Столичне материнство: фіктивна повага

14.12.2016  13:01 __ Мар'яна Томин

У світових рейтингах, українські міста далеко не найкомфортніші у світі. Зокрема, тому, що у нас досі погано піклуються про маломобільних громадян. А мами з дітками – то одна з найширших підгруп маломобільних.  

Декларативно, на державному рівні інтереси матері та дитини мають пріоритет в суспільстві. Згідно зі статтею 51 Конституції України, сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Визнає пріоритетність інтересів матері та дитини в суспільстві і Декларація про загальні засади державної політики України стосовно сім'ї та жінок.  

Однак, чи виконуються вказані положення на практиці?

Обсяг фінансування державної програми соціальної підтримки сімей для найбільшої держави Європи є мізерним: у 2015 році близько 3,4 мільйона гривень, у 2016 – 3,5 мільйона.   

При цьому безпосередньо до мам і дітей не надходить практично жодної гривні: гроші, яких критично потребують родини, розповзаються по рахунках фірм, що проводять соціологічні дослідження стану та розвитку сім’ї, організовують круглі столи, брифінги та семінари, підтримують родини буклетами, сіті-лайтами та біг-бордами.

На фоні цього легалізованого розбазарювання бюджетних коштів якось дуже сумно та блякло виглядає запланований обсяг підготовки спеціалістів з питань роботи з молоддю, з підготовки до подружнього життя (30 осіб на всю нашу багатомільйонну країну) та очікувана кількість осіб, охоплених заходами щодо підготовки до відповідального батьківства – 16 тисяч.

Ще більший розпач викликає повна відсутність у державній програмі підтримки сімей положень про підтримку молодих матерів – тих, на кого зазвичай лягають тяготи народження та виховання дітей.

На місцевому рівні ситуація така ж.

Київ як місто має досить великий перелік програм та рішень щодо підтримки матерів та дітей, але насправді ці обіцянки мало чим допомагають сім’ям.

Так, рішенням Київської міської ради № 90/90 від 11 лютого 2016 року було затверджено міську цільову програму "Діти. Сім’я. Столиця на 2016 – 2018 роки". Так, програма передбачає точкові заходи, спрямовані на допомогу молодим матерям.

 

Однак 460 тисяч гривень для усіх матерів та дітей у місті з понад 4-мільйнним населенням виглядає досить мізерним.

Фінансування цих заходів має здійснюватися не з міського бюджету, а з таємничих "інших джерел". Проте у 2016 році у зв’язку з обмеженим бюджетним фінансуванням на відзначення одиноких батьків та матерів, які самі виховують дітей, було виділено лише 40 тисяч гривень.

А комплексних заходів, спрямованих саме на психологічну та соціальну підтримку матерів, у Програмі, як не було так і немає.

Інша соціально спрямована міська цільова програма, затверджена Київрадою у 2016 році – Програма "Турбота. Назустріч киянам" на 2016 – 2018 роки. Нею передбачено надання матеріальної допомоги особам, зареєстрованим у місті Києві, які народили троє і більше дітей.

 

Наскільки це мізерне фінансування може судити кожен, хто має хоч одну дитину, не кажучи вже про трьох. Близько 300 тисяч гривень на всіх багатодітних сімей Києва – то копійки для кожної дитини.

Ще одна міська цільова програма, яка поки що діє в Києві – Міська цільова програма підтримки сім'ї та молоді на 2012 – 2016 роки. Вона передбачає запровадження та забезпечення в комунальних засобах масової інформації рубрики з актуальних питань сімейного життя, проведення тематичних тренінгів, надання консультативних послуг для сімей тощо. При цьому не містить ані слова про потреби саме молодих матерів і дітей. 

 

При районних державних адміністраціях Києва функціонують відділи у справах сім’ї, молоді та спорту, що мають реалізовувати державну політику з питань охорони материнства та дитинства. Крім них, ще діють Центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Центри у справах сім’ї та жінок районів міста Києва.

У бюджеті міста Києва на 2016 рік тільки на утримання Центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді всіх районів міста Києва передбачено фінансування у розмірі близько 23 мільйонів гривень. 

Ця сума не включає в себе фінансування відділів у справах сім’ї, молоді та спорту районних в місті Києві державних адміністрацій, Центрів у справах сім’ї та жінок "Родинний дім", різних заходів в рамках міських цільових програм.

При цьому у Києві немає програм, спрямованих на допомогу молодим матерям, немає органів, що опікувались би лише їх проблемами.  

З 2002 року працює Київський міський центр сім’ї "Родинний дім", що, серед іншого, має надавати допомогу сім’ям, які опинилися в скрутних життєвих обставинах. 

Однак, працюючим батьків він практично недоступний через графік роботи, який співпадає зі звичним робочим графіком будь-якого офісу, та й розташований у не зовсім  зручному місці – вулиця Салютна, 11А, 4 поверх.

 

Мами знають, як це – зайти з візком і заплаканою дитиною у найближчий супермаркет, не те що проїхатися у маршрутці чи метро та ще й потім піднятися на 4-й поверх.

Якби не задалася пошуком цього центру, то ніколи б про нього і не знала.  

При цьому на його функціонування у 2016 році виділено близько 1,7 мільйона гривень, за перше півріччя 2016 року було витрачено 613,8 тисячі гривень.

Згідно зі звітом про хід виконання програми "Діти. Сім’я. Столиця" на 2016-2018 роки, за перше півріччя 2016 року послугами Центру сім’ї скористались 6251 особа.

Цілком очевидно, що місто повинно допомагати сім’ям адресно і бажано, щоб ця допомога була монетизована.

Крім того, в Києві повинні з’явитися справжні центри для матері та дитини у кожному районі. 

І добре, якби вони дарували молодим матусям не тільки радість спілкування та обміну досвідом, а й нові знання, необхідні для розвитку дитини, допомагали вирішувати питання працевлаштування батьків та надавали правові консультації.

Промовистою є цитата Маргарет Тетчер: "Дім та сім’я повинні бути центром, але не межею життя жінки".

Тому вкрай важливою є державна підтримка сім’ї та материнства.

 

Мар'яна Томин, радник фракції  "Об'єднання "Самопоміч" у ВР 

powered by lun.ua