Київський велотрек: скандали і реалії відбудови

28.04.2016  11:37 __ Марина Блудша, для УП. Київ

На початку квітня ЗМІ видали сенсаційну новину про руйнування віража київського велотреку з посиланням на повідомлення громадських активістів. З початком відбудови скандально зруйнованого велотреку скандали не припинилися.

Ми спробували розібратися, хто і що за ними стоїть, і які важливі питання лишилися поза суспільною увагою.

Скандал 1. "Київський велотрек руйнує будівельна техніка"

Одна з новин, зроблена з повідомлення на сторінці громадських активістів і розтиражована в ЗМІ у квітні, мала такий заголовок: "Покатушки скасовуються: київський велотрек руйнує будівельна техніка".

Але, як з’ясувалося, хвилюватися немає причини, бо демонтаж відбувся в рамках реставрації велотреку. Техніка належить комунальному підприємству, якому доручили відновлювати велотрек – "Житлоінвестбуд-УКБ".

Демонтаж відбувся в рамках реставрації велотреку 

У відповіді КП на інформаційний запит пояснили: "Геометрія велотреку була частково змінена під час відновлювальних робіт у 2015 році, які проводилися без участі КП "Житлоінвестбуд-УКБ".

Будівельники демонтували віраж, який улітку 2015 року нашвидкуруч залатали зусиллями громадських активістів, що об’єдналися в ГО "Київський велотрек", і міської влади.

"Віраж відновлювали зусиллями громадських активістів і за сприяння міської влади. Навіщо? Владі було вигідно показати, що вона щось робить, а ми хотіли, щоб з’явилася мінімальна можливість заїжджати на трек", - розповів нинішній керівник ГО "Київський велотрек" Павло Морозов.

Але громадських активістів, яким небайдужа доля велотреку, виявилося багато і від певного часу вони не дружать між собою.

В організації з майже такою самою назвою –  ГО "Новий київський велотрек" - вважають таке відновлення віражу шкідництвом, а саму організацію підставною.

 Під тонким шаром криво укладеного бетону виднілася поодинока арматура та залишки будівельного сміття

"Забетонований цими псевдоактивістами віраж щойно демонтовано – будівельна техніка зробила це без особливих зусиль. Під тонким шаром криво укладеного бетону виднілася поодинока арматура та залишки будівельного сміття. Висновки замовленої нами свого часу експертизи підтверджено: матеріали і роботи не відповідають жодним нормативам. Геометрія –  тим більше", - ішлося в повідомленні громадських активістів з ГО "Новий київський велотрек", з якого ЗМІ зробили новину. 

Отже, велотрек підлатали як могли в пориві ентузіазму, а тепер зруйнували з бажанням зробити краще. І хоча теперішні відбудовники мають офіційний статус і бюджетне фінансування, ролі героїв скандалу вони також не уникли.

Скандал 2. "Велотрек у Києві перетворюють на автопарковку"

Узимку 2015-2016 року велотрек опинився в центрі скандалу, пов’язаного з будівництвом паркінгу на його території.

 

На початку лютого цього року Міністерство культури направило припис КП "Житлоінвестбуд-УКБ", визначеного підрядником його відбудови, негайно призупинити проведення будь-яких земляних та інших робіт на велотреку та узаконити діяльність відповідно до вимог законодавства у сфері охоронної культурної спадщини.

Від КП просили отримати належні дозволи на виконання робіт, в т.ч. відповідних органів охорони культурної спадщини. 10 лютого з’явилася електронна петиція, заголовок якої починався так: "ПРОТИ будівництва підземного паркінгу за рахунок Київського велотреку". Її автором став один з представників ГО "Новий Київський велотрек" Володимир Мельник (петиція набрала трохи більше тисячі з необхідних 10 тисяч голосів).

А наступного дня, 11 лютого, попри мокрий сніг і холодну погоду біля КМДА зібрався пікет, організований громадськими організаціями "Новий київський велотрек", "Extreme Factory" та за підтримки Асоціації велосипедистів Києва. Велосипедистів-любителів обурила побудова біля велотреку підземного паркінгу на 40 місць.

 

Про наміри комунальників побудувати в рамках реставрації велотреку парковку стало відомо ще наприкінці 2015 року. 23 грудня 2015 року на зустрічі представників КМДА з громадськими активістами було показано передпроектні розробки КП "Житлоінвестбуд-УКБ" і вперше оголошено про наміри побудувати підземний паркінг на 40 місць площею більше 900 кв.м.

Представники громадського руху виступили категорично проти цього з трьох причин: 1) підземного паркінгу не було передбачено в публічно затвердженій мером первинній концепції розвитку велотреку та не передбачено в міському бюджеті, 2) нецільове використання бюджетних коштів, виділених на реконструкцію велотреку, 3) на ділянці перед велотреком небезпечно і недоцільно будувати подібну капітальну споруду.

На публічних обговореннях відбудови велотреку, які провели 23 лютого в КМДА, тема паркінгу була однією з ключових. Представники "Житлоінвестбуд-УКБ" та київської влади переконували в законності та доцільності його побудови.

"Паркінг ми будуємо не для мешканців прилеглих будинків. Сьогодні для існування повноцінного велотреку паркінг є нормою: приїжджають на автобусах спортсмени, судді на машинах і т.д. Паркінг невеликий, напівпідземний – лише 2,5 м заглиблення котловану. Управління паркінгом здійснюватиме керівництво того КП, якому передадуть цілісний майновий комплекс велотреку. Якщо буде можливість заробляти місту на паркінгу, то це вже буде господарська діяльність і відповідальність керівництва цього КП", - заявив тоді директор КП "Житлоінвестбуд-УКБ" Вячеслав Непоп.

У Федерації велоспорту України побудова парковки не викликала ажіотажу.

"Що стосується автопарковки, то якщо ми хочемо, щоб на велотреку відбувалися змагання, без неї не обійтися. Адже є автомобілі команд, тренерів, суддів, швидкі допомоги та машини спонсорів. Парковка на велогонці повинна бути, підземна чи наземна – це вже деталі", - вважають у прес-службі Федерації велосипедного спорту України.

Без скандалу. Про що мовчить інфопростір, але кричить велотрек

Міська влада запевняє, що після завершення будівництва Київ не тільки врятує пам’ятку архітектури та історії – один із найстаріших в Європі велотреків, а й отримає спортивний об’єкт, що відповідатиме сучасним вимогам до споруд такого класу.

 

25 грудня мер Віталій Кличко навіть називав конкретну дату здачі об’єкту – День Києва.

Після напосідань громадськості не квапитись на шкоду якості будівельних робіт, формулювання стали більш обережними – "уже в цьому сезоні".

За чотири дні до гучної заяви Кличка Федерація велоспорту провела візуальне обстеження велотреку і виявила низку серйозних недоліків. Комісія ФВСУ побачила не тільки те, що покриття полотна велотреку непридатне для використання, але й низку суттєвих проблем: 1. не було зони безпеки від краю полотна (4 м),

2. не працювала дренажна система,

3. не було захисного накриття від недобудови над велотреком,

4. не було повноцінного освітлення, дренажної системи в підземному переході до трибун, 5. не було суддівської вишки,

6. не було частини борту (воріт), висота борту не відповідала стандартам UCI.

Якщо всі ці недоліки не буде усунено на момент здачі об’єкту, велотрек буде неможливо використовувати для повноцінних тренувань.

Тож замість відстежувати недоліки перших аматорських спроб відбудувати зруйнований велотрек, куди важливіше стежити за тим, щоб відбудова відповідала стандартам спортивної споруди.

Одним з таких загальноприйнятих стандартів є накриття велотреку, якого взагалі не передбачено в рамках реставрації, профінансованої з міського бюджету.

 

Як свідчить відповідь КП "Житлоінвестбуд-УКБ" від 24 березня цього року на запит ФВСУ, такого завдання взагалі не стоїть перед будівельниками на об’єкті з довгою назвою – "Реставрація із пристосуванням для сучасного використання велотреку на вул. Богдана Хмельницького, 58 та благоустроєм території у межах вулиць Хмельницького, Коцюбинського, Липинського в Шевченківському районі міста Києва".

Зате передбачено бігові доріжки і "розігрівочний майданчик для спортсменів з можливістю розміщення мобільного обладнання скейт-парку та універсального майданчику".

Велотрек хочуть зробити за принципом "і нашим, і вашим", але хто зможе користуватися ним після відбудови за такого підходу – відкрите питання.

"Федерація велоспорту виступає за відбудову велотреку як спортивного об’єкту з усім необхідним функціоналом і спортивною школою при ньому. Велосипедисти-любителі можуть там бути, але в вільний від занять спортивної школи час. Бо це, окрім усього іншого, питання безпеки. Спортсмени розганяються на велотреку до величезних швидкостей", - заявили у прес-службі ФВСУ.

Так само зависло в повітрі питання створення оператора відбудованого в майбутньому велотреку.

Вимогою громадських активістів було створення КП "Центр велосипедної культури", якому передадуть у користування всі землі та майно відновленої споруди. Саме ця структура має стати відповідальною за господарську діяльність і розвиток велотреку.

"Ми вимагаємо створення нового КП "Центр велосипедної культури Києва", процес створення якого необхідно розпочати вже зараз та оголосити публічний конкурс на його керівника", - заявив представник член ради ГО "Новий київський велотрек" Володимир Мельник.

 

Велотрек став точкою перетину інтересів багатьох груп: київської влади, професійної спільноти спортсменів і ветеранів велоспорту, велосипедистів-любителів, різноманітних громадських активістів і місцевих мешканців сусідніх будинків. Від консолідації їхніх зусиль залежить майбутнє і теперішнє велотреку, про існування якого в центрі столиці кияни тільки починають згадувати.

Фото з facebook "Київський велотрек" та УП. Київ

 

Марина Блудша

powered by lun.ua