Поки що ця перспектива виглядає туманною – Гавела може не бути навіть в назві одного з київських бульварів.
Нашій 10-місячній кампанії "Бульвар Вацлава Гавела, Київ" вдалось зупинити перейменування бульвару Лепсе на честь Валентина Згурського та добитись винесення проекту рішення про бульвар Вацлава Гавела на громадське обговорення на сайті КМДА.
Однак, їй поки що важко вдається протистояти атаці "ботів" і популістів. При цьому, активна "накрутка" голосів проти почалась лише в останні дні й досягла піку 12 липня, коли до завершення голосування залишається менше, ніж 1 доба.
Активісти кампанії переконані: не обійшлось без "ботів" і "вкидань" – таких самих, які працювали проти інших дискусійних перейменувань.
Найбільш помітне "вкидання" голосів відбулось вночі з 10 на 11 липня.
Останні два тижні ми постійно утримували перевагу, хоч і невелику – в 30-60 голосів. За цю ніч з'явилось 77 голосів проти, а за 7 хвилин цього ранку (з 8:25 до 8:32) "накрутили" ще 26 голосів – тобто, голосували "проти" кожні 16 секунд!
Про це пише й експерт з комунікацій Віталій Мороз:
"Ну що, можна з впевненістю сказати, що фабрики тролей працюють в Україні й на повну використовуються зацікавленими сторонами – за день кількість голосів проти бульвару Гавела зросла на 500 голосів, при цьому живих юзерів ніхто, здається, так і не бачив. У той час як прихильники максимально мобілізували ресурс вручну, через розсилки, навіть використовуючи рекламу у Фейсбуці – і це теж дало голоси, але тролей наразі більше".
Найцікавіше, що на відміну від кампанії "за" бульвар Гавела, нам не вдалось знайти ні кампанії "проти", ні більш-менш активної, реальної кампанії за інші варіанти перейменування.
Питання, звідки "беруться" голоси проти, якщо ніхто не веде активної кампанії та не закликає голосувати "проти" залишається відкритим.
"Я – у розпачі. Хто може бути проти одного із найбільших моральних авторитетів цілої Європи у ХХ столітті?! Дорогі Кияни! Це буде абсолютною ганьбою для міста, коли ця прекрасна ініціатива провалиться!Перемога тих, хто проти імені Гавела у Києві – це перемога невігластва і безсилля сильних", - пише відомий історик Олександр Зінченко на "Історичній правді".
Аргументація опонентів вражає: "погано звучить", "хто такий Гавел", "назвімо нейтрально, тоді не доведеться перейменовувати знову, коли зміниться влада"…
Філософ Євген Іхельзон пропонує на це радикальну відповідь: "В таком деле, как переименование аэропортов, слушать общественность нельзя, устраивать референдумы и интернет-голосования – неверно. Надо просто назвать его директивно именем Казимира Малевича. Потому, что объяснять некогда, и министерство инфраструктуры могло бы не играть в эти псевдодемократические игры. Также Бульвар Лепсе должен стать бульваром Вацлава Гавела, просто потому, что так надо по ряду причин".
Для активістів і прихильників кампанії боротьба за бульвар Гавела – це боротьба між Україною, відкритою для світу і Україною, ізольованою в своїх власних травмах. Це протистояння між новою, вільною Європою і "совком в голові". Це боротьба за нову політику пам’яті, яка вписує Україну в Європейський і світовий контекст, не відмовляючись від поваги до власних символів. Це протистояння між модерною свідомістю з одного боку і популізмом та патерналізмом – з іншого.
Ми маємо справу з маленьким "брекзітом" в масштабах одного бульвару: популізм і "клікушество" можуть перемогти раціональні аргументи. Ізоляціонізм, хуторянство, бажання закритись від світу, знати і поважати лише "своє" можуть взяти гору над бажанням інтегруватись, "і чужому научатись, і свого не цуратись".
Ситуацію ще можна і треба змінити – потрібно лише проголосувати "за" проект рішення про бульвар Гавела в Києві (повна інструкція – в цьому пості).
Зорян Кісь
14.11.2017, 13:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 10:59 Олександр Вовченко |