незабаром ЧЕСНО аналізуватиме статки депутатів Київської облради. Варто зауважити, що станом на 24 травня лише фракція "Самопоміч" виклала свої декларації онлайн. Вже два місяці ЧЕСНО з надією чекає декларації від решти фракцій облради.

Автори:
Ірина Федорів - координаторка регіональної мережі руху ЧЕСНО,
Олена Жежера, журналістка Громадського руху ЧЕСНО
comments powered by HyperComments