Пайова участь по-столичному: коли Київ побачить доступне житло

22.11.2016  12:20 __ Володимир Прокопів

Минулого тижня Київрада прийняла новий Порядок розрахунку коштів пайової участі. Рішення, яке має покласти старт наведенню порядку на столичному ринку будівництва.

Уявіть собі інвестора, що бажає побудувати житло у Києві. Окрім вже традиційних "ходінь по муках" – оббивання кабінетних порогів, купи паперової тяганини, як сніг на голову, йому падає ще один "внесок" – пайова участь.

Простіше кажучи, вклад інвестора до місцевого бюджету населеного пункту, що спрямовується на розвиток інфраструктури. 

Здавалось би – позитивна річ, але користі від неї ні столиця, ні громада, ні забудовник не мали.

Бюджет міста в повній мірі не отримував коштів від пайової участі, інвестор закладав корупційні ризики та високу ставку цього внеску в кінцеву вартість житла. Як неважко здогадатись, страждали від цього кияни, які бачили захмарні ціни на квартири. Чому так відбувалось, спробую пояснити.

Пайова участь у світі майже ніде не практикується та існує лише в кількох країнах. При цьому її вартість вираховується найчастіше в розрахунку за вартість одного квадратного метра. Умовно кажучи, 1 м² – 1 долар.

У нас же, до сьогодні, вона складала 4% від кошторисної вартості для житлових і 10% – для нежитлових забудов. Для багатьох інвесторів це не підйомна сума, адже платити її доводилось ще до здачі житла в експлуатацію.

Що вже говорити про процедуру. Лише уявіть, для розрахунку пайової участі застосовувалось до 190 функціональних показників для різних видів нерухомості та 20 локальних коефіцієнтів для 738 зон.

Така процедура – потенційний шлях до маніпуляцій. Відтак, чиновник мав можливість нарахувати по максимуму ставку пайової участі, але за окрему "подяку" забудовника – міг її знизити. Корупційне поле – неоране.

Тож не дивно, що через захмарні цифри та складну процедуру, борг з оплати пайової участі станом на 1 жовтня складав майже 2 мільярди гривень. До речі, з них 770 мільйонів гривень – це борг за основною сумою, 1,21 мільярда гривень  – нараховані інфляція та штрафні санкції.

Від цього рудименту 90-х потрібно було давно позбавлятись. У результаті була створена робоча група при бюджетній комісії Київради для удосконалення положень цього Порядку. Процес підготовки рішення тривав близько року.

Звісно, такого роду документи не готуються за місяць, та затягування було очевидним.

Причина затягування мала не процедурний характер, вона крилась в суті рішення. У нас було два шляхи: або зробити крок вперед, або врахувати побажання всіх зацікавлених осіб. А їх, повірте, було достатньо. Чимало людей хотіли залишити собі повноваження і доступ до порядку сплати пайового внеску. Існувало близько 18 документів, які треба було підготувати інвестору, щоб цей процес завершився. У проекті нового порядку цей перелік значно звузився.

Про революційність рішення свідчить процедура спрощення зарахування  вартості інженерних мереж або об’єктів інженерної та транспортної інфраструктури переданих забудовником до комунальної власності територіальної громади міста Києва в рахунок сплати пайової участі.

У процесі підготовки рішення взяли участь як депутати Київради, Київська міська державна адміністрація, так і громадські та міжнародні організації. Воно має кілька ключових речей.

По-перше, незалежно, від класу нерухомості та її місцезнаходження, ставка пайової участі для всіх складатиме 4% кошторисної вартості. Відповідно ніяких коефіцієнтів, додаткових показників, зонувань та ін.

На 2017 рік передбачено введення понижуючого коефіцієнта для розрахунку пайової участі в розмірі 0,5, тобто по факту пайова участь складатиме 2%. Ми розраховуємо,  що це стимулюватиме забудовників, які повинні здавати свої об'єкти в 2019-2020 рр.

По-друге, ми зменшили випадки застосування пайової участі. Уявляю очі людей, в яких вимагали її сплачувати не лише за нове будівництво, а й за реконструкцію чи реставрацію без збільшення площ чи зміну функціонального призначення. Також пайова участь не буде сплачуватись при будівництві паркінгів.

По-третє, пропонується в майбутньому запровадити відповідний програмний комплекс, що дозволить подавати документи в електронному вигляді для розрахунку розміру пайової участі та можливість підписання договору з використанням електронного цифрового підпису.

Завдяки реформі, загальна вартість дозволів на будівництво в Києві знизиться з 15,2% кошторисної вартості проекту до 9,2%. Це має позначитися і на кінцевій вартості житла в Києві. 

Не можна навести порядок тільки в одній частині кімнати. Він має бути всюди.

Пайова участь – це один з кроків, що має допомогти побороти корупцію в цьому секторі, залучити інвестора та загалом реанімувати ринок будівництва.

До речі, одне робоче місць в цьому секторі – це п’ять робочих місць у суміжних галузях. Звісно, поки рано робити висновки, але почин покладено. 

 

Володимир Прокопів, секретар Київради 

powered by lun.ua