Доля Пейзажки: брудний базар чи вишуканий вернісаж?

17.06.2015  12:33 __ Українська правда. Київ


Фото tsn.ua

Не встигли вщухнути пристрасті довкола будівництв на Микільській Слобідці і Осокорках, як у столиці розгортається черговий скандал.

На цей раз суперечка виникла довкола місцини у самому серці Києва – славнозвісної Пейзажної алеї.

У соцмережі з’явилось повідомлення, що незабаром Пейзажка може перетворитися на звичайний базар, де продаватимуть різноманітні сувеніри. Водночас активісти з протилежного табору пояснюють, що шкоди для алеї не буде – навпаки, на ній хочуть навести лад і розвивати як місце культурного відпочинку і осередок творчості столичних митців.

"Українська правда. Київ" спробувала з’ясувати, яка ж доля чекає на квітучу місцину з цікавими мозаїчними скульптурами, що полюбилися не лише киянам, а й жителям всієї України і закордонним туристам.

Фото commons.wikimedia.org

Галас довкола Пейзажки піднявся після підписання мером Києва розпорядження про проведення Вернісажу на алеї щовихідних аж до кінця року.   

Столична активістка Юлія Нікітіна переконана, що це рішення є необдуманим і воно може знищити алею, перетворивши її суцільний МАФ, де торгуватимуть сумнівними сувенірами.   

"Наш мер тупо підписує все, що йому подає кодло упирів, якими просто кишить будівля на Хрещатику, 36, взагалі не вникаючи в суть того, що відбувається. 29 травня КМДА випустила розпорядження №518 – про проведення вернісажу-ярмарку на Пейзажній алеї у всі вихідні і святкові дні з 10 ранку і до 8 вечора упродовж найближчих півтора роки (а це значить, що там у нас будуть магнітики, матрьошки, футболки ПТН ПНХ та інший прибутковий асортимент Андріївського спуска)", - написала активістка.

Фото ridna.ua 

"Системна масова торгівля на Пейзажці, яку узаконює розпорядження 518, знищить Пейзажку як парк, перетворивши її в заповнений МАФами клон Андріївського узвозу, на якому київська влада не може навести порядок досі, незважаючи на низку гучних заяв з цього приводу", - переконана Нікітіна.

За словами активістки, автором проекту "перетворення парку на базар" є голова ГО "Київ Стратегія 2025" Федір Баландін, "який кілька років тому став виступати арт-менеджером скульптора Кості Скритуцького" (автор Пейзажної алеї – ред.), а "насправді зробив на Пейзажці повний гострих кутів, травмонебезпечний і ідейно огидний "антикорупційний" дитячий майданчик для Арбузова, перегородивши під шумок половину алеї".

Борислав Береза, Sergiy Gusovsky, Igor Lutsenko, Олексій Гриценко, Єгор Соболєв, спасите нас от этого беспредела пожалуй...

Posted by Юлия Никитина on 16 червня 2015 р.

У свою чергу Федір Баландін запевнив "Українську правду. Київ", що знищувати Пейзажку ніхто не збирається – навпаки на алеї хочуть навести порядок.

"На Пейзажці зараз процвітає стихійна торгівля. Там стоять кавові машини, там проходять базари і барахолки. У нас така ідея – повна відсутність непрофільної торгівлі на Пейзажній алеї, тобто лише вернісаж", - сказав Баландін.

Невероятное-небывалое нашествие несанкционированной торговли на Пейзажной аллее,кроме традиционных помойных кофеварок , ...

Posted by Пейзажка on 20 квітня 2015 р.

Він додав, що Пейзажна алея має бути територією для митців, для художників:  

"Там можуть відбуватись певні мистецькі події, але вони мають відбуватись регламентовано і це мають бути виключно мистецькі проекти". 

"Я не хочу нікого поливати брудом, вступати у якісь перепалки чи давати звинувачення якісь, але сьогодні поширене таке явище як "соціальний рекет" - люди які заробляють гроші на громадських активностях", - сказав Баландін.

Він додав, що є лише співорганізатором розвитку Вернісажу на Пейзажці, а автором ідеї є Костянтин Скритуцький, з якого Пейзажка, як така і з’явилася.  

Згідно з концепцією розвитку алеї, Пейзажка має стати головною мистецькою візиткою Києва, територією для дітей та юнацтва, творчого студентства, молодих художників.

Передбачається, що на алеї не буде жодних стаціонарних торгівельних споруд, а всі заходи проводитимуться за графіком у чітко визначені дні і години. Митці не матимуть постійних місць на Вернісажі, а отримуватимуть їх під час іменної реєстрації в інтернеті на один захід.

"На Пейзажці буде заборонено продаж продуктів харчування, пива, цигарок та алкоголю, а кошти від продажу робіт на вернісажі будуть оподатковуватись", - пояснив Баландін.

Активістів обурили гори сміття на алеї. Фото з facebook-спільноти Пейзажка 

Як розповів "Українській правді. Київ" скульптор Костянтин Скритуцький, Пейзажку хочуть перетворити на алею для митців, де гончарі, художники та інші митці могли б показувати і реалізовувати свою продукцію. 

"То не буде базар. Базар – це та торгівля, яка там є сьогодні. То буде вернісаж. Конструкції типу мольбертів виноситимуться безпосередньо на час дії акції і після цього повністю прибиратимуться. Якихось наметів чи сталих конструкцій там не буде, так само, як пива і шашликів", - розповів він.

Скритуцький додав, що галас довкола вернісажу на Пейзажці виник, тому що це розпорядження КМДА робить поза законом "КиївМаркет", який багаторазово проходив у цьому місці.

"А всі ці люди, які сьогодні захищають Пейзажку, мали свій там шматок у цьому Маркеті, і він їм приносив гроші в кишеню. Ці люди не зробили нічого корисного для Пейзажки. Вони називають себе борцями з торгівлею, але ніхто з них не прибрав ні кавоварки, ні пересувні кіоски. А потім з’ясовується, що багато з цих машин належать цим борцям з торгівлею. Це розпорядження вибило у них з-під ніг ґрунт", - сказав Скритуцький.

При цьому він додав, що на Пейзажній алеї можуть існувати паралельно і Маркет, і Вернісаж: 

"Але Маркет, попри те, що бере по 800 гривень – невідомо кому і на що – з учасників за участь, не хоче віддавати гроші до бюджету".

Скритуцький відзначив, що за участь у Вернісажі теж доведеться платити, але усі гроші надходитимуть до міського бюджету. За них встановлять смітники, туалети, реставруватимуть скульптури тощо.

"Перші декілька заходів повинні бути і будуть безкоштовними, щоб люди зрозуміли, можуть вони за день щось продати, чи ні. А коли буде статистика, скільки заробляють люди, тоді треба визначити, скільки ця людина буде місту віддавати", - пояснив скульптор.

Він відзначив, що розроблений чіткий план вернісажу: там дуже обмежена кількість місць, буде спеціальна комісія, яка дивитиметься, що там продається.

"Там не продаватиметься туалетний папір з обличчями наших відомих людей. Ми хочемо зробити осередок наших хороших митців. Зараз ми намагаємося прибрати торгівлю, яка вже зараз іде, яка незаконна", - розповів Скритуцький.

"Коли розпочнуться вернісажі, я сказати не можу. Але мені дуже шкода цю територію, я не можу спокійно дивитися на те, що там відбувається сьогодні", - підсумував скульптор.

Скритуцький каже, Пейзажка стала суцільною барахолкою і смітником. Фото з facebook-спільноти Пейзажка 

Водночас засновниця "КиївМаркет" Марія Драгіна переконує, що група людей в особі Федора Баландіна і Костянтина Скритуцького розпочала війну за Пейзажку з одною метою – щоб вести там торгівлю.

"Вони почали проти "КиївМаркета" війну, що ми, мовляв, не вивозимо сміття, не встановлюємо туалети, що у нас тут барахолка. Але то не правда. Сміття ми завжди прибирали, туалети були, а торгували на Маркеті в основному нові молоді бренди", - розповіла Драгіна.

"Але ми відмовились від Пейзажки ще задовго до цього розпорядження, відмовились тому, що Маркет дуже виріс – він просто не вміщався на цій алеї. Але ще тоді на робочій групі, куди входять і Баландін, і Скритуцький, прийняли рішення, що на Пейзажці не повинно бути ніякої торгівлі. Вони це рішення підтримали, але потім проштовхнули це розпорядження. Робиться це, щоб заробляти на Пейзажці гроші", - додала організаторка "КиївМаркет".

Фото з facebook Kyiv Market 

На закиди щодо сміття, вона відзначила, що з учасників – але не з усіх, а лише комерційних компаній – брали по 200 гривень оргзбору, які спрямовували на біотуалети, на вивезення сміття, на інші організаційні моменти та на благодійність.

"Хоч ми і відмовились від Пейзажки давно, але мені досі незрозуміло, чому подія, яка проводиться раз на місяць може заважати, а торгівля кожні вихідні не заважатиме нікому", - відзначила Драгіна.

Вона додала, що війна з "КиївМаркетом" триває і досі.

"Сьогодні ми знайшли інше місце для Маркету, але нашим партнерам дзвонять і кажуть, щоб не співпрацювали з нами, що ми не вивозимо сміття, ще щось. Але це якась дурість, бо принаймні щодо сміття все легко перевірити – ми маємо підрядника і завжди прибираємо за собою", - наголосила Драгіна.

Вона також запевнила, що "Маркет" сплачує податки і навіть замовив проект реконструкції сходів на узвозі.

"Ми хотіли їх навіть відремонтувати своїм коштом", - сказала Драгіна.

Причиною "боротьби за Пейзажку" вона називає "давні рахунки".

"Колись Баландін поставив там страшний намет з пивом – мені торговці показали документ, що це намет Баландіна. Я написала пост про це, сповістила про це в КМДА, і зробила все, щоб цей огидний намет прибрали. Це було 2 роки тому. Але після цього, коли я почала робити Маркет, почалися ці скарги. Думаю, він досі має на мене зуб і просто зводить рахунки", - розповіла Драгіна.

"Але як би там не було – Пейзажка не має стати базаром, то має бути хороше місце відпочинку для киян і гостей міста", - підсумувала вона.

Міська влада проти торгівлі на Пейзажній алеї, але за розвиток Вернісажу і підтримку українських майстрів.

"Пейзажна алея потребує наведення ладу. Для цього було підготовлене відповідне розпорядження. Так, у чинній редакції мова йде про вернісаж-ярмарок. Ми пропонуємо замінити його на мистецькі заходи до визначних дат або просто на вихідні, творчі та культурні акції. Проте важливо, щоб це справді була популяризація саме українського мистецтва", - сказав директор Департаменту промисловості та розвитку підприємництва Максим Кузьменко.  

Він наголосив, що "торгівлі на Пейзажці не має бути взагалі".

"Звісно, підприємцям на руку, що вони, прикриваючись гарною локацією та людним місцем, "ярмаркують" абичим. Але чому ми маємо називати цей хаос мистецькими заходами? Ще одне болюче питання – вандалізм. Ми пам’ятаємо випадки, коли нетверезі "гості" не раз і не двічі нищили пам’ятки мистецтва. Відповідати за це фактично нікому, крім небайдужих меценатів", - додав Кузьменко.

Він відзначив, що за Андріївський узвіз та Пейзажну алею повинна відповідати одна  організація, "а не десяток чи то активістів, чи то провокаторів, як зараз".

"Влада покликана вирішити це та інші питання, дотичні до діяльності Пейзажної. Вирішити спільно з громадськістю, з урахуванням думок і побажань тих підприємців, що розуміють роль і значення Пейзажки, а не збуватимуть із-під поли бозна-що. Це означає, що Алея має повернути собі роль місця справді культурного та соціального значення у столиці", - запевнив чиновник.

"Спільними зусиллями ми покінчимо з безладом і безконтрольністю – через офіційно встановлену єдину відповідальну структуру, діяльність якої буде повністю прозорою. Там відбуватимуться справді мистецькі заходи з виключно українським характером, що популяризують етнічну культури України", - додав Кузьменко.

За його словами, зараз розробляється проект схеми розміщення творів та об’єктів, що будуть брати участь у мистецьких заходах, а також проект програми культурно-розважальних заходів під час проведення мистецьких акцій.

"Я впевнений, що вже у найближчі тижні Пейзажка матиме оновлений вигляд і нову суть – без китайського непотребу і нинішньої неохайності", - підсумував Кузьменко.

Столична влада запевняє: Пейзажка не стане великим МАФом, а залишиться місцем відпочинку. Фото iloveukraine.com.ua

Що буде з цією невеличкою перлиною у серці столиці, покаже час.

Але вірити треба у краще.

Бо коли влада не виконує свої обіцянки, місцеві жителі швидко закочують рукави і беруть усе в свої руки.

Це довели і жителі Оболоні у парку "Наталка", і мешканці Осокорків, і активісти з Березняків та вулиці Михайлівської, які розбили сквер "Небесної сотні", і організатори Самосаду на Подолі. І безліч інших небайдужих киян з низки "гарячих точок" на карті столиці.

Українська правда. Київ   

powered by lun.ua