Малий бізнес столиці пішов протореним шляхом сумнівної демократії – замість реальної роботи, доречних пропозицій та легалізації він протестує з найменшого приводу. Поле бою – пересувна торгівля – кавомашини та шаурмамобілі. Ціль – законність або повна тінізація. І кожна сторона розуміє, що може втратити, а що – здобути.
Найбільша біда підприємців, за їх же словами – мало місць, які визначені для розміщення торгових точок.
"Мало місць" кажуть люди, які ще кілька місяців тому у буквальному сенсі окупували виходи із основних станцій метро, тротуари, а подекуди – і проїжджі частини. Люди, які без дозволу стояли (деякі продовжують це робити) у парках, біля стаціонарних кафе-ресторанів. Де завгодно.
Більшість із них не дбали ні про вивіз сміття, ні про санітарію, ні про бодай якісь офіційні платежі до бюджету. Воно й правда – навіщо?
Тож коли почалися перші демонтажі після численних скарг, підприємці гуртом запротестували. Ще б пак – тіньовий ринок, уже такий звичний, вислизає з рук!
На минулих торгах ми продали 127 місць, завдяки чому місто отримало практично 3 мільйони гривень. Для порівняння: за таку ж кількість місць за три минулі роки загалом Київ отримав 500 тисяч гривень.
Цьогорічна сума, отримана від об’єктів пересувної торгівлі у рази більша, ніж минулі роки.
"Але ж менше, ніж було заявлено", – скажуть скептики, і будуть праві.
Частина з переможців не підписала протокол і договір, та не внесла заявлені кошти. Частина адрес взагалі не знайшла зацікавленості серед тих, хто був допущений до торгів.
Підприємці не зрозуміли і автоматичну ставку, хоча мали б знати про це. Адже інформація про таку можливість була у правилах, після погодження з якими людина допускалась до подальшої реєстрації.
Більшість світових торгових платформ мають таку функцію, вона суттєво спрощує процес торгів, зводячи до мінімуму людський фактор та у рази збільшуючи шанси на виграш того, хто справді у ньому зацікавлений. Але деякі підприємці скористалися цією функцією, щоб підвищити ставку, а потім відмовилися від неї.
Представники малого бізнесу захотіли торгувати "наживо", за класичною англійською системою. Щоб, мовляв, бачити, хто торгує, які ставки, яка активність. Мерія не проти, хоча процес цей буде затягнутий у часі – одне місце може торгуватися кілька годин.
Особливо зважаючи на "простий" крок, який теж був запроваджений після перемовин із власниками кавомашин – щоб наступна ставка була простою і зрозумілою.
Також ми погоджували із підприємцями більшість адрес для розміщення, і готові надалі робити це.
Так, саме погодження – найважчий для обох сторін процес, адже всі хочуть торгувати у центрі, там, де людно.
Та компроміс був знайдений, місця затверджені. Здавалося б – усе – йдемо на торги!
А що у відповідь? У відповідь наш "пересувний" бізнес через кілька днів після демонтажу продовжує повертатися на насиджені місця.
Аргумент про те, що земля є власністю громади, ні для кого, виявляється, не аргумент. Не є важливими і домовленості про добровільне очищення нульової, першої та другої форматних зон до початку торгів.
Воюючи не стільки з владою, скільки між собою, власники кавомашин і "шаурмісти" зі своїми старими автомобілями скупчуються там, де людно, створюючи собі ж непотрібну конкуренцію.
Ринок, який за роки не продемонстрував здатність саморегулюватися, не зробив жодного кроку, щоб легалізуватися і створює місту більше проблем (у вигляді сміття і безладу, антисанітарії та нагромадження), аніж користі, у всіх своїх бідах звинувачує кого?
Правильно – владу. Ту саму владу, яка не просто запропонувала простий і прозорий механізм узаконення у вигляді простих торгів, але й пішла на поступки у низці важливих питань і готова була до переговорів і надалі. Переговорів – не ультиматумів чи шантажу.
На сьогоднішні торги винесено 145 місць, на які загалом надійшло понад 820 заявок.
Свідомі і відповідальні підприємці прийдуть, виберуть і переможуть.
Ми всіляко допомагатимемо їм. І спільні зусилля обов’язково дадуть результат – чистий охайний Київ, де в зручних місцях стоять безпечні красиві "кавомобілі", що торгують смачними напоями.
Максим Кузьменко, директор Департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА.
14.11.2017, 13:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 10:59 Олександр Вовченко |