Нові обличчя старих схем. Помилка Мін'юсту чи змова?

08.07.2016  15:28 __ Інна Грищенко, для УП.Київ


Історія 15 гектарів ірпінського лісу може лягти в основу якісної кримінальної драми, що тримає в напрузі глядача.

Цей рекреаційно-оздоровчий ліс по вулиці Соборній, одразу на в'їзді до Ірпеня, який є власністю Державного підприємства "Київський лісгосп", намагається "віджати" в держави Ірпінська міськрада на чолі з мером Володимиром Карплюком. Імовірна мета – забудова висотками через напрацьовані непрозорі схеми.

Не ховаючись, очільник Ірпеня написав заяву до державного реєстратора Києво-Святошинського району – і той зареєстрував дану ділянку на Ірпінську міськраду.

Отак в один "клік" мер Карплюк намагається відібрати землю у держави.

За всю історію Незалежної України дана ділянка соснового лісу (кадастровий номер 3210900000:01:175:0033), що розміщена в кварталі № 52 виділах 1, 3, 4, 6, 15, 17 Ірпінського лісництва, знаходилась у постійному користуванні державного підприємства "Київський лісгосп". Це підтверджено лісовпорядною документацією, починаючи із 1993 року.

 

 
 
Лісова ділянка на мапі згідно з кадастром 
 Так виглядає рекреаційний ліс з дороги 

У 2005 році "ДП Київлісгосп" заплановує на своїй ділянці будівництво житла, у зв'язку із чим, 2006 року Ірпінська міськрада на чолі з мером Скаржинським приймає три рішення сесій, що зобов'язують виготовити держакт для Лісгоспу зі зміною цільового призначення цієї землі під багатоповерхове будівництво та громадської забудови.

 

 
 
Скандальні рішення міськради і держакт зі зміною цільового призначення ділянки лісу 

На щастя, на ділянці не було нічого побудовано. А майже через 6 років, у 2012-му прокуратура Ірпеня в інтересах Держінспекції сільського господарства Київської області звернулась до Господарського суду Києва – і, з огляду на численні порушення, суд скасував рішення ради та визнав недійсним цей держакт під забудову.

Суд встановив, що у 2006 році при прийнятті вищевказаних рішень Ірпінська міська рада та тодішній очільник Скаржинський з грубими порушеннями українського законодавства прийняли скандальні рішення:

1. В обхід погодження Київського обласного головного Управління земельних ресурсів було прийнято рішення сесії, котра відбулась 02.03.2006;

2. Обов'язкова державна експертиза, висновок якої повинен бути врахований на сесії, проведена на місяць пізніше – 30.03.2006 року(на сесії збрехали, що він є);

3. Всупереч відсутності, на момент прийняття рішення сесії (02.03.06 року), позитивних висновків Державного управління екології та природних ресурсів в Київській області та Відділу містобудування та архітектури виконкому Ірпінської міської ради,що були надані через 2 тижні після сесії (15 та 16 березня 2006 року відповідно), депутати ІМР грубо порушили земельне та лісове законодавство проголосувавши за відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою;

4. Погодження щодо зміни цільового призначення зазначеної земельної ділянки лісогосподарського призначення у Київського обласного управління лісового та мисливського господарства, всупереч вимог ст. 20 ЗКУ та ст. 57 ЛКУ не отримано взагалі (не плутати з ДП "Київлісгосп"). До слова, ця вимога про дозвіл управління навіть виписана в статуті ДП "Київлісгосп";

5. Оскільки повноваження по вилученню земельної ділянки лісогосподарського призначення площею понад 1 га відповідно до ч. 9 ст. 149 Земельного кодексу, належать уряду України, Ірпінська міська рада не мала повноважень щодо прийняття рішень стосовно вилучення.

6. В порушення вимог раціонального використання земель Ірпінською міськрадою змінено цільове призначення земельної ділянки лісогосподарського призначення вкритих багаторічними лісовими насадженнями на будівництво багатоповерхових будинків.

Здавалося б, суд розставив все на свої місця.

Але, попри рішення суду, вже у грудні 2012 року Ірпінська рада на чолі зі Скаржинським грає ва-банк – вносить ці 15 гектарів лісу державної власності до Генплану розвитку міста Ірпеня для майбутніх забудов і затверджує зонінг території.

Тоді за заявою місцевого депутата від ВО "Свобода" Богдана Мельничука було відкрито кримінальне провадження: "Я тоді став єдиним депутатом міської ради, який не голосував за ці ганебні рішення. Більше того, мною було підготовлено і подано Заяву про злочин – перевищення міською радою і головою міста Скаржинським своїх повноважень при прийнятті цих рішень. Прокуратурою Ірпеня було внесено відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань, а матеріали скеровані до слідчого відділу Ірпінської міліції для розслідування.

Хоча доля цих "розслідувань" добре відома ірпінському люду..."

Далі у країні відбувається Революція Гідності, в Ірпені змінюється влада – і міським головою в 2014 році стає політик, котрий яро захищав зелені зони Ірпеня.

Він вже не перший рік розкручує свою громадську організацію, що невдовзі стала партією "Нові обличчя" – і обіцяє "нову якість влади" в місті.

Однак, масштаб забудов лісу в Ірпені та грубі порушення, на які закриває очі місцева влада, а іноді й допомагає чинити беззаконня, вказує на те, що "нові обличчя" – лише маска для старих перевірених часом схем.

Тим часом, минуло 3 роки, а рішення суду так і не було виконано. 

Але із грудня 2015 року до червня 2016 року на цій публічній кадастровій карті містилась інформація, що дана ділянка – у комунальній власності. Дисонанс, адже ділянка нібито знаходилась в державній і комунальній власності одночасно.

Також 5 червня стало відомо, що державний реєстратор за втручання прокуратури змінив запис – і ділянку, нібито, знову повернуто у власність держпідприємства. Однак, рішення суду про скасування державного акту не виконане, адже на даній карті досі значиться, що цільове призначення ділянки – під багатоповерхову забудову.

Спірна ділянка одночасно є і державною, і комунальною власністю 

Реєстрацію права власності за Ірпінською міською радою здійснено державним реєстратором Гаражуном Р.Ю.(номер запису про право власності 12763253).

Підставою для надання Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право власності є заява із реєстраційним номером 15087196 від 24.12.2015р. 16:32:10, де в якості заявника виступив мер Ірпеня Карплюк В.А. 

 

Відповідно до даних відкритого Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, підставою внесення запису стало Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25 грудня 2015 року, у 15:27:38, здійсненого Тютюном Д.С. з Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області.

 Актуальна на грудень-2015 інформація про право власності

Схоже або на грубу помилку, або на змову очільника Ірпеня із посадовцями Мін'юсту.

Адже реєстрація права за Ірпінською міськрадою земельної ділянки лісового господарства апріорі є безпідставною, оскільки рішенням Госпсуду Київської області від 18.10.2012 визнано незаконними дії щодо зміни цільового призначення вказаної земельної ділянки – а не змінено її користувача чи власника.

Окрім того, у переліку підстав для держеєстрації, відповідно до статті 19 закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" –поняття "заява" відсутнє як підстава для внесення даних до держреєстру прав.

Також відсутня будь-яка інформація на час реєстрації права за Ірпінською міською радою щодо виникнення у встановленому законом порядку права на землю лісового фонду у Ірпінської міської ради, яка б могла бути підставою для внесення таких даних до державного реєстру.

За зверненням ДП "Київлісгосп" до прокуратури, поліції і СБУ відкрито кримінальне провадження.

 

Відповідь в.о. Генпрокурора Севрука на запит нардепа Ольги Черваковій  

На даний момент реєстрація ділянки не завершена.

За даними осіб, наближених до нинішнього мера Карплюка, ділянку планують забудувати офісно-розважальними центрами та багатоповерхівками, а витяг, виготовлений для Карплюка, вказує на цільове призначення земельної ділянки: "під житлову та громадську забудову".

Існує реальна загроза, що з моменту завершення процесу реєстрації цієї земельної ділянки на Ірпінську міську раду, буде запущено одну із класичних схем дерибану дорогої землі поблизу столиці – кілька разів буде змінено власника, після чого довести незаконність даної оборудки буде де-факто не можливо.

А далі розвиток подій доволі передбачуваний: бульдозери із бензопилами знищать ці 15 гектарів лісу, що ніби щит поки прикривають місто Ірпінь від вітрів, пилу, радіації та диму палаючих торф'яників, котрі від ранньої весни до пізньої осені загоряються і отруюють повітря нестерпним їдким димом.

Щоб врятувати сосновий ліс від знищення, юрист, фахівець із земельного законодавства, Ірина Бондаренко рекомендує керівництву ДП Київлісгосп звернутись із позовом до суду про визнання незаконними дій держреєстратора Мінюсту щодо реєстрації права на землю лісового фонду за Ірпінською міською радою та зобов'язанням державного реєстратора скасувати запис про таку державну реєстрацію.

В даному випадку ситуацію можна виправити виключно у судовому порядку та найскорішим проведенням досудового слідства у кримінальній справі, зокрема прокуратурою Київської області, Ірпінським відділом національної поліції та Службою безпеки України, які вже кілька місяців розслідують оборудку з даною ділянкою.

16 червня 2016 року працівники прокуратури Київської області здійснили обшук Ірпінської міськради у кримінальному провадженні щодо зловживання владою та службовим становищем працівниками Держгеокадастру у м. Ірпені та службовцями реєстраційної служби Києво-Святошинського районного управління юстиції разом із службовцями міськради.

Тим часом, лояльно налаштовані до місцевої влади ЗМІ заздалегідь готують мешканців найближчих будинків до імовірної забудови – поширюють чутки про те, що на місці лісу буде створено парк, котрий, нібито, усуне проблему засмічення, хоча сміття в цьому лісі регулярно прибирають волонтери.

Імовірно, що влада міста також буде оголошувати про наміри роздачі квартир АТОвцям у багатоповерхівках, які планують збудувати на місці лісу, наприклад, як під час зведення незаконної висотки по вул. Єсєніна, 30, для виправдання своїх дій та розігрівання сценарію конфлікту між активістами і воїнами.

З іншого боку, небайдужі жителі цього мікрорайону прагнуть, аби воїни, що боронять нашу землю від російської агресії, мали не лише законні квадратні метри – але, як і решта мешканців цього району, щодня дихали чистим повітрям і просто відпочивати в екологічно безпечному місці.

 

 

Цей ліс регулярно прибирають волонтери, сухостій та чагарники видаляє сам лісгосп, ліс не потребує ставати черговим парком – він має залишитись таким, яким він є!

А забудову можна здійснювати на інших земельних ділянках міста, без знищення лісу та загрози екологічній ситуації у цілому регіоні.

 

Інна Грищенко, експерт Центру "Ейдос", мешканка Ірпеня, спеціально для УП.Київ

powered by lun.ua