Новий лохотрон Черновецького – відчуження аеропорту "Жуляни"?

31.05.2010  19:46 __ "Українська правда. Київ"


Фото з Вікіпедії

Незабаром широкому загалу стане відомим новий фактично власник аеропорту "Жуляни". Майно міської громади планують віддати в оренду на 49 років.

Київрада проводить конкурс на право оренди комплексу будівель, споруд та обладнання, що перебувають на балансі КП "Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни).

Зокрема, віддати в оренду на 49 років планують віддати сам аеропорт (Повітрофлотський проспект, 92) та будівлі, розташовані за адресами Повітрофлотський проспект, 73, 79, 81, 86, 88, 92, 96, 96 а, 96 б. 

Відповідний протокол з умовами конкурсу підписаний головою постійної комісії Київради з питань комунального майна Володимиром Дейнегою.

Оголошення про проведення конкурсу було опубліковане у муніципальній газеті "Хрещатик" 21 травня. Варто відзначити, що терміни прийняття конкурсної документації здійснюється упродовж лише 15 днів - до 4 червня.

На думку керівника Центру політичного й економічного аналізу Олександра Кави, такі терміни для подібного конкурсу є дуже короткими. Крім того, умови конкурсу не містять у собі навіть грошової ставки оренди аеропорту, а тільки зазначено, що стартова ставка - 5% від оцінної вартості.

За іронією, оцінку вартості повинен проводити... сам же переможець конкурсу, погодивши її з Головним управлінням комунальної власності Києва.

"У розділі "Додаткові умови", які бере на себе інвестор, в пункті 5 зазначено: "Оплачувати орендну плату в розмірі, згідно розрахунку, визначеного рішенням Київради від 28 вересня 2006 №34/91", а у пункті 6 написано: "За власні кошти провести незалежну оцінку об'єкта оренди, який погодити з Головним управлінням комунальної власності Києва. Тобто  написано дуже нечітко і неоднозначно", - сказав Кава.

Він  додав, що рішенням Київради про передачу майна в оренду дійсно передбачено лише 15 днів для проведення будь-яких конкурсів.

"Тобто виходить, що віддавати в оренду чи кіоск, чи цілий аеропорт - різниці немає", - сказав Кава.

"Але по суті виходить, що жоден серйозний інвестор взяти участі в конкурсі не зможе. По-перше, через те, що оголошення зроблене в газеті "Хрещатик", яка не є достатньо відомою. По-друге, щоб велика компанія могла взяти участь, вона повинна ухвалити рішення на інвестиційному комітеті, проаналізувавши проект. Тобто це питання однозначно не вирішується за кілька днів - потрібно близько півроку", - сказав Кава.

Важко також визначити, наскільки справедливими є умови конкурсу, адже не зрозуміло, якою буде оціночна вартість.

"За логікою та міжнародним досвідом, незалежна оціночна вартість повинна визначатися перед конкурсом, щоб потенційний орендар міг розраховувати свої витрати на оренду. А тут вона проводиться після проведення конкурсу! Тобто фактично компанії, які братимуть участь не знатимуть, за яку вартість вони змагаються. Що в принципі є неправильно", - сказав Кава.

Очевидно, що інвестор буде зацікавлений максимально занизити вартість майна за результатами "експертної оцінки".

Згідно з умовами конкурсу, орендар комунального майна громади Києва повинен власним коштом здійснити будівництво нового пасажирського терміналу, пропускною здатністю 320 пасажирів на годину та загальною площею не менше 12 тисяч квадратних метрів та погасити заборгованість "Жулян" перед банком "Хрещатик" у сумі 22 мільйони 465 тисяч гривень.

Також орендар повинен сплатити 7 мільйонів гривень архітекторам, які виграли тендер на розробку проекту нового терміналу.

Гендиректор "Міжнародного аеропорту "Київ" Денис Костржевський у коментарі "Делу" такі дії столичної влади пояснив відсутністю коштів на добудову пасажирського терміналу до Євро-2012. мовляв, майно здадуть, але натомість отримають новий термінал. 

Нині, за інформацією видання, взяти участь у конкурсі з оренди аеропорту "Жуляни" готові дві невідомі на авіаринку компанії.

Перша з них - "Мастер-Авіа", інформацію про яку у відкритих джерелах знайти неможливо, а друга - "Юридична фірма Ес енд Пі", яку пов'язують з олігархом і депутатом від Партії регіонів Василем Хмельницьким.

Хмельницький, який раніше мав відношення до меткомбінату "Запоріжсталь", нині активно розвиває свій бізнес у столиці.

Кілька років тому юрфірма "Ес енд Пі" була співзасновником ТОВ "Торговий дім "Запоріжсталь". До того ж Хмельницький - друг і в минулому партнер по бізнесу Костржевского. Крім іншого, вони обоє свого часу були членами Партії зелених, відзначає видання.

Інтерес Хмельницького зрозумілий і тому, що новий власник "Жулян" повинен повернути 22,5 мільйона гривень банку "Хрещатик", який контролює той же Хмельницький.

Таким чином, в разі перемоги на "конкурсі" обсяг зобов'язань олігарха буде на 22,5 мільйона гривень менше через  погашення боргу перед своїм же банком.

Опозиційні депутати нічого хорошого у таких рішеннях столичної влади не бачать. Так, голова фракції БЮТ у Київраді Тетяна Меліхова заявила у коментарі "Українській правді. Київ": "Я впевнена, що передача в оренду будівель аеропорту на 49 років - це прихована їх приватизація. Адже за 49 років орендар може зробити з аеропортом все, що завгодно. Та й як у такому випадку держава зможе використовувати "Жуляни" під час ЄВРО-2012?".

За словами депутата, усі балачки про те, що Київ не має грошей на добудову нових терміналів, "щонайменше, не зовсім правда".

"На початку року Кабмін Тимошенко своїм розпорядженням затвердив відкорегований проект реконструкції КП "Міжнародний аеропорт "Київ", загальна сума якого складає тепер 215,299 мільйона гривень. Чи тепер уряд Миколи Азарова не хоче фінансувати цю реконструкцію, і тому аеропорт потрібно передати в оренду структурам представників Партії регіонів?", - сказала Меліхова.

За її словами, про те, що київській владі не потрібен аеропорт "Київ", свідчить також те, що 25 березня "більшість Черновецького-Януковича передала 17 гектарів його території у власність гаражно-будівельному кооперативу "Будіндустрія".

"Також на фоні передачі аеропорту "Жуляни" в оренду на 49 років щонайменш дивним виглядає закладена у бюджет Києва 99,9% знижка на земельний податок для цього підприємства", - обурилася Меліхова.

"І згадайте ще про 52 мільйона гривень, закладені у Програмі соціально-економічного розвитку Києва на 2010 рік під проектні роботи та реконструкцію будівель цього аеропорту. Куди ж підуть ці гроші?", - сказала Меліхова.

P.S. "Українська правда. Київ" звернулася по коментар до начальника Головного управління комунальної власності КМДА Анатолія Чуба щодо відчуження аеропорту "Жуляни", однак наразі не отримала відповіді.

"Українська правда. Київ"

powered by lun.ua