Чому потрібно обмежувати продаж алкоголю?

28.09.2016  11:37 __ Владислав Михайленко

У моєму рідному дворі багато років був цілодобовий магазин. Він відкрився в будівлі колишнього сміттєзбірника. Точніше, декларативно, магазин не працював цілодобово.

Просто періодично вночі хтось приходив "за добавкою",  i "продовжував час роботи" магазину, викликаючи продавчиню, гучним грюкотом по металевих дверях. 

Мабуть, з подібними речами зустрічаються всі жителі густонаселених "спальних районів".

У дворах бетонних багатоповерхiвок не рідко зустрічаються магазини, які цілодобово продають алкоголь.

Але причина не тільки в побутових негараздах. І, навіть, не в тому, що в таких місцях часто відбуваються бійки і пограбування. Українська нація помирає від алкоголю.

За даними організацій у сфері охорони здоров’я, щороку в Україні від алкоголю помирає близько 40 тисяч осіб.

За даними ВОЗ, наша країна займає перше місце в світі за рівнем підліткового алкоголізму.

У 2015 році українці стали п’ятими в рейтингу найбільш питущих націй. Це далеко не повний перелік алкогольних антирекордів, які встановили українці. 

І при цьому ми не встановлюємо жодних обмежень щодо продажу алкоголю. Алкогольне лобі не дозволяє прибрати рекламу алкогольних напоїв. А вседозволеність і розповсюдженість призводить до того, що пияцтво стає нормою життя. Підлітки змагаються у кількості випитих пляшок пива, а нація деградує. 

Столиця пішла шляхом створення альтернативи. Масове встановлення новітніх спортивних майданчиків, розвиток велосипедної інфраструктури, створення спортивних рекреаційних зон, таких як Труханів острів та "Місто спорту" в Гідропарку – це лише декілька прикладів ініціатив Віталія Кличка щодо пропаганди здорового способу життя.

Але чи достатньо цього? Світовий досвід каже, що ні! 

Швеція, Фінляндія, Латвія, Литва – це далеко не вичерпний перелік країн, де продаж алкоголю в нічний час обмежено на рівні держави. Наприклад, у Швеції придбати алкогольні напої можна у будні з 10:00 до 18:00 та у суботу з 10:00 до 14:00.

При цьому в рейтингу благополуччя життя населення The Legatum Prosperity Index 2015 Швеція посідає 5-те місце, Україна – 70-те. 

Звісно, що подібні обмеження не є панацеєю від всіх бід. Більше того, від одного рішення Київради навряд чи щось суттєво зміниться.

Питання необхідно врегулювати на законодавчому рівні. Дмитро Білоцерківець вже зареєстрував відповідний законопроект. Але ми маємо усвідомлювати, що питання не тільки законодавче.

Разом з Сумами, Кам’янським, Луцьком рішення щодо обмеження продаж алкоголю прийнято у столиці.

Подібні рішення мають і будуть прийматись у інших містах нашої держави. Це означає, що процес не зворотній.

Вірю, що врешті решт ми станемо однією з країн, які дієво борються за здоров’я нації, а не мовчки спостерігають за її вимиранням від алкоголю.

 

Владислав Михайленко, депутат Київради від фракції "Солідарність",  громадський діяч

powered by lun.ua