На розкопках на Поштовій площі стався обвал – ЗМІФото "Сегодня"

На Поштовій площі завалився розкоп, де археологи знайшли стародавні зруби і дерев'яні частоколи, між якими проходила вулиця ХI-XII століть.

Про це пише "Сегодня" з посиланням на наукового співробітника Центру археології Києва Сергія Тараненка.

Причиною обвалу стало підвищення рівня ґрунтових вод. Однак археологи не панікують і кажуть, що усе розчистять найближчим часом.

"Стався обвал: ґрунт з'їхав з бічних стін. Зараз видно тільки верхню частину древнього паркану, але ми розчистимо об'єкт заново", - сказав Тараненко.

Керівник проекту реконструкції Поштової площі Максим Скачков відзначив, що яма, де проводяться розкопки, засипалась сама і що будівництво на об'єкті не проводиться.

Тараненко також додав, що наразі археологи уточнюють дані, де саме раніше проходила берегова лінія Дніпра, оскільки на об'єкті виявлена складна система культурних шарів, яку теж потрібно вивчити.

"Наприклад, є істотна різниця між ґрунтами періоду XIII і XVIII століття. Ми будемо продовжувати роботи – до того ж, поки ніхто в часі нас не обмежував. Все, що на розкопі, відкриємо і зафіксуємо: будемо діставати з метою подальшої експозиції. Де її розмістять, поки не вирішено. Зараз всі знайдені експонати знаходяться на дослідженні", - розповів Тараненко.

Він також додав, що на Поштовій площі виявили колекцію монет XVIII століття, і зараз проводиться спектрографічний аналіз металу.

Археологи і фахівці музейної сфери не виключають, що експозицію можуть помістити у філію якого-небудь музею, але сподіваються на музеєфікацію на місці або неподалік від розкопу на Поштовій.

"Консервація археологічних знахідок на місці – це загальноєвропейська практика. У нас багато чого заливається бетоном. А в Європі, якщо виявляють археологічну знахідку, її музеєфікують. У Бельгії, під час будівництва готелю, були знайдені історичні цінності. Їх зберегли, створивши музей прямо усередині готелю! Причому вхід до нього пролягає через хол", – розповів керівник архітектурного бюро Вадим Заплатников.

Подібні об'єкти можна також знайти у Франції, Австрії, Афінах, Португалії, Італії.

"В одному з палаців Неаполя, який є пам'яткою архітектури, були знайдені в підвалах людські останки на ланцюгах. Влада вирішила не ховати знахідку, а засклити підлогу на верхньому поверсі. Тепер всі знайдені скелети можуть бачити відвідувачі палацу", – говорить Заплатников.

На його думку, наявність такого об'єкта в ТЦ зробить його унікальним, і тільки додасть кількість відвідувачів.

Наполягатимуть на музеєфікації і в Мінкультури.

"Спеціально створена комісія розробить стратегію збереження знахідок. Найбільш цінні об'єкти потрібно музеєфікувати на місці, щоб у людей була можливість їх побачити. Адже якщо їх розмістити в іншому музеї, без прив'язки до місцевості, людям буде важко зрозуміти цінність експонатів", – розповів завідувач сектором Держреєстру нерухомих пам'яток архітектури Мінкультури Яків Діхтяр.

Компанія-забудовник торгового центру на Поштовій теж виступає за збереження знахідок, щоправда, в якому вигляді, там поки не уточнюють.

powered by lun.ua
    НАЙГОЛОВНІШЕ