Подолати "кришувальників", або Сезонна торгівля за новими правилами

28.05.2015  09:09 __ Максим Кузьменко

Багато років ми говоримо про порядок і покращення. Говоримо. Проте мало хто відчуває його на собі.

Більшість із нас чекає, що зміни настануть якось само собою. Але відповідальність починається не з країни – відповідальність починається з людини. Правила виробляє країна, а виконання їх покладається на людей. І результат цього – у діях.

І ми, і до нас довго і натхненно говорили про те, що Київ треба звільняти від засилля наметів.

Є ті, хто самовільно (а так найчастіше траплялося) захоплювали найбільш привабливі місця, кепкували і вперто продовжували "платити данину" усім тим, хто впродовж останніх років забезпечував їм відносний спокій.

Платили, до речі, по-різному: хтось щомісяця передавав обумовлену суму своїм "благодійникам", а хтось настільки "навчився жити", що навіть за фактично спожиту (але, як правило, нелегально підключену) електроенергію або паркувальне місце платив від випадку до випадку.

Спритність – безумовно, великий талант. Але це вже не нове. Але зараз перевага буде у тих, хто зрозумів – жартів не буде, час змінювати своє ставлення.

Багато підприємців все ж зареєструвалися, пішли на перші торги. Уявляю, яким було їх здивування, що місця справді продавалися – тому, хто запропонує кращу ціну. І ті, хто ще вчора скептично коментував нововведення, таки придбали цікаві їм точки.

Деякі з них, до речі, на сьогодні навіть встигли отримати на них документи.

Найприємніше – що, покидаючи приміщення, де проходили торги, люди дякували, все ще не вірячи, що цього разу справді все легально.

Важливий момент: раніше підприємці уже намагалися легалізувати свою діяльність.

Однак це захищало їх лише тимчасово, і найменша наступна зміна влади закінчувалась тим, що "рішали" поверталися. Люди хочуть стабільності, віри в те, що зараз буде по-іншому. Держава і влада мають забезпечити цю віру.

Рішення продавати місця Департамент промисловості та розвитку підприємництва приймав спільно з підприємцями, депутатами, мешканцями районів, представниками райдержадмінстарцій. Воно пройшло кілька комісій, було проголосоване на сесії Київради 9 квітня. Усе робилося для того, щоб підприємці мали однакове право на місце і зробити процес його передачі прозорим.

Усього на торги виставлялося 777 лотів (без баштанки, місця на яку будуть виставлені згодом). Наразі них вдалося реалізувати 410.

Найбільший інтерес викликав Дніпровський район, де продали 119 лотів, найменше – на Подолі – 14.

Найдешевший лот коштував 2,4 тисячі гривень, найдорожчий "пішов з молотка" за 123 тисячі гривень. За попередніми даними, вдалося виторгувати понад 3,5 мільйона гривень. Попередніми – бо остаточним вважається оплата переможцем виграного лоту та отримання ним документів.

Але вже зараз це означає те, що бюджет поповниться на більше, ніж 3,5 мільйона, а підприємці зможуть спокійно працювати, не чекаючи, що прийде час платити данину і не боячись втратити місце.

Торги все ще тривають, щодня реалізується від 15 до 50 об’єктів. На деякі місця заявки взагалі не надходять. Але це нормально – і місту, і людям потрібно звикнути до нового порядку.

Так, на багатьох звичних місцях стояти не можна з різних причин – близькість від виходів з метро, архітектурні, пожежні або комунікаційні обмеження, перешкоди для руху пішоходів або водіїв.

Нам шкода людей, які нічого більше не мають, окрім своїх наметів, однак є правила. Загальні для всіх. І їх треба дотримуватися.

Усі, хто хочуть торгувати, повинні що робити це треба так, як скрізь у цивілізованому світі: на законних підставах, з відповідним узгодженим функціональним і зовнішнім виглядом.

Вкотре повторюю для усіх – ми всіляко "за" торгівлю, це наша робота. Але ми – за торгівлю за правилами, за легальну працю. За відповідальних людей, які хочуть ставати заможнішими і робити заможнішим своє місто. І зараз ми створюємо для цього всі умови.

По-перше, люди отримають документи, що цілком легалізує їх діяльність. По-друге, потенційне місце – законне і архітектурно погоджене, тобто розміщений намет не демонтують. І по-третє, комунальне підприємство потурбується про вивезення сміття (одна з основних скарг на діяльність підприємців-"наметників").

Вам не подобаються місця, які погоджені для сезонної та пересувної торгівлі? Ідіть на ринки – комунальні або приватні, вільних місць наразі достатньо у кожному районі.

Купуйте або орендуйте невеликі приміщення на привабливих вам територіях. Варіанти, причому – законні – є. Шукайте варіанти, а не робіть сумнівні маневри. Це і є елемент персональної відповідальності підприємця.

Звичайно, у нас теж є помилки, невраховані моменти, виняткові ситуації. Є те, що потребує вдосконалення – але, зауважу, ми вперше проходимо цей шлях. Проходимо повністю прозоро – від роботи над відповідним розпорядженням, до чого, нагадаю, залучалися і підприємці, і чиновники, і громадські активісти, і районна влада, до аудіозапису кожного дня торгів та офіційного, через сайт КМДА,оприлюднення їх результатів щоденно.

Проходимо, щоб максимально позбавитися від посередників і перейти безпосередньо до людей. Щоб щезла така "професія" як "кришувальник", в ідеалі їх хотілося б позбутися у нашому суспільстві взагалі. Однак це робота системна і послідовна.

Для тих, хто буде торгувати за правилами, вона уже почалася, а іншим доведеться несолодко. Але найважливіше уже зроблено – ми всіляко допоможемо тим, хто готовий працювати законно. І це персональна відповідальність влади.

 

Максим Кузьменко, директор Департаменту промисловості та розвитку підприємництва.

powered by lun.ua