Полювання на дельфінарій

04.10.2017  10:04 __ Наталія Куць

У місті Київ з 2009 року працює дельфінарій "НЕМО" ТОВ "Нерум", розташований у Голосіївському районі за адресою проспект Академіка Глушкова, 9. У дельфінарії в різні роки утримувалося від 4 до 6 дельфінів походженням з Чорного моря та Тихого океану, морські леви та морські котики.

Утримання морських ссавців у неволі із забезпеченням умов, максимально наближених до природних, є практично неможливим. Проте, окрім порушення природоохоронних норм, протягом восьми років дельфінарій функціонує з порушенням законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Дельфінарій мали знести у 2013 році

Будівлю дельфінарію спорудили у 2009 році, але так і не здали в експлуатацію. Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві видала припис на усунення цього порушення.

Однак у 2013 році інспекція ДАБІ провела позапланову перевірку і встановила, що вимоги припису дельфінарій так і не виконав. За результатами перевірки було видано припис про знесення самочинно збудованої нежитлової будівлі та приведення земельної ділянки до первісного стану.

Відповідне рішення було ухвалене Господарським судом міста Києва 20 серпня 2013 року. Хоча Київський апеляційний господарський суд скасував це рішення, Вищий господарський суд України залишив рішення суду першої інстанції в силі.

Незаконне рішення про переїзд до Київського зоопарку

Під час вищезгаданих судових процесів Київська міськрада ухвалила рішення про надання культурно-розважальних послуг дельфінарію "НЕМО" у Київському зоопарку. Проте у червні 2014 року рішення Київської міської ради було скасоване в судовому порядку.

Самочинно збудовану споруду дельфінарію "НЕМО" так і не знесли. Дельфінарій продовжував проводити шоу-вистави із залученням дельфінів та морських котиків.

Арешт дельфінарію "НЕМО"

16 грудня 2014 року Генпрокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом підроблення документів та зловживання владою чи службовим становищем. У справі йшлося про купівлю-продаж та використання земельної ділянки, на якій розташований дельфінарій "НЕМО".

3 липня 2017 року з метою забезпечення речових доказів Печерський райсуд Києва наклав арешт на вищезгадану земельну ділянку, заборонивши розпоряджатись нею та будівельними спорудами, що на ній розташовані.

Таким чином, суд заборонив використовувати приміщення дельфінарію "НЕМО", а відповідно неможливим та незаконним є проведення шоу-вистав у цьому дельфінарії.

Новий дельфінарій НЕМО

Однак, незважаючи на судові справи і протести громадськості, дельфінарій "НЕМО" не збирається втрачати "годівницю", тому почав шукати нове місце свого розташування. Так, 20 вересня на сторінці директора Національного комплексу "Експоцентр України" (раніше – ВДНГ) у Facebook з’явилося повідомлення про те, що дельфінарій "НЕМО" запропонував звести нову конструкцію на території Виставкового центру. Після опитування громадян у соцмережі директор відмовився від цієї пропозиції.

Цікаво, що попри наявну судову заборону використовувати приміщення дельфінарію, на офіційному сайті "НЕМО" розміщено графік проведення шоу, надання послуг плавання, фотографування з дельфінами та морськими котиками на жовтень 2017 року та відбувається продаж квитків.

Де буде наступна пропозиція зі зведення дельфінарію – поки невідомо. Тому ми закликаємо всіх небайдужих громадян повідомляти нам інформацію про нове можливе місце розташування.

Нагадуємо, що використання червонокнижних дельфінів афалін в комерційних цілях заборонено. Утримання їх у штучній воді та без забезпечення інших умов утримання, що максимально наближені до природних, є жорстоким поводженням з тваринами. Окрім того, утримання тварин в неволі призводить до скорочення тривалості їхнього життя.

 

Наталія Куць, юрист-консульт Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина", спеціально для УП

 

Катерина Полянська, еколог Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина" 

powered by lun.ua