Биківня: теорія розбитих вікон в дії. Частина 2

09.02.2016  10:42 __ Володимир Бондаренко, для УП.Київ

Продовження. Частина перша тут.

У столиці розгорівся конфлікт довкола виділення землі на житловому масиві Биківня сім’ям загиблих учасників АТА та родинам героїв Небесної сотні.

Поки родини загиблих героїв чекають на замелю, а місто розробляє і виносить на обговорення детальний план території, частина мешканців і політиків починають кричати про вирубку 200 га лісу, висотну забудову, "чиновників та прокурорів", які отримали землю у Биківні, а тепер "прикриваються" АТОвцями.

Ні коригування ДПТ, ні зустрічі з мешканцями і пояснення того, що навіть дитина зрозуміє – вирубати 200 га лісу на 34 гектарах нової забудови просто нереально – на громаду не діють.

У вересні 2015 року низка активістів звернувся до міста з вимогою створити погоджувальну комісія. Місто пішло назустріч.

Але тут почалося найцікавіше.

Від моменту, коли місто погодилось утворити комісію, а 3 листопада 2015 року Віталій Кличко подав відповідний проект рішення, неначе трансцендентні сили почали впливати на процес формування цієї комісії та її подальшої роботи.

Відповідно до рішення кількість представників громадськості повинна становити не менш як 60% загальної чисельності (тобто 18 осіб), з них не менш як 30% – представників всеукраїнських громадських організацій та професійних об'єднань (тобто 6 осіб).

Але по факту, на обрання до складу погоджувальної комісії претендувало 95 осіб на 29 місць, у тому числі 93 особи – на 18 місць представників громадськості.

Громада Биківні, яку представляють 2 ініціативні групи, постійно не могла вирішити питання із кількістю учасників.

Наприклад, 2 листопада заходять 2 подання за 1 підписом про включення до складу комісії 15, а потім 6 осіб. Вже 15 грудня кількість претендентів від цієї ініціативної групи складає 24 особи. Друга ініціативна група 9 листопада подає спочатку 12 осіб, а потім – 7 грудня зменшує цю кількість на 1 особу – до 11 осіб.

Окрім цих груп, логічно, на місця у погоджувальній комісії претендують і організації тих осіб, яким виділили землю у Биківні: родин Героїв Небесної Сотні, АТОвців, воїнів-афганців та параолімпійців.

Тому, погоджувальна комісія утворена за квотним принципом: ініціативні групи – 6 осіб (33%), АТОвці – 6 осіб (33%), воїни-афганці – 3 особи (17%), параолімпійці – 2 (11%), родини Героїв Небесної Сотні – 1 особа (6%).

Вже друге засідання погоджувальної комісії починається із презентації уточненого ДПТ. Проте, активісти були не готові слухати уточнений план.

Вже від початку із уст керівника ініціативної групи звучить вимога (на відео з 2 хв. 20 сек.) повернутися до первинної редакції ДПТ. Так-так, саме до тієї, проти якої категорично (!) виступила громада.

Виникає резонне питання – чому активісти хочуть повернутися до первинної редакції?

У мене, наприклад, два варіанта пояснень: або не розібрались і протестують "по накатаній", або розібрались і мають якийсь інтерес.

Паралельно виникають і інші незрозумілі моменти. Так, наприклад, під час засідання погоджувальної комісії з’ясовується, що ініціативою групою підроблено (на тому ж відео з 14 хв. 20 сек.) протокол загальних зборів від 17 вересня.

Одна із членів погоджувальної комісії від громадськості Олена Романченко чітко заявила: такий протокол вона не підписувала, а підпис виконав хтось, навіть не дуже схоже.

Більше того, надала оригінал реального протоколу, що кардинально відрізняється від показаного раніше. Виникає цілком логічне питання: як місту діяти у цьому випадку, адже довіра до активістів за таких обставин втрачається?

Як тут не згадати народні вірування щодо нечистої сили на Меланки?! Але хай би з ним, але далі продовжуються аналогічні ситуації.

14 січня член погоджувальної комісії Микола Косинець оголошує заяву, у якій вимагає (на відео з 21 хв. 50 сек.) вважати скоригований ДПТ "передчасним, самовільним та протиправним, скасувати одноосібне рішення про ознайомлення погоджувальної комісії із доопрацьованим проектом ДПТ та ознайомити погоджувальну комісію з проектом ДПТ, який було винесено на громадські слухання".

У комісії стан, схожий на когнітивний дисонанс. Уявляємо: громада вимагає не допустити вирубку 200 га лісу, захистити приватні домоволодіння, місто коригує ДПТ за цими вимогами, а потім голова ініціативної групи пропонує повернутися до первинного редакції цього плану. Дивина та й годі.

Більше того, під час засідання 16 січня погоджувальної комісії громада Биківні в особі Юрія Рєпіна та Олени Романченко, наприклад, пропонує забезпечити власникам самовільно збудованих гаражів по вулиці Радистів, які потрапляють у зону реконструкції, компенсацію у вигляд нових гаражів, а ініціативна група голосує (на відео з 28 хв. 50 сек.) проти цього.

17 січня під час погоджувальної комісії громада Биківні в особі Валентини та Юрія Рєпіних пропонує з метою захисту права власності мешканців с. Биківня утворити відповідну робочу групу із включенням до її складу представників підрозділів архітектури, земельних ресурсів, архітектурно-будівельної інспекції, інших компетентних органів та представників громадськості, яка про інвентаризує наявну землі та майно під суворим контролем громадськості та допоможе простим людям оформити правовстановлюючі документи, а ініціативна група виступає … проти (на відео з 7 хв. 27 сек.), бо … вона розділилася.

Чи не дивно, що через проблеми у складі ініціативної групи мають страждати прості биківнянці?

Після засідання погоджувальної комісії детальний план території с. Биківня, якщо його уявити у вигляді інфографіки, став виглядати так:

 

Не можна сказати, що це ідеальний ДПТ, але сьогодні – це вдалий компроміс між інтересами міста, що розвивається, та місцевих жителів. Чи не вперше за історію столичного самоврядування з Незалежності сторони сіли за один стіл та знайшли (!) спільне рішення. Проте, таке рішення подобається далеко не всім.

Адже вже після того, коли уся громада могла у режимі он-лайн побачити засідання погоджувальної комісії, почути реальну правду стосовно вирубки чи не вирубки лісу, ініціативна група їхала у Биківню і, переслідуючи якісь свої інтереси, продовжувала збурювати людей: знову вирубка 200 га лісу, виділення землі чиновникам, знесення існуючих будинків і т.д. Вже після рішення про компенсацію власникам гаражів – їм розказують про перенос гаражів на Троєщину.

 

Я неодноразово на комісії порушував ці питання, відкрито звертався до киян: ну як притомна людина, яка бачить документи, чує слова – може так відверто і цинічно обманювати своїх же сусідів. Адже тут на кону не політика. На кону тут розвиток тієї ж Биківні у ХХІ столітті: адже замість другого блоку школи – наркопритон, замість нормальних умов для життя – відсутність сучасної каналізації та гарячої води, замість …

Коли тема лісу відходить на другий план, а питання із збереженням приватного сектору та компенсації гаражів вирішені, лунають зовсім утопічні пропозиції: ми не проти виділити землю АТОвцям у Биківні, але давайте дамо їм… І далі ідуть варіанти: територію колишньої військової частини (якої немає в цьому ДПТ і яку не віддає Міноборони), територію промислової зони (яка має своїх землекористувачів і на якій ведеться шкідливе виробництво). Цікаві пропозиції для сімей полеглих героїв, чи не так?! Навіть не враховуючи, що частина військової частини потрапляє у охоронну зону Биківнянського кладовища і будівництво житла там заборонено.

Врешті решт, коли не залишається жодних аргументів, починаються розмови про "розмивання корінної громади с. Биківня чужими".  

 

Зазвичай, коли відбуваються такі речі – шукаєш зацікавленого у них. Можу допустити, що тінь виборів до Київради або майбутніх райрад не хоче відступати від території Биківні. Але може бути і інша варіація, адже "червоною ниткою" майже на рівні із "200 гектарами лісу" проходить пропозиція ... недовіра керівнику ОСН "Комітет мікрорайону "Биківня" і обрання виконуючого обов'язки його голови – Миколи Косинця (до речі, всупереч процедурі).

Що таке ОСН для Биківні? Це така собі маленька сільрада, яка вирішує більшість побутових питань. Тож що виходить – вся ця катавасія банально заради "місця під сонцем" чи то пак, у зручному кріслі?! І заради цього це збурення людей?!

Фінальне засідання комісії 20 січня відбувається у емоційному режимі. Присутні вдови бійців АТО, Героїв Небесної Сотні, кияни-АТОвці. Комісія ухвалює висновок у інтересах міста та інтересах подальшого розвитку Биківні.

Відповідно до цього документу у зв’язку з тим, що не всі мешканці селища Биківні мають правовстановлюючі документи на земельні ділянки, які вони обробляють з 1958 року, об’єкти нерухомого майна на них, індивідуальні гаражі та інше нерухоме майно, має бути утворено робочу групу із максимальним залученням місцевих мешканців, яка спільно із місцевою владою у результаті інвентаризації сприятиме реалізації та захисту конституційного права власності мешканців с. Биківня. Тобто надано можливість оформити правовстановлюючі документи.

Реконструкція застарілого житлового фонду буде відбуватися із суворим дотриманням чинного законодавства України і права мешканців будуть захищені. Проекти реконструкції застарілого житлового фонду та нового будівництва мають бути обговорені та погоджені з мешканцями житлових будинків, які підлягають такій реконструкції, їх права мають бути захищені. На території автокооперативу "Радист" по вулиці Ушицькій передбачити двоповерхові гаражі.

У містобудівних умовах та обмеженнях заборонити вирубку дерев більше ніж необхідно під пляму забудови. Всі ділянки, які за результатами перевірки прокуратурою міста Києва будуть визнані такими, що виділені незаконно, мають бути включені до лісового фонду міста Києва.

Територія с. Биківня вже з 2016 року має бути включена до загальноміських програм з метою наведення благоустрою (асфальтування вулиць, тощо); будівництва (реконструкція) дитячих та спортивних майданчиків; налагодження належного медичного та фармацевтичного обслуговування населення, у тому числі відкриття амбулаторії сімейного лікаря та аптеки (можливо, КП "Фармація"); відкриття продовольчого магазину, у тому числі із реалізації соціальних сортів хлібу (можливо, у рамках інвестиційного проекту з ПАТ "Київхліб"); з метою недопущення підтоплення частини будинків с. Биківня вирішити питання із закінченням робіт із будівництва частини Дарницького меліоративного каналу, яка передбачена у проекті будівництва пожежного депо (замовник – ККО "Київзеленбуд") та забезпечити в подальшому передачу на обслуговування КП "Плесо" цього об’єкту.

На виконання цього висновку Київський міський голова Віталій. Кличко вже видав відповідні доручення.

Биківня сьогодні – це місце розбитих вікон. У прямому та переносному сенсі. Заради своїх інтересів окремі персони не гребують ані забороненими у цивілізованому суспільстві прийомами, ані порушенням моральних та соціальних законів. Заради досягнення своєї мети вони готові залишити напризволяще биківнянців, кинути їх сам на сам з проблемами, вирішити які, навіть прийшовши до цієї "маленької влади" вони не зможуть. Це місце, де, неначе навколо вогнища на Купала, будуть стрибати активісти усіх кольорів у надії заробити місце у якійсь раді.

І це буде продовжуватись до того часу, доки ми з вами разом не засклимо ці вікна. Доки будемо дозволяти меншості диктувати умови життя – тоталітарний досвід показує, що це явно не правильний шлях.

Демократія – це воля народу, але не воля окремих груп і, тим більше, не анархія. Демократія – це процедура, кажуть англійці.

Тож, засклімо вікна Биківні. Місто готове, а ви?

 

Володимир Бондаренко, керівник апарату Київської міської державної адміністрації, для УП. Київ 

powered by lun.ua