Студентство НМУ імені О.О. Богомольця: будувати університет своєї мрії власними руками

02.08.2016  15:00 __ Анна Степанова, для УП.Київ


"Той, хто хоче робити університет кращим – робить це.

Часом буває тяжко. Але ми вибрали цей шлях і будемо по ньому йти"

 "Коли розумієш, що зробив щось корисне для суспільства,

це дає натхнення і енергію на нові звершення"

Напевно, в становленні новітньої історії Національного медичного університету імені О.О.Богомольця студентство зіграло найбільшу роль. Це саме студенти розпочали відлік нової ери існування університету.

Це саме вони два роки тому першими запровадили необоротний процес змін, довівши свої права на самовираження і самоствердження. Це саме вони зараз формують його душу і роблять його живим. 

Запал молодості, енергії і віри в справедливість, був настільки сильним і кричущим, що зміг впевнити більшість викладачів і нинішнього ректора Катерину Амосову сказати "ні" згубній системі, і довести врешті, що лікарі – люди, які дійсно сильні духом, і чесні душею.

Сьогодні, озираючись в минуле, кожен студент і викладач може з упевненістю сказати, що щасливий бути в стінах НМУ імені О.О.Богомольця, і гордий відчувати себе частиною його майже двохсотлітньої історії.

Останні роки в університеті були контрастними, проте неможливо не помітити тих численних зрушень в устрої і атмосфері закладу, яких вдалося досягнути за цей час. Однак найбільшою перемогою все ж є відновлення поваги, довіри і взаєморозуміння між студентством і адміністрацією університету.

"Після Майдану, а також з появою нового  Закону "Про вищу освіту" роль студентства помітно виросла. В багатьох ВУЗах почали дивитися на концепцію студентоцентризму іншими очима. В нашому університеті зараз нова історія, вона фактично почалася зі студентів. І якщо раніше студентськими ініціативами були переважно рішення "з гори", то зараз вони є дійсно студентськими. – говорить Костянтин Ковалішин, голова Студентського парламенту НМУ імені О.О.Богомольця.

Зараз студентство бере участь у всіх сферах життєдіяльності університету, і тоталітарна вертикаль, де ректор, кафедри і студенти існували окремо і не мали діалогу, перетворилася на демократичну горизонталь співпраці і взаєморозуміння.

"В усіх виборчих органах університету, в тому числі на засіданнях вченої ради і ректорату, обов’язково присутні студенти. – додає Костянтин Ковалішин. - Ми голосуємо, виказуємо думки, вносимо пропозиції. Сьогодні набагато легше звернутися з ідеєю чи скаргою, потрапити до адміністрації, поспілкуватися з деканом чи ректором. До речі, пошта ректора дійсно читається, тому і я, і будь-який інший звичайний студент може написати безпосередньо Катерині Миколаївні, і його почують".

"Відчутно, що студентство сьогодні на першому місці для адміністрації, - підтверджує Власій Пилипко, голова Профспілкового комітету студентів НМУ , - всіляко вивчаються його інтереси і потреби. За останні два роки набагато зросла можливість впливати на життя в університеті, жодна думка, ідея, пропозиція, зауваження не залишається поза увагою".

Найбільш результативною впродовж останніх двох років стала співпраця керівництва НМУ з Студентським парламентом і Профспілкою студентів. За словами голови Студентського парламенту Костянтина Ковалішина, наразі втілено в життя велику кількість ініціатив.

Це і можливість вибирати самостійно лективи, заснування наукових центрів з гуртками, волонтерська робота, відродження університетського журналу і багато іншого.

"Плануємо ввести журнали і цикл ввідних адаптаційних лекцій для першого курсу, щоб вони не почувалися кинутим напризволяще.– ділиться Костянтин. Ми, - університет і студентство, -  думаємо не тільки про себе, але і про майбутнє".

 

Спільно з адміністрацією університету плідно діалогує і Профспілка студентів: "Здійснюється  облік дітей-сиріт та пільгових категорій студентів. Їм надається матеріальна допомога за рахунок коштів університету та Профкому", - говорить голова Профспілкового комітету студентів Власій Пилипко.

Соціальною комісією також отримано доступ до АСУ (Автоматизованої системи управління навчальним процесом), завдяки чому на кожному рівні структури університету успішно проводиться робота, щодо надання пільговим категоріям студентів відповідної підтримки та допомоги.

"Неабияку увагу цього року приділили літньому оздоровленню студенів. – додає Власій. - Таким чином в університетському таборі "Медик", де напередодні було проведено капітальні ремонти, мають змогу безкоштовно відпочити 800 студентів".

Яскравий індикатор змін в НМУ – це робота органів студентського самоврядування. "З 2012 року я займаюсь популяризацією в НМУ інтелектуальних змагань: "Брейн-ринг", "Що?Де?Коли?", "Своя гра" та інше. До 2014 року ми працювали практично підпільно, мало кого цікавили наші успіхи, все робилось на чистому ентузіазмі студентів та професорів кафедри хірургії №4, котрі купували за власний кошт призи для переможців змагань, фінансували видання друкованих матеріалів та харчування під час проведення великих заходів. – згадує Володимир Моторний, засновник товариства Інтелектуальні ігри НМУ. Останнім часом все змінилось: ми розробили та затвердили положення про студентське товариство, отримали офіційний статус та фінансування з бюджету університету, що дозволить нашій команді регулярно проводити більш масштабні й цікаві заходи, в тому числі всеукраїнського рівня".

Одним із основних векторів роботи НМу, яка пов’язує адміністрацію і студентство, є боротьба з корупцією. В університеті діє Антикорупційний комітет, який, до речі, є першою подібною практикою в сфері української вищої освіти.

"Боротьба з корупцією в НМУ виявилась абсолютно не такою як ми її бачили 2 роки тому, коли було створено Антикорупційний комітет. – запевняє Володимир Моторний, співголова антикорупційного комітету НМУ, старший лаборант кафедри хірургії №4. Ми сподівалися, що в комітету не буде відбою від заяв студентів про дії, котрі містять ознаки корупції. Насправді ж менше десяти осіб звернулося до комітету за цей час, ще трохи більше десятка заяв було отримано в ході внутрішніх розслідувань. Більше того, виявилось, що серед студентів існує величезний попит на "корупційні послуги".

Та в нашій роботі є маленькі перемоги – так практично всі найбільш одіозні співробітники, чиї імена були на вустах студентів 2 роки тому, пішли з університету, рівень проявів корупції на кафедрах, згідно з анкетуванням студентів, котре ми проводимо вже 2-й рік поспіль, значно впав, подекуди у 4-5 разів".

Студентство НМУ також працює в напрямку розвитку міжнародних зв’язків. В університеті діє Всеукраїнська молодіжна асоціація студентів-медиків (UMSA), яка є представництвом міжнародної Федерації студентів-медиків в Україні(IFMSA).

"Місія Федерації - захист прав студентів та міжнародний обмін досвідом. З 2015 року асоціація пройшла процедуру міжнародної сертифікації й стала повноправним членом IFMSA, отримавши право на організацію міжнародних стажувань для студентів-медиків і інтернів", - повідомляє Гарік Мелкумян, голова міжнародної федерації студентів-медиків в Україні, лікар-інтерн, старший лаборант кафедри проподевтики внутрішніх хвороб №2.

Всеукраїнська молодіжна асоціація студентів-медиків надає можливість студентам-медикам України пройти стажування в кращих клініках світу. Найкращим підтвердженням активної роботи асоціації є те, що на сьогодні  вже більше сотні майбутніх лікарів успішно пройшли стажування в Європі та США.

 

Можливість продовжувати співпрацю з університетом наразі мають і студенти-інтерни. Якщо раніше НМУ традиційно займався навчанням студентів, а підготовкою інтернів і спеціалізацією лікарів в основному - Академія пілслядипломної освіти, то зараз НМУ створює гідну конкуренцію спеціалізованим закладам післядипломної освіти.

"В нашому Інституті післядипломної освіти інтерни, які навчаються за спеціальністю внутрішні хвороби, проходять через спеціалізовані відділення усіх розділів внутрішньої медицини. Це  зальнотерапевтичне, гематологічне, гастроентерологічне, нефрологічне, ревматологічне, пульмонологічне, кардіологічне відділення. – говорить Ілля Бурлаченко, лікар-інтерн, старший лаборант кафедри внутрішньої медицини №2. - З одного боку це дає можливість інтернам найбільш широко охопити усі розділи внутрішньої медицини і побачити найбільшу кількість нозологій, а з іншого - навчатися у найбільш фахових, у своїй спеціальності викладачів, адже всі відділення розташовані в закладах, де концентрується найбільша кількість хворих відповідного профілю".

Суспільна діяльність студентів НМУ імені О.О.Богомольця не обмежується стінами університету. Вони успішно генерують величезну кількість інноваційних проектів, які стають відомими в усьому світі.

Наприклад, неабиякого резонансу набув медичний стартап ARANED Андрія Маранова, студента 5 курсу, стипендіата Президента України, київського міського голови й переможця п’яти Всеукраїнських студентських олімпіад.

Винахід має пришвидшити і значно спростити вивчення людського тіла для студентів.

"Анатомія має бути доступною!" - говорить Андрій, і додає:  "Наш стартап пов'язаний з медициною. Тим не менш, ми працюємо з такими передовими ІТ технологіями як 3D сканування, 3D друк кісткових структур, доповнена реальність та комп'ютерний зір (фактично штучний інтелект, що ідентифікує образи кісток та "впізнає" їх). Тобто, ми пропонуємо друкувати кістки на 3D принтері, а на нерви та судини на руці дивитися за допомогою звичайного смартфону, додаток до якого я теж розробив. Це якісно змінить навчальний процес".

Проект отримав відзнаки на міжнародних конференціях і стартап-конкурсах у США та Фінляндії. На конференції Thiel Foundation Summit в Сан-Франциско, Андрій отримав на розвиток своєї програми грант у розмірі 300 тисяч гривень.

Очевидно, немає жодної області функціонування НМУ, куди б не торкнулася рука студента. Вони впевнені, відважні, веселі, і не припиняють рухатися вперед, будуючи університет, про який мріють, своїми руками: "Той, хто хоче робити університет кращим – робить це. Часом буває тяжко. Але ми вибрали цей шлях і будемо по ньому йти",  - говорить Костянтин Ковалішин.

 "Допомагати людям, для будь-кого, а особливо для чоловіка, -  це неабияке самоствердження. Речі, на які більшість людей звикли просто жалітися, можна змінювати, але для цього, звичайно, треба діяти. – запевняє Власій Пилипко. - Коли розумієш, що зробив щось корисне для суспільства, це дає натхнення і енергію на нові звершення". 

    Спецпроект

Спецпроект до 175 річниці Національного медичного університету імені О.О. Богомольця

Спецроект присвячений багаторічній історії Національного медичного університету, який став лідером вищої медичної освіти України. Ми розповімо про те, як змінювалась медицина, про досягнення та визнання відомих лікарів та професорів, про наше сьогодення та студентів, які завжди були гордістю своєї Альма матер.