Рік 2009: Тарифний шок, кінний лохотрон і Черновецький в мокрих трусах

30.12.2009  11:00 __ Марися Гичка


Фото з сайту КМДА

Старий рік підходить до свого завершення, і кожен з нас волею чи неволею починає будувати плани на майбутнє. Кожен вірить, що у новому році все буде зовсім не так, що життя налагодиться, мов за помахом чарівної палички, що мине криза, а до влади нарешті прийде розумний і відданий країні політик. 

І хоча вже давно ніхто не вірить у Діда Мороза і навіть маленькі діти зрозуміли, що дива бувають тільки в казках, ми чекаємо від нового року чогось надзвичайного. 

Але поки не пробили куранти і ми ще раз не переступили магічну межу нового року варто пригадати, що було у році, який минає. 


СІЧЕНЬ: Ідеї по наповненню бюджету, або Тарифний шок 

З перших днів 2009 року столична влада почала будувати плани, як наповнити міський бюджет. Так з'явилися ідеї про платну медицину; про підвищення тарифів; про трикратне подорожчання парковки. 

Так, не встигли чиновники розробити програму диференційованих комунальних тарифів для кожного окремо взятого будинку, як 7 січня столичних мешканців почали шантажувати холодом і відповідно обробляти для нового підвищення тарифів. 

А далі почалась катавасія з тарифами – Черновецький підписував розпорядження про їх підвищення, а президент Віктор Ющенко скасовував.  

У середині січня, коли школярі прийшли у холодні класи, а "Київенерго" подала 2 судових позови до КМДА та пригрозила лишити столицю без тепла, Черновецький вирішив подумати не про те, як розрахуватися з газовими боргами, а як ввести податок на розкіш та створити 100-тисячну армію бабусь для агітації пенсіонерів переселитися у КП "Кращий дім" і віддати місту квартиру. А згодом і зовсім махнув на Атлантичний океан. 

За якийсь час Черновецький пообіцяв знизити тарифи на проїзд і заробляти на парковці по мільйону щодня. 

Однак результат цих балачок розчарував, бо тариф у кінці січня знизився на 30 копійок у метро і на 50 у наземному транспорті. Водночас непосильними для гаманців киян стали проїзні, вартість яких зросла у кілька разів

А далі однак за одною сипалися ідеї по наповненню бюджету, сипалися так, що доходило до маразму. Зокрема, Черновецький вирішив заробляти на похоронах, створивши паталоанатомічне бюро, зробити платним в'їзд у Київ, запровадити програму "Кладовище" і ставити пам’ятники навіть жабам

На одній із сесій Київради Черновецький переконав депутатів підтримати рішення про введення муніципального збору за утримання собак. 

Не встигли кияни оговтатися від чергових ініціатив мера, як влада вирішила брати плату за додаткові послуги ЖЕКів.

Наступним кроком стали балачки про ліфти по картках. Але справжнім шоком для киян стало введення Черновецьким плати за вхід на міські кладовища. Щоправда, після гучної реакції на це у пресі, платним став лише в'їзд. Проте, не встигли мешканці оговтатися, як мер розповів, що надішле пенсіонерам листи з пропозицію поховати їх якнайкраще. 

Далі під роздачу попади столичні перевізники, яких зобов’язали не лише платити усі збори та податки, але й ремонтувати вулиці.  

Тим часом мер придбав собі вертоліт і літак, оскільки коли він їздить по роботі на "Роллс-Ройсі", йому досить часто заважають затори, а столичним вчителям призупинили виплати муніципальних надбавок.  

А 30 січня Черновецький порадував мешканців заявою, що тарифи на компослуги у столиці будуть підвищені у 5 разів.

Були і хороші новини у січні – перший заступник голови КМДА Антолій Голубченко пообіцяв, що будівництво нових станцій метро на Троєщину розпочнуть уже в 2009 році. 

За його словами, першою чергою передбачено спорудження Подільсько-Вигурівської і Лівобережної ліній метрополітену та будівництво 11 станцій. Щоправда, цим ініціативам не судилося втілитися в життя.  

ЛЮТИЙ: нові тарифи, скачки, розбещення, або "Як стати мільйонером?" 

Лютий розпочався не балачками та ідеями, а реальними діями столичної влади. Так з 1 лютого комунальні тарифи зросли в 1,5 – 3 рази, наступний етап їх підвищення влада запланувала на 1 квітня.  

Крім того, столичні поліклініки вивісили прейскуранти і почали дерти гроші за послуги. Тоді медики розповідали, що отримали вказівку, скільки грошей повинні брати і скільки переховувати "наверх". 

Запам’ятався лютий і двома гучними справами: про розбещення неповнолітніх радником мера Казбеком Бектурсуновим та порушення кримінальної справи стосовно пастора Посольства Божого Сандея Аделаджі, якого пов'язують з "Кінгз Кепітал".

Черновецький заявив, що година спілкування з ним коштує більше мільйона доларів і припинив платні обіди з чиновниками, знайшовши собі нову забавку – іподром, який для людей обернувся лохотроном

 Черновецький на іподромі розмахував купою доларів, але скачки виявилися лохотроном... Фото "Української правди"
А столичні чиновники тим часом вирішили заробити на дітях, запровадивши плату за заняття у дитячих секціях та зубах киян, плануючи створити КП "Стоматологія". 

Однак, у лютому були скасовані Ющенком і Київрадою 2 підвищення комунальних тарифів, а прокуратурою платний в'їзд у місто

Черновецький зібрав мітинг на свою підтримку, де поспівав у одній сорочці і захворів. А потім рушив відігріватися на Мертве море

Крім того, лютий запам’ятався договором на довічне утримання бабусь в обмін на квартири, продажем Бессарабського ринку, встановленням ігрових автоматів від КМДА, новою книгою мера "Як стати мільйонером?, лотереєю на поцілунок з Черновецьким, введенням київською владою платних телефонних консультацій, заявами про подорожчання хліба та новими податками на супутникові антени та холостяків. 

БЕРЕЗЕНЬ: Прес-конференція у ліжку і психіатрична експертиза  

У Ющенка урвався терпець і він викликав на килим Черновецького. Президент хотів знати, що робиться в столиці, чому раз у раз піднімаються тарифи та які антикризові заходи вживаються поряд з витребеньками мера. Однак київський голова на зустріч не пішов, пославши замість себе Голубченка та Олеся Довгого.  

Проте вже наступного дня Черновецький зібрав журналістів у заміському будинку в Конча-Заспі. Мер під наглядом лікарів з "Бориса" заявив, що не має жодного стосунку до підвищення тарифів на компослуги
Бюджет Києва виявився огризком від яблука... Фото УНІАН 

Далі понеслося... Черновецький записав музичний диск, Київрада 6 березня затвердила бюджет міста, Ющенко звільнив 5 заступників голови КМДА, син мера – Степан – став президентом ФК "Арсенал", спостережну раду "Київенерго" очолив депутат Блоку Черновецького Денис Комарницький, а зять мера В'ячеслав Супруненко придбав контрольний пакет акцій ЗАО "Телерадіокомпанія "Оболонь".  

Тим часом, машинам столичної швидкої допомоги скоротили добову норму пального, на вул. Гетьмана провалився асфальт, а на Борщагівці – автомобіль... під землю.  

13 березня Черновецькому призначили психіатричну експертизу, але замість піти на неї мер вирішив довести, що він не псих у інший спосіб. Він пробігся на стадіоні "Динамо", підтягнувся 16 разів і поплавав у басейні і дав прес-конференцію в мокрих трусах.  

Черновецький вирішив показати себе у всій красі. Фото "Сегодня" 

Під кінець місяця Черновецький заявив, що обов’язково братиме участь у президентських виборах.  

Завершення березня позначилося розмовами про чергове підвищення тарифів, висуненням обвинувачень пастору "Посольства божого" Cандею Аделаджі, черговою відпусткою мера та затопленням трьох сотень авто на стоянці на Троєщині

КВІТЕНЬ: Шантаж гарячою водою, старі обіцянки та нові фантазії 

Доки мер Черновецький грівся в Ізраїлю на Червоному морі, Головне управління контролю за благоустроєм вирішило штрафувати авто, які паркуються на газонах (штраф 300-400 гривень). 

А потім махнув на Червоне море. Фото IzRus 

Тим часом керівництво метро почало думати, про запровадження оплати проїзду залежно від дальності поїздки або часу перебування в підземці, водночас пообіцяло, що будівництво станцій на Теремки завершиться до кінця 2009 року, і розпочнеться будівництво двох нових ліній - Лівобережної та Подільсько-Вигурівської.  

А Київська адміністрація пообіцяла побудувати по 2 багатоповерхових паркінги в кожному районі столиці в 2009-2012 роках. 

7 квітня у Дніпровському районі столиці під землю провалилося чергове авто, але столична влада замість латати дороги, стала запроваджувати плату за торгівлю на ринках та здавати в оренду лікарні.  

Заборгованість із заробітної плати сягнула понад 120 мільйонів гривень. 

Далі пішли ідеї зі сфери фантастики: про інформаційні табло на зупинках автотранспорту, автоматизовану систему диспетчерського управління, яка дозволить за допомогою супутникового зв'язку щохвилини в реальному часі визначати місце розташування транспорту, про чарівні картки, які вичислятимуть "зайців" та ще й приноситимуть у рік як мінімум 10 мільйонів гривень доходу.  

Закінчився місяць традиційно: спочатку половині Києва відключили гарячу воду, далі Київрада скасувала мораторій на підвищення цін і тарифів на компослуги. "Київводоканал" заявив, що не виключає можливості переходу на погодинне подавання води з травня - і чиновники вирішили, що 1 червня комунальні тарифи зростуть на 50 %.

На особистому сайті Черновецького влаштували продаж особистого листування мера по 1000 гривень за один лист, а сам міський голова подумав, що не завадить у столиці ввести податок на голубів, котів, собак, коней... 

ТРАВЕНЬ: підготовка до нових тарифів, або Меседж від Бога  


Травень розпочався з оприлюднення нових тарифів на компослуги, які мали діяти з 1 червня. Мабуть, ще ніхто не забув, що тариф мав зрости вдвічі.  

Рахункова палата заявила, що Київська адміністрація розтринькала 161,8 мільйона гривень, виділених на виконання функцій столиці в 2008 році. 

А 7 травня Пилипишин вирішив провести місцевий референдум щодо недовіри Черновецькому. 

8 травня в аварії на проспекті Перемоги загинув ведучий Ігор Пелих. 

На день Перемоги свіжий, загорілий і з купою нових ідей мер нарешті вийшов в люди після тривалого лікування. Згодом його радник розповіла, що Черновецький навіть під час хвороби працював – зокрема писав книжку про бандитські розборки 90-х. 

Всередині травня "Київенерго" розпочинає щорічні випробування мереж, що означало, що про гарячу воду треба забути на два-три тижні, а то і місяць. 

Євген Червоненко пообіцяв, що через діва роки акурат до Євро-2012 у столиці чудом збудуть 83 готелі. У цей же час опозиція розповіла, що дохідна частина бюджету Києва за перший квартал 2009 року недовиконана більше ніж на 2 мільярди гривень.  

Ймовірно, саме через це столична влада загадала про домашніх улюбленців і попоросила зареєструвати усіх київських псів і котів. За невеличку плату, звісно.  

Під'їзд до моста Патона закрили на реконструкцію, додавши чимало проблем водіям.  

У той час, як водії стояли у заторах, дружина мера Аліна Айвазова думала про те, як святкуватиме день народження на Лазурному березі з Шерон Стоун та спілкувалася з Богом.  

Тоді ж вона отримала меседж від всевишнього, що київський мер буде президентом і "з Льоньою в Україну прийде порятунок".

Доки мер співав і записував диски, його дружина говорила з Богом про президенство Черновецького... Фото TabloID 
Під кінець травня Київрада продала 8 земельних ділянок загальною площею 2,01 га за 66,6 мільйона гривень. 

А мер Києва звинуватив уряд у виїмці 7,5 мільярдів гривень з міського бюджету. 

26 травня невідомі вбили 59-річного жителя Голосіївского району столиці, активного захисника території Жукового острова Олексія Гончарова. 

ЧЕРВЕНЬ: Боротьба за нові тарифи 

1 червня у столиці зросли тарифи на житлово-комунальні послуги. Зокрема, це був перший крок до "поетапного" підвищення комунальних тарифів.  

Це призвело до судових позовів, звинувачень і оскаржень рішень опозицією і до шоку простих киян.

Водночас, не без допомоги правоохоронних органів, знизились тарифи на ритуальні послуги.  

Начальник "Київського метрополітену" Петро Мірошников заявив, що роботи на трьох станціях у напрямку Теремків будуть закінчені за 3 місяці.  А КП "Центр ідентифікації тварин" почав продавати ексклюзивні зі стразами ошийники і жетони для тварин.  

5 червня внаслідок вибуху у ліфті житлового будинку загинув чоловік, а за кілька днів стався вибух у ларьку біля метро, де постраждали двоє працівників точки продажу та троє перехожих. 

Конституційний суд вирішив, що "ера Черновецького" триватиме ще 3 роки. Тому Черновецький заспокоївся і знайшов 300 символів Києва, за які доведеться платити.  

Киян у цей час почали шантажувати відключенням води через борги "Київенерго".  

Київрада роздала більше 50 земельних ділянок загальною площею близько 5 га, а Черновецького визнали одним з найбагатших градоначальників у Європі.  

Закінчився червень трагедією на вулиці Воровського, де легковик з водієм і пасажиром на величезній швидкості влетів у 16-метровий колектор і вибухнув та ще погромом Леніна на Бессарабці.

ЛИПЕНЬ: Шокова комунальна терапія 


Столичні жителі були шоковані, отримавши платіжки на сплату компослуг з новими тарифами, оскільки обіцяне владою збільшення на 50% обернулося 100% подорожчанням комунальних послуг.  

Особливо жорстоко це виглядало у порівнянні з проривами труб, теплотрас та вимогою "Київводоканалу" ввести плату за воду з бюветів. За цим традиційно пішли оскарження у судах і апеляції, погрози відключити воду і опалення взимку.  

А потім прем’єр Юлія Тимошенко згадала, що не за горами президентські вибори і взяла справу в свої руки. Однак, закінчилося все звинуваченнями, закликами не платити за новими тарифами, оскільки зупинення Кабміном рішень КМДА не дало очікуваних результатів.  

Уся ця катавасія ще більше шокувала столичних мешканців, які не знали кого слухатися – мера чи прем’єра – і чого боятися. Врешті-решт за новими тарифами заплатили лише 20% киян, а Київська адміністрація вирішила підвищила тарифи на компослуги для комерційних організацій на 14-78,7% з 1 серпня.  

Запам’ятався липень масовим отруєнням школярів у потязі Ужгород-Київ, підготовкою до здачі в оренду 91 об'єкта столичних лікарень, втратою віри в те, що на Троєщину почнуть будувати метро, рішенням Київради, яким віддано під забудову 114 га зеленої зони на Лісовому масиві. 

Крім того, у липні Київрада встановила монополію на ритуальні послуги, Голубченко вкотре пообіцяв, що метро на Теремки відкриють, але вже у 2010 році, та відключенням половини бюветів у Києві. 

СЕРПЕНЬ: Випробування відключенням води і світла  


Не встигли кияни оговтатися від підвищення тарифів на компослуги, як тут знов мов сніг на голову – пророкують підвищення цін у сфері послуг та громадського харчування. Далі ще гірше – ЖЕКи розвісили на будинках оголошення, мовляв, діставайте знову каструльки і тазики – гарячої води не буде, невідомо скільки.  

Воду почали відключати за несплату за компослуги. Але якщо у будинку були боржники, то діставалося і тим, хто вправно сплачував усі рахунки – однаково воду відрізали усьому будинку.  

За кілька днів у Києві зупинилася ТЕЦ – і без гарячої води лишилися цілих 4 райони

Водночас у цей час столична влада вирішила провести "громадські слухання" і спитати, що ж думають кияни про підвищення тарифів. Не знаю, може в когось і питали, тільки ні будинку, де мешкає моя сім'я, ні в сусідніх ніхто й слова не чув про якісь там обговорення.  

Далі боржникам почали відключати світло і погрожувати зривом опалювального сезону, а мер у цей час розповідав, що його тарифи однаково найнижчі в Україні.  

До усіх цих негараздів додалося ще кілька: у проїзних надумали обмежити кількість поїздок і зробити платним проїзд для школярів; Черновецький заявив, що метро на Троєщину почнуть будувати невідомо коли; половину бюветів закрили, а 22 тисячі кв. м. у столичних медзакладах вирішили здати в оренду. 

ВЕРЕСЕНЬ: Здешевлення компослуг – подорожчання хліба  

1 вересня розпочалося з розчарування – найпопулярніший хліб у перший день осені подорожчав на 50 копійок – для когось дрібниця, а комусь знову зазирнули в гаманець.  

Водночас киян потішили новиною про зниження комунальних тарифів. Щоправда, як завжди, балачок було більше, ніж діла, бо знизились тарифи аж на 5 % і лише на 2 місяці.  

Ще одним "пшиком" виявилась міська електричка, яку мер з пафосом відкрив 2 вересня, адже вона не користувалася особливою популярністю у киян і возила в основному пенсіонерів, для яких цей транспорт безкоштовний.  

У вересні Київ сколихнула хвиля квартирних афер – дільничні міліціонери позбавляли житла київських пенсіонерів, змушуючи старих писати дарчі на квартири і виганяючи їх на вулицю.  

"Київський метрополітен" заявив, що припинить безкоштовне перевезення пільговиків, якщо Кабмін не дасть компенсацій за їхнє перевезення, а Черновецький знову загорівся ідеєю підняти ритуальні тарифи. 

Запам’ятався вересень відкриттям університету для пенсіонерів, бажанням мерії ввести штрафи для батьків у розмірі 8 тисяч гривень за те, що діти гуляють без догляду, роздачею Київрадою більше 30 га столичної землі, новою книжкою мера "Історія успіху" та бажанням Черновецького освоювати новий вид транспорту - повітряний.  

Гучного розголосу набуло рішення Київради, згідно з яким у Бабиному яру планували збудувати готель.  

ЖОВТЕНЬ: Розборки в стилі 90-х і нова зарплата Черновецького 

Чи не найбільше жовтень запам’ятався стріляниною на Великій окружній дорозі, коли просто серед білого дня невідомі розстріляли бізнесмена та двох його охоронців. Після цього випадку столицею поповзли чутки про повернення кривавих 90-х і вибивання боргів за допомогою пістолета.  

Однак, були й інші події, які лишили слід у пам'яті столичних мешканців.  

Так, наприклад, Черновецький вирішив запровадити нову лотерею, районна влада захотіла реконструювати Контрактову площу і прибрати з неї Сковороду, майже тиждень горіли мулові поля Бортницької станції аерації, а кияни на власних боках відчули скорочення кількості вагонів у метро та одиниць наземного транспорту.  

Крім того, у жовтні Київрада продала п'ять земельних ділянок (5,91 га за суму 78 мільйонів 618 тисяч гривень) і підняла меру зарплату

Водночас, сам Черновецький на всю країну розповів, що місце в Київраді коштує 5 мільйонів доларів.  

22 жовтня пастору "Посольства Божого" Сандею Аделаджі висунули обвинувачення за шахрайство у справі ПП "Грант", яке займалося збором інвестиції, щоб потім вкладати в нерухомість.  

Киям знову знизили комунальні тарифи, але традиційно кілька днів протримали без світла і тепла.  
 
ЛИСТОПАД: Епідемія грипу, ректор-педофіл та аварія з екс-мером  

Увесь листопад пройшов під знаком ГРВІ і свинячого грипу. Почалося все з того, що з аптек вимели все, що хоч якось допомагає при застуді, половина киян одягнули ватно-марлеві пов’язки, а столична влада розгорнула широку піар-кампанію.  

Черновецький одразу пообіцяв, що всі малозабезпечені отримають набори ліків проти грипу та ГРВІ.  

Далі пішли заяви про те, що треба лишити вдома всіх, у кого є малі діти, а потім і взагалі нікого не впускати і не випускати зі столиці.  

Міська влада чи не щодня засідала у новоствореному штабі по боротьбі з грипом і звітувала, про кількість пошитих пов’язок, кількість хворих на свинячий грип, кількість смертей тощо.  

Однак, навіть частини своїх обіцянок не виконала: на карантин Київ не закрили, аптеки не мали необхідних ліків, а до киян так і не дійшли 2 обіцяних маски з резервної марлі.  

Запам'ятався листопад педофільським скандалом з ректором Київської державної академії водного транспорту Василем Михайловим, якого підозрювали у зґвалтуванні неповнолітніх і виготовленні порнографічної продукції та за триманням на хабарі у 3 мільйони начальника Головного управління внутрішньої політики КМДА Віктора Гончарука. 

Крім того, 25 листопада екс-мер Києва Олександр Омельченко збив на смерть пішохода, столична влада вирішила економити кошти, звільняючи вчителів, а Київрада продемонструвала надзвичайну "працьовитість", засідаючи до 3 ночі.  

Також у листопаді зросла кількість крадіжок. Чи не через те, що медичні маски стали досить звичними і не викликали підозр? 

ГРУДЕНЬ: Перший снігопад і транспортні проблеми  

Грудень розпочався із заяв опозиції про майбутнє підвищення владою цін на транспорт, звільнення медиків і скорочення витрат на медицину. У самій же будівлі мерії почали ходити чутки, що кількість київських районів може зменшитися вдвічі.  

"Київенерго" за борги залишило без світла райуправління освіти. Блок Черновецького приготувався роздавати гречані пайки у Криму. А сам мер пообіцяв розіграти 100 тисяч серед платників за компослуги і поставити пересувні ларьки з продажу хот-догів.

Столиця України зайняла останнє місце в "зеленому" рейтингу 30-ти найбільших міст Європи і відповідно опинилась у списку найменш екологічно чистих європейських міст.  

У грудні офіційно повідомили, що фінал Євро-2012 пройде в Києві, і саме в грудні столичні мешканці зрозуміли, до яких проблем може призвести снігопад. Адже попри заяви чиновників, місто виявилося не готовим ні до заметілі, ні до подальшої відлиги.  

На останній своїй сесії Київрада позбавила депутатських повноважень сина мера та роздала гектар землі в центрі міста, водночас містобудівна рада погодила проекти реконструкції Андріївського узвозу, Контрактової площі, площі біля НСК "Олімпійський", а на громадських слуханнях поговорили про перетворення Майдану.

Тож незвершених справ залищилося чимало: це і будівництво сто разів обіцяного метро, і завершення транспортних розв’язок, і підготовка до Євро, і модернізація громадського транспорту, який скоро розвалиться просто на очах пасажирів, і забезпечення норамльного водопостачання….

Але як би там не було, щось магічне є в запахові ялинки, і келиху шампанського, і боєві курантів. Найголовніше, що все це разом закручує, заворожує і дарує надію... Тож давайте вірити, що в новому році все буде не так, що чудеса бувають...  

Марися Гичка 
powered by lun.ua