175 років на службі нації: "Людина народжується в присутності лікаря і дуже часто помирає у нього на руках. Відтак саме тисячам випускників медичного університету ми завдячуємо життям…"
Медичний університет впродовж своєї довгої історії завжди займав вагому нішу в розвитку української держави. Студентів-медиків повсякчас вирізняло особливо уважне ставлення до стану країни і якості життя людини в ній.
На долю альма-матер вітчизняної медицини випало немало труднощів: розформування, утиски, світові війни і революції (славетна Київська школа хірургів формувалася саме на фронтах війни).
Все, що відбувалося в суспільстві віддзеркалювалось на медичному університеті і продовжує рефлектувати в його душі.
За час існування університету (з 1841 року) було випущено 85 тисяч лікарів. І сьогодні, напередодні 175-річчя НМУ імені О.О. Богомольця, особливо важливо усвідомити неоціненність професійних подвигів багатьох з них.
"Протягом усієї історії цього медичного закладу його ідеали милосердя та допомоги були не просто гаслами чи слоганами, вони були живими. Не потрібно забувати, що людина народжується в присутності лікаря і дуже часто помирає у нього на руках. Відтак саме тисячам випускників медичного університету ми завдячуємо життям…", - каже Юрій Щербак, голова Наглядової ради НМУ, лікар-епідеміолог, Почесний доктор медицини Національного медичного університету, письменник, лауреат Літературної премії ім. Ю. Яновського, громадський діяч, політолог, дипломат, голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.
У 21 столітті роль Університету, особливо медичного, в розвитку країни є суттєвою, в складні для нашої держави часи, неймовірно важливо вибудувати професійну медичну систему, яка б тримала руку на пульсі цілого народу (в прямому і переносному значенні цих слів).
"Підготовка спеціалістів медичного профілю відіграє велику роль в суспільстві, тому що йдеться про здоров’я та якість життя цілої нації. НМУ випускає найбільшу кількість випускників і є провідним закладом галузі", - говорить Наталія Літвінова, декан медичного факультету №2, кандидат медичних наук, доцент кафедри хірургії.
"Наша місія – покращення життя пацієнта, продовження його тривалості, зменшення захворюваності та смертності, відповідальність за свої вчинки, розуміння того, що помилка інколи коштує життя, - вважає Володимир Мельник, декан медичного факультету №1 НМУ імені О.О. Богомольця, доктор медичних наук, професор кафедри неврології.
На плечі сучасних студентів зараз випало ще одне важливе завдання – опікуватися станом здоров’я цілого суспільства. Досить символічно, що саме студенти-медики два роки тому стали першими, хто наважився кинути виклик найтяжчим "хворобам" нашої держави – корупції, несправедливості і байдужості, які вже майже стали хронічними.
"Мене завжди цікавило, яка різниця між попередніми поколіннями і людьми 21 століття. Сьогодні, борючись з серйозною хворобою, яка вразила наше суспільство – корупцією, дуже важливо, щоб знову були очищенні ті християнські принципи, які покладені в основу медицини, медичної науки і охорони здоров’я, а це – милосердя та співчуття до хворого. Завдання цього покоління брати участь у створенні справедливої системи охорони здоров’я в Україні", – каже Юрій Щербак.
Покращувати ефективність медичної освіти необхідно і шляхом проведення реформ всередині університету. "Перш за все потрібно позбутися будь-яких проявів корупції, в тому числі отримання несправедливих завищених оцінок через підкуп, – вважає Юрій Щербак.
- Не варто боятись відраховувати слабких студентів навіть, якщо вони контрактники і приносять кошти в бюджет університету. Це непростий шлях, бо в країні, де все можна було купити і усе легко діставалося привілейованим людям, відмовитись від благ важко. Але розглядати проблеми університетів ізольовано від проблем суспільства ми не можемо".
Варто зауважити, що студентство НМУ спільно із Вченою радою університету вже мають чіткий план боротьби з проблемою корупції. Створено Антикорупційний комітет, який веде постійну роботу з виявленням проявів хабарництва та інших незаконних "грошових" стосунків між викладачами та студентами в університеті.
Ще одна нагальна проблема медичного ВУЗу – відсутність автономізації. Цей чинник суттєво гальмує розвиток недосконалої і застарілої системи охорони здоров’я. За ширшої автономії університет зможе коригувати свої навчальні плани, згідно з викликами сьогодення, адже ректор, викладачі і студенти набагато оперативніше реагують на проблеми медицини. "Університет і його кафедри несуть особисту відповідальність за студентів, майбутніх лікарів, на яких покладено обов’язок берегти здоров’я нації", - говорить Володимир Мельник.
"Зсередини" краще видно, куди спрямовувати кошти, – чи на оновлення технічної бази, чи на закупівлю муляжів, ремонт гуртожитків, корпусів та як налаштувати навчальний процес, щоб забезпечити якісну сучасну підготовку студентів.
"Університетська свобода і автономія – це одна з найважливіших ознак демократичності суспільства", - вважає Юрій Щербак. "Надавати студентам високий рівень знань, є безсумнівно важливою віхою. Однак не менш важливо проводити свої власні наукові розробки. Аби найкращі наукові сили зосередилися в Україні, потрібно думати про шляхи підвищення наукового рівня медиків, обмінюватися досвідом, знаннями, баченнями, підвищувати міжнародний рівень університету".
В НМУ імені О.О. Богомольця вже багато зроблено для забезпечення прозорого і стрімкого розвитку закладу: повна публічність фінансового і науково-методичного обігу університету, відкриття Інституту післядипломної освіти, підтримка зв’язків з іноземними медичними ВУЗами і це ще далеко не всі нові впровадження.
Серед актуальних завдань, які стоять перед університетом, – відродження довіри до медичних працівників. На жаль, сьогодні до людей в білих халатах часто ставляться з осторогою, а для успішного лікування пацієнтів довіра повинна бути беззаперечною.
Лікар має стати моральним авторитетом, який не просто допоможе одужати, а в першу чергу не дасть захворіти.
Справжній лікар сьогодні, як і багато років тому, – це не лише людина з високими професійними знаннями і навичками.
"Існує дві концепції лікаря, - говорить Юрій Щербак, - технологічна, коли спеціаліст оснащений професійною медичною технікою, але не переймається відчуттями і почуттями пацієнта, та милосердна, де лікар співчуває хворому. Справжнє медичне мистецтво полягає в тому, щоб стати технологічним лікарем 21 століття і зберегти в собі милосердя".
Позицію пана Юрія підтримує і Наталія Літвінова: "Хороший лікар - це той, хто вчиться протягом всього життя. Сучасний медик має володіти високими професійними навиками та моральними людськими якостями. І найголовніше - вдосконалюватись та триматись на межі співчуття хворому та аналітичного клінічного мислення".
Однак стосунки між медиками і суспільством мають бути взаємовідповідальними. Недооцінка праці лікаря зараз неймовірно кричуща, і безпосередньо впливає на якість надання медичних послуг.
"Суспільство повинне зрозуміти, що йому потрібен освічений, розумний лікар, і воно має бути готовим за це платити", - запевняє Володимир Мельник. З іншого боку, студент зобов’язаний повністю віддатися навчанню, адже словниковий запас лікаря складає понад 6 тисяч медичних термінів. Шалений темп постійного самовдосконалення зберігається протягом всього навчання. Лікар не має думати, як йому прожити, його обов’язок - перейматися лише станом своїх пацієнтів і поглиблювати професійні знання".
Університету -175! Він молодий - сміється і дихає, плаче і співчуває, слухає та думає, планує і досягає. Незмінною залишається його роль в житті країни: відповідальність за людські життя, яку кожен випускник НМУ імені О.О. Богомольця усвідомлює ще в стінах рідного ВУЗу, є безцінною.
"Слава Національного медичного університету буде примножуватися, це підтверджують конкурси при вступі (в нас навчаються діти з усієї України), найбільший контингент іноземних студентів", - каже Володимир Мельник.
"Національний медичний університет імені О.О. Богомольця гідний того, щоб стати в 21 столітті одним із провідних університетів Європи, – вважає Юрій Щербак. - Це розуміє керівництво університету, це повинно зрозуміти і керівництво держави. Завдання країни плекати такі заклади".
Спецроект присвячений багаторічній історії Національного медичного університету, який став лідером вищої медичної освіти України. Ми розповімо про те, як змінювалась медицина, про досягнення та визнання відомих лікарів та професорів, про наше сьогодення та студентів, які завжди були гордістю своєї Альма матер.