В зубах у анаконди: Кого їдять хижаки Київського зоопарку

10.04.2013  15:18 __ Олег Шинкаренко, для УП


Що це за звір - зофобас?

Якщо ви раптом потрапите до тераріуму Київського зоопарку у понеділок, то можете застати дещо шокуюче видовище. Нестерпно дивитися на величезного удава, який душить маленьку мишку. Але такі закони природи: змії не їдять нерухомий корм, а от того, що бігає їм потрібно дуже багато!

У минулому році хижаки з'їли 40 810 пухнастих звірят і ще 735 кг комах. Звідки ж вони беруться у таких кількостях?

Щоб дізнатися це, я навідався до Відділу кормових тварин Київського зоопарку. З його завідуючою Ольгою Грубріною я опустився в підвал, де при постійній температурі +28-30 С мешкають екзотичні комахи на зразок жука зофобаса або ж величезного американського таргана.

 

Як тільки ми розкрили двері, до наших вух долинув безперервний спів (чи швидше рев!) кормових цвіркунів: їх тут, напевно, кілька тисяч! Я негайно кинувся фотографувати таргана, але він, мабуть, не мав особливого бажання потрапити у кадр і чкурнув всіма своїми шістьма ногами.

"Здебільшого комахи йдуть на корм ящіркам, амфібіям і кажанам, - сказала мені Ольга Грубріна. - Але люблять їх також птахи, мавпи і дрібні хижаки на зразок носух (звірят, схожих на єнотів) і мангуст".

Меню лісового кота

Крім цього підвалу, у Відділі кормових тварин є ще крільчатник та щурятник із мишатніком. По дорозі туди ми зустріли лелеку із пошкодженою лапкою, який задумливо шкутильгав в оточенні зграї скажених березневих котів. Вони ввічливо не помічали потенційний обід: мабуть, годують їх тут добре.

Ольга розповіла мені, що починала свою кар'єру в акватераріумі з крокодилами, анакондами, пітонами та іншими, на мій погляд, малосимпатичними тваринками. Розводити з ними телячі ніжності забороняли правила техніки безпеки, тому тепер Ольга, очевидно, надолужує втрачене, із задоволенням обіймаючись із кроликами та морськими свинками.

Зарплата співробітників відділу кормових тварин 1100-1900 грн в місяць. 

По крільчатнику, змітаючи все на своєму шляху, носився утеклий тхір. Поки його ловили, Ольга показувала мені величезних кролів, яких згодовують вовкам, тиграм, леопардам, удавам і пітонам. Так-так, я пам'ятаю ці чорні жарти про кроликів та удавів! Але особливо вибагливий у меню лісовий кіт. Він любить і морських свинок, і мишок, і щурів, але міняти страви вимагає щодня.

 

Я запитав Ольгу, чи не шкода їй віддавати на поталу хижакам таких милих звіряток.

"Ну, по-перше, ми їх тут тільки вирощуємо, а далі - відправляємо на кормокухню, - відповіла вона. - А по-друге, хижакам обов'язково потрібно давати живий корм, щоб наблизити умови їх утримання до природних. Так вони задовольняють свою пристрасть до полювання. Крім того, заморожене м'ясо позбавлене тих ферментів, які є у рухливому обіді".

Династія "мишатниць"

З крільчатнику ми відправилися до мишатнику, який охороняв величезний кіт Сема. Він явно не схвалював наш візит, але гучно свого незадоволення не показував, а лише відвернувся вбік, нибі зацікавившись якоюсь кицькою.

 У лютому хижаки Київського зоопарку з'їли 3650 ссавців і 56 кг комах

Крім нього, нас зустріла родова "мишатниця" Лариса Куфанова. "Моя мама працювала тут з 1962 року, і я виросла тут, тому мишатник - невід'ємна частина мого дитинства, що вже затяглося", - іронічно сказала вона.

Щоб віддати мишам стільки років життя, їх треба по справжньому любити, адже робота ця брудна, марудна і низькооплачувана. Мешканці мишатнику морські свинки, сирійські та джунгарські хом'яки йдуть на корм дрібним зміям, хижим птахам, скунсам, генеттам, лисицям та єнотовидному собаці. Між іншим, рептилії їдять тільки новонароджених гризунів, тому що просто не зможуть проковтнути дорослу тварину. Якщо великого щура дати метровій змії, вона навіть не стане полювати на нього.

У крисятнику за годину до нашого візиту відбулося поповнення в одній з родин. Хвостаті батьки неспокійно бігали по клітці, прикриваючи малюків. Робітник з догляду за тваринами Ганна Хоменко теж працює у крисятнику разом з матір'ю. "Я відчуваю себе тут набагато спокійніше, ніж з людьми, - говорить вона. - А от син сюди рідко заходить: йому більше комп'ютерні мишки подобаються"

 

Тут не показують вбивство

Після знайомства з усіма мишами і кролями, я вирушаю до адміністративної будівлі, щоб дізнатися у скільки ж обходиться утримання цього господарства.

"На харчування всіх наших тварин в минулому році ми витратили 7,6 млн. грн", - повідомила мені заступник гендиректора Київського зоопарку Олена Ніколайчук.

Як з'ясувалося, гроші надходять із трьох джерел: 16 млн. - з міського бюджету, 10 - від продажу квитків, а в цьому році відновилися спонсорські внески. Наприклад, одна білоруська фірма за 74 000 грн взяла на річне утримання всіх зубрів. Шкода, що у нас не працюють африканці, бо тварин з їх континенту, мабуть, утримувати найдорожче.

Нещодавно звільнений чиновник КМДА Олександр Мазурчак заплатив 18 000 грн за піврічне утримання рисі.

"У нас є Клуб друзів зоопарку, куди ми запрошуємо всіх охочих, - сказала Олена Ніколайчук. - Щоб стати його членом, вам потрібно взяти на утримання якусь тварину. Це необов'язково має бути слон. У нас багато "малобюджетних" вихованців. Наприклад, павич обходиться всього в 6 грн щодня, морська черепаха - у 7, дикобрази - в 12, а зелена мавпа і носуха - в 16".

Натомість опікун отримує можливість безкоштовно і в будь-який момент зустрічатися зі своєю твариною в зоопарку. Адже не кожен може завести у себе вдома павича або ту ж рись.

Нещодавно для залучення додаткових відвідувачів зоопарк розпочав публічне годування тварин. "Потрібно це показувати чи ні - є різні думки, але ж це жива природа! Діти повинні це знати, - впевнена Олена Ніколайчук. - І ми не показуємо жорстокість, вбивство. Великим хижакам, наприклад, дають тушки кроликів. Тільки зміям потрібна жива здобич, але ми годуємо їх по понеділках, коли відвідувачі цього не бачать ".

Між іншим, тут вирощують кроликів і морських свинок не тільки на прокорм хижакам, але і для дитячого зоопарку. Маленькі відвідувачі можуть погладити пухнастих звірят, дізнатися, чим їх годують, і разом з батьками прийняти рішення, чи варто заводити їх у себе вдома.

Всі фото автора

powered by lun.ua