Кривава безвідповідальність: трагедія на Хмельницького, якої могло не статися

08.03.2016  13:40 __ Олена Єскіна, для УП. Київ

25 лютого на вулиці Богдана Хмельницького, 12-14 сталася жахлива трагедія – обвалився унікальний прибудинковий будинок 1883 року, під завалами загинули 2 людей. Цього могло не бути.

Цей випадок відображає тотальну байдужість та бездіяльність чиновників усіх без винятку установ, їх ставлення до об’єктів культурної спадщини і до людського життя.

Досі ніхто з посадовців не взяв на себе відповідальність за цю трагедію. Не думаю, що колись візьме й добровільно піде у відставку.

Наразі усі вони роблять вигляд, ніби вперше дізналися про аварійну пам’ятку, розташовану між будівлями двох відповідальних за її долю адміністрацій: Шевченківської районної та Київської міської.

Хто є безпосереднім винуватцем?

Можна зараз всім містом шукати винних – життя двом загиблим вже ніколи не повернути.

Незважаючи на революції, існуюча з радянських часів система досі не змінилася: найцінніше, що може бути – людське життя, для неї не має жодного значення. Саме тому, вона, без краплі сумнівів, заради чиїхось приватних інтересів, амбіцій або просто через звичайну халатність, жертвує своїми громадянами як на фронті, так і у звичайному житті.

Вважаю головною безпосередньою винуватицею трагедії – Ірину Бойко.

Ірина Бойко

Саме вона є реальною власницею будівлі та особисто керувала процесом її руйнування (замовленням протиправних робіт з нищення перегородок, перекриттів, стін, у т.ч. несучих конструкцій історичного будинку), намагалася "напустити" на нас "тітушок", залякувала, а потім виносила пропозицію "домовитися".

Зазначена пані ще декілька місяців тому намагалася активно запевнити всіх, що вона, у якості керівника ОСББ "Богдана Хмельницького, 12-14" (балансоутримувача пам’ятки), здійснювала виключно "реставрацію" історичного будинку.

Нині вона стверджує, що взагалі не причетна до жодних робіт, які нібито виконувалися членами згаданого ОСББ – власниками квартир.

Але, відповідно до закону  "Про охорону культурної спадщини", по відношенню до пам’яток допускається виключно реставрація.

При цьому, ремонтно-реставраційні роботи на пам’ятці здійснюються лише за наявності письмового дозволу органу охорони культурної спадщини на підставі узгодженого з ним проекту.

Жодного проекту на проведення реставрації історичного будинку Ірина Бойко ніколи не мала та не погоджувала, дозволи на виконання будь-яких робіт на вказаному об’єкті не отримувала.

Це підтверджують численні акти, складені Управлінням охорони культурної спадщини.

Слід додати, що територія, на якій розташована пам’ятка, є її охоронною зоною та також недоторкана.

Реконструкція пам’яток заборонена. Пам’ятки, їхні частини, пов’язане з ними рухоме та нерухоме майно забороняється зносити, змінювати, замінювати, переміщувати (переносити) на інші місця (ч. 1 ст.22).

Саме такі протиправні роботи під керівництвом Ірини Бойко виконували у багатостраждальному будинку.

Крім того, до пам’ятки незаконно прибудували металевий кіоск для збору макулатури, веранду до ресторану, інші конструкції.

І головне. З моменту прийому ОСББ "Богдана Хмельницького, 12-14" будинку на свій баланс у травні 2015 року, вся відповідальність за збереження та стан пам’ятки лежить на ньому.

Тобто керівництво цього ОСББ зобов’язане укласти охоронний договір на зазначений об’єкт культурної спадщини та несе відповідальність, у т.ч. кримінальну, за його збереження і підтримання у належному стані (незалежно від того чи укладений такий охоронний договір).

Таким чином, ОСББ мало блокувати проведення будь-яких робіт у будинку, вже не кажучи про те, щоб наймати підрядників для їх виконання.

У результаті шаленого піврічного тиску – купи моїх депутатських звернень та запитів в усі інстанції, проведення круглих столів та пікетів, 8 вересня 2015 року вдалося домогтися порушення кримінального провадження за ч.2 ст. 298 Кримінального кодексу України –"умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини та їх частин" (внесено до ЄРДР за №12015100100010611).

Але порушена справа з невідомих причин не розслідувалася.

Я продовжувала писати депутатські звернення і запити (з вимогами припинити нищення будівлі, вжити заходи для її повернення до комунальної власності з метою негайної реставрації, а також притягнення винних до відповідальності), доповіді на сесії Київради, здійснення постійних викликів вже нової поліції на місце злочину, пікети прокуратури Шевченківського району (останній був напередодні обвалу 24 лютого).

Зараз надзвичайно важливо домогтися притягнення до відповідальності безпосередніх винуватців трагедії – замовників протиправних робіт, а не "списати" все на загиблого прораба чи когось з найманих робітника.

Типова корупційна схема

Ірина Бойко (дружина колишнього міністра навколишнього середовища в уряді Азарова – Віктора Бойка) була засновницею ТОВ "Геоінвест".

Це ТОВ у 2004 році з "легкої руки" колишнього керівництва Шевченківської райдержадміністрації та з грубим порушенням закону, стало "інвестором" будинку по вулиці Богдана Хмельницького, 12-14 (пам’ятка у 2004 році визнана аварійною).

Так званий "інвестор" мав провести реконструкцію пам’ятки, що є прямим порушенням закону "Про охорону культурної спадщини", Міжнародної хартії з охорони й реставрації нерухомих пам’яток і визначних місць, чинного Генплану Києва та інших норм закону.

Так виглядав будинок на Хмельницького, 12-14 16 липня 2015 року

Саме для реалізації цього задуму Шевченківська РДА у 2005 році замовила у ТОВ "Архітектура та Престиж" проект з реконструкції історичного будинку на вулиці Богдана Хмельницького, 12-14.

Цим злочинним проектом авторства Олени Олійник передбачалося перетворити 5-поверхову пам’ятку, в межах 2 000 м2 її охоронної зони, на сучасну 20-поверхову житлову будівлю, з офісними та торговими приміщеннями, спортивно-оздоровчим центром та паркінгом.

Проект реконструкції 

Проект тричі було схвалено Шевченківською РДА, але містобудівна рада порекомендувала знизити кількість поверхів до 12 й вирішила трохи його відкласти до моменту "приведення у відповідність" всього кварталу.

І дійсно у лютому 2015 року ми спостерігали за "приведенням кварталу у відповідність", коли відбулася пожежа у суміжному, частково відселеному, 5-поверховому історичному будинку по вулиці Богдана Хмельницького, 10.

Незважаючи на виникнення вогню у трьох різних місцях, справу належним чином не розслідували. Будинок зараз також знаходиться в аварійному стані і мешканці занепокоєні, що його віддадуть на реконструкцію разом із сусіднім – 12-14.

Повернемось до діяльності "інвестора" ТОВ "Геоінвест". Він вирішив особливо не напружуватися і замість інвестування мільйонів у будівлю й отримання у власність після її реконструкції 4,7 тисячі кв. м (відповідно до угоди), заволодіти пам’яткою безкоштовно.

Зрозуміло, що це відбувалося не без підтримки колишнього керівництва Шевченківської РДА а, можливо, і міста.

ТОВ "Геоінвест" продало частину приміщень наближеним до нього підприємствам "Геомед-сервіс", БТБ "Сорго" та іншим, які мали вважатися добросовісними набувачами.

Вірогідно з метою заволодіння пам’яткою, у 2013 році у аварійному будинку виникло сумнівне ОСББ  "Богдана Хмельницького, 12-14", яким керує Ірина Бойко (зрозуміло, що всі інші учасники ОСББ є суто "декоративними").

Виникає питання, яким чином воно могло бути створене, якщо Старокиївською РДА ще 6 липня 2000 року було зареєстроване інше ОСББ "Центральне" (внесене до держреєстру 19 грудня 2005 року на підставі вимог нового закону про обов’язкову реєстрацію юридичних осіб).

ОСББ  "Богдана Хмельницького, 12-14" не засмутилося цим фактом і звернулося до Господарського суду Києва з позовом скасувати реєстрацію ОСББ "Центральне". Але Господарський суд 23 квітня 2015 року відмовив рейдерам.

Незважаючи на це, об’єкт культурної спадщини вивели з комунальної власності Шевченківського району та передали на баланс ОСББ "Богдана Хмельницького, 12-14".

Отримавши будівлю у травні 2015 року ОСББ "Богдана Хмельницького, 12-14", разом з наближеними юридичними особами, зокрема "Геомед-сервіс", почало протиправні роботи з руйнування пам’ятки.

Наступним кроком став намір заволодіти земельною ділянкою. ОСББ  "Богдана Хмельницького, 12-14" звернулося до Київради з клопотанням щодо надання земельної ділянки 0,2 га по вулиці Б. Хмельницького, 12-14 під будівництво (!) та експлуатацію будинку. Зрозуміло, що з таким формулюванням мова про реставрацію не йде.

Мої депутатські звернення до правоохоронних органів з вимогою порушити кримінальну справу за фактом можливих шахрайських дій із створення фіктивного ОСББ й протиправного виведення майна з комунальної власності залишилися без належної реакції.

Це при тому, що використання подібних схем заволодіння комунальною власністю за допомогою фіктивних ОСББ у Києві є досить розповсюдженим.

Не знали чи не хотіли знати?

Мені дуже боляче, що докладені зусилля не допомогли. Майже за рік до трагедії ми разом з представниками громадськості били на сполох, звертаючись до всіх інстанцій з вимогою припинити нищення унікального прибудинкового будинку 1883 року, який є пам’яткою історії, містобудування та архітектури й занесений до державного реєстру нерухомих пам’яток.

Мої депутатські звернення та/або запити щодо вжиття заходів негайного реагування з метою зупинення нищення зазначеного об’єкта культурної спадщини, повернення його до комунальної власності, реставрації та притягнення винних осіб до відповідальності, починаючи з червня 2015 року і до моменту трагедії отримали: міністр культури, міністр внутрішніх справ, начальник ГУ МВС у Києві, голова комітету Верховної ради з питань культури та духовності, київський міський голова, директор департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища, директор департаменту земельних ресурсів КМДА, директор департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА, директор департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА, директор департаменту комунальної власності КМДА, директор департаменту культури КМДА, виконуючий обов’язки управління культурної спадщини КМДА, голова житлово-будівельної інспекції України та інші.

Натомість мені надсилали лише відписки або не відповідали взагалі.

Цікаво, що в аварійному будинку, на очах всього міста, прекрасно функціонували заклади громадського харчування та офіси (розташовані на першому поверсі та у підвальних приміщеннях), ставлячи під загрозу життя не лише обслуговуючого персоналу, але і відвідувачів.

Лише після жахливої трагедії чиновники всіх рівнів "помітили", що відбувалося під "їх носом" та почали активно імітувати бурхливу діяльність. Наприклад, проводити облік аварійних будинків.

Хоча на моє депутатське звернення від 13 серпня 2015 року з вимогою провести комплексну інвентаризацію всіх аварійних будинків та надати мені їх перелік, керівник Департаменту будівництва та житлового забезпечення Олександр Спасибко спрямував "відписку", що йому потрібно додатково опрацювати це питання. Цим він займається і по теперішній день…

 

Спираючись, у тому числі, і на свою ФБ стрічку, навожу скорочену (помісячну) хронологію подій за останній рік, пов’язаних з поступовим нищенням пам’ятки по вулиці Б. Хмельницького, 12-14:

- травень 2015 року – унікальну будівлю за типовою схемою вивели з комунальної власності та передали на баланс сумнівного ОСББ "Богдана Хмельницького, 12-14", у той час коли у будинку з 2000 року діяло ОСББ "Центральне".

- червень 2015 року – ми з помічником І. Олексієнко виїхали на вулицю Б. Хмельницького, 12-14 (за викликом місцевих мешканців). Зупинили протиправні роботи з умисного нищення об’єкта культурної спадщини і звернулись до уповноважених інстанцій з метою з’ясування ситуації.

Управління охорони культурної спадщини склало акт від 16 червня 2015 року, в якому зазначено, що Управління не погоджувало науково-проектну документацію та не надавало дозволу на виконання будь-яких робіт на вказаному об’єкті.

Ми ініціювали винесення зазначеного питання на робочу групу при комісії по культурі Київради, з запрошенням керівників відповідних департаментів КМДА.

- 23 червня 2015 року Держархбудінспекція повідомила, що у неї відсутня інформація щодо виданих дозволів та реєстрації інших документів дозвільного характеру, які б надавали право компанії "Геомед-сервіс" на виконання підготовчих та будівельних робіт та прийняття об’єкта до експлуатації за адресою вулиця Б. Хмельницького, 12-14.

Свою відмову від проведення заходу державного архітектурно-будівельного контролю на об’єкті у ДАБІ пояснили відсутністю повноважень через накладення мораторію на перевірки та рекомендували звернутися до органу охорони культурної спадщини для притягнення виконавців протиправних робіт до відповідальності.

16 липня 2015 року – ми з помічником І. Олексієнко виїхали на вулицю Б. Хмельницького, 12-14. Знову зупинили протиправні роботи, викликали міліцію, слідчо-оперативну групу, представників управління охорони культурної спадщини.

Була складена заява про злочин та відповідні акти. Зафіксовано вибиті несучі стіни на всіх поверхах, які, як стверджували місцеві мешканці, вибивали постійно для того, щоб будинок "впав сам"... Вони також заявили, що існує ймовірність підпалу цього історичного будинку, оскільки перекриття дерев'яні.

На місце прибула Ірина Бойко, яка взяла на себе відповідальність за ведення робіт та заявила, що вона як власник має право на їх проведення. Але при цьому не змогла надати жодних дозвільних документів та охоронний договір на об’єкт культурної спадщини. У якості основного "аргументу" намагалася натравити на нас своїх "тітушок".

На допомогу приїхала моя колега – депутат Київради Вікторія Кустова.

Цього ж дня відбувся розгляд зазначеного питання на робочій групі при комісії по культурі Київської міської ради, з запрошенням керівників відповідних департаментів КМДА та Ірини Бойко. 

- 10 серпня 2015 року – ми організували у КМДА круглий стіл "Знищення історичного обличчя Києва: хто понесе відповідальність та як зберегти те, що залишилося?", з винесенням питання навмисного знищення будинку по вулиці Б. Хмельницького, 12-14  окремим пунктом обговорення для запрошених представників правоохоронних органів та чиновників всіх без винятку відповідальних установ.

- 8 вересня 2015 року – у результаті нашого тиску нарешті порушили кримінальне провадження за ч.2 ст. 258 Кримінального кодексу України – "умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини та їх частин" та внесли дані до ЄРДР.

- 1 жовтня 2015 року – автор доповідала на пленарному засіданні Київради щодо ситуації, яка склалася з об'єктами культурної спадщини на території міста Києва (у т.ч. з будинком по вулиці Б. Хмельницького, 12-14, з демонстрацією слайдів) та корупційну складову у зазначеній площині, а також внесла пропозиції для врятування історичного обличчя Києва.

- 17-18 грудня 2015 року – ми з помічником І. Олексієнко вкотре виїхали на вулицю Б. Хмельницького, 12-14, де зафіксували протиправні роботи (всередині та на даху будинку), а також протиправно встановлений  навколо будинку паркан (без розміщення на ньому жодних відомостей).

16 грудня 2015. Вибиті стіни, знята ліпнина

Викликали нову поліцію, представників управління охорони культурної спадщини та департаменту благоустрою. Склали заяву про злочин та відповідні акти. Зафіксували нові вибиті несучі конструкції на всіх поверхах, затримали робітників безпосередньо при виконанні протиправних робіт та передали їх поліції для ідентифікації.

Протиправні роботи всередині 16 грудня 2015 року
і ззовні будівлі

Робітників ми у черговий раз попередили про відповідальність за ведення протиправних робіт та загрозу їхньому життю через ймовірний обвал будівлі.

 Поліція документує злочин 

- 23 грудня 2015 року – земельна комісія Київради розглядала клопотання ОСББ  "Богдана Хмельницького, 12-14" щодо надання останньому земельної ділянки 0,2 га по вулиці Б. Хмельницького, 12-14 під будівництво (!) та експлуатацію будинку. Після влаштованого представниками громадськості скандалу, питання віддали на "доопрацювання".

- 10 лютого 2016 року – відбувся пікет прокуратури Шевченківського району у зв’язку з низкою протиправних забудов. А також зустріч з заступником прокурора району Вадимом Кучером, який чомусь взагалі не в курсі жодних подій, та подача заяви на ім'я прокурора від об’єднання громадських організацій "Київське Віче" з вимогою надати повний реєстр порушень законодавства у містобудівній та земельній сфері на території Шевченківського району, включаючи відомості щодо досудових розслідувань.

Передали і окрему заяву про умисне нищення будинку по вулиці Б. Хмельницького, 12-14 та бездіяльність правоохоронних органів у розслідуванні справи за зазначеним фактом.

Заступника прокурора особисто попередила, що будинок у будь-який момент може впасти.

- 18 лютого 2016 року – вкотре виїхали на вулицю Б. Хмельницького, 12-14, де вже знаходилися колеги з "Київського Віче" - Катерина Смирнова, Вадим Торопов та Борис Скрепцов, які викликали нову поліцію (остання чомусь втекла з місця подій без належної реакції).

Ми зафіксували протиправні роботи з умисного нищення об’єкта культурної спадщини. Викликали представника управління охорони культурної спадщини, який склав акт про те, що у будинок його не пустила охорона.

- 24 лютого 2016 року – пройшов черговий пікет прокуратури Шевченківського району щодо саботажу правоохоронних органів у розслідуванні справи за фактом умисного нищення будинку по вулиці Б. Хмельницького, 12-14 (ч.2 ст. 298 ККУ).

- 25 лютого 2016 року – фатальний обвал будинку по вулиці Б. Хмельницького, 12-14 через безкарне продовження протиправних робіт. Порушено кримінальне провадження за фактом порушення вимог законодавства про охорону праці, що спричинило тяжкі наслідки (про порушене у вересні кримінальне провадження за ст. 258 ККУ правоохоронці чомусь забули).

Обвал будинку. Фото ДСНС

- 26 лютого 2016 року – пікет прокуратури Шевченківського району через її бездіяльність, що спричинило фатальні наслідки, зустріч з заступником прокурора Шевченківського району Кучером, вимога притягнути до відповідальності посадових осіб прокуратури та правоохоронних органів за бездіяльність щодо руйнування пам'ятки та загибель людей, а також вимога відзвітувати про заходи, вжиті прокуратурою за нашими заявами у період з 2015 року по 25 лютого 2016 року. 

У прокуратурі  

- 2 березня 2016 року – пікет прокуратури Шевченківського району з вимогою належним чином розслідувати справу та притягнути до відповідальності справжніх винуватців, а не рядових виконавців робіт, а також розібратися у існуючих корупційних схемах, пов’язаних з відчуженням будинку з комунальної власності.

Нам повідомили, що нібито прокуратура ініціювала службове розслідування проти слідчого та керівника відділення за фактом неналежного виконання доручень при розслідуванні кримінального провадження за ч.2 ст. 298 ККУ. Чекаємо на результат.

Що далі?

Ірина Бойко зі співучасниками повинна бути притягнута до кримінальної відповідальності та понести покарання. Вона має повною мірою компенсувати постраждалим витрати на лікування, надати адекватну матеріальну допомогу родинам загиблих, а також оплатити повернення сплюндрованої пам’ятки до первинного стану.

Також до відповідальності мають бути притягнуті чиновники всіх ланок за злочинну бездіяльність або за участь у корупційних схемах.

Вважаю, цей історичний будинок має бути повернутий до комунальної власності і негайно відреставрований за допомогою грантових коштів або проведення прозорого конкурсу на його відновлення. Так відбулося б у будь-якій правовій державі.

У нас же – існує загроза, що винуватцем трагедії виявиться загиблий прораб, а Ірина Бойко&компані здійснить омріяну реконструкцію історичної будівлі по вулиці Б.Хмельницького, 12-14, спорудивши на її місці 20- або 12-поверхівку (при цьому, залишивши лише фасад і, вірогідно, розваливши суміжну пам’ятку під №10) 

Подібних історичних будинків, доведених до аварійного стану, які періодично підпалюють, трощать або свідомо залишають напризволяще з метою заволодіння безцінною київською землею й спорудження чергової багатоповерхівки, сотні.

І вони нікому, крім киян, не потрібні.

Проблема має вирішуватися лише системно. Про детальний аналіз загальної ситуації по об’єктам культурної спадщини та необхідні заходи щодо їх порятунку розповім у наступній публікації.

Але поки не відбулося оновлення правоохоронної та судової системи, буде досить важко побороти тотальну корупцію в усіх ланках влади, абсолютну безкарність та злочинну безвідповідальність як чиновників, так і недобросовісних власників. Але гірше за все – байдужість.

Тому, поки влада має зовсім інші пріоритети, ми вимушені реагувати точково та надавати подібним випадкам максимальну публічність. Об’єднуємо наші зусилля заради порятунку міста і його мешканців!

 

Олена Єскіна, громадський діяч, депутат Київради VII скликання 

powered by lun.ua