Хто труїть жителів столичної Оболоні?

25.12.2014  08:28 __ Ірина Балачук

Жителі столичної Оболоні скаржаться на нестерпний хімічний сморід у вечірні та нічні години, що відчувається упродовж останніх 3 місяців.  

Люди кажуть, смердить щодня увечері після 17-18 години і побоюються, що так нечисті на руку підприємці позбуваються побутових відходів, серед яких часто трапляється пластик та інші небезпечні речі.

Мовляв, сміття просто спалюють під покровом ночі, отруюючи повітря та наносячи шкоду життю і здоров’ю жителів району. 

За словами місцевої жительки Юлії, сморід часто відчувається на вулицях Богатирській, Зої Гайдай, Тимошенко, Героїв Дніпра, Героїв Сталінграду.

"На наші скарги не реагують у РДА і СЕС. Телефоном мені сказали, що запах гарі відчувається, бо під Києвом торф’яники горять, а перевірити підприємства у промзоні вони не можуть. Але які торф’яники можуть бути, коли смердить завжди увечері та й сніг випав, на вулиці мінусова погода?", - обурилася Юля.

За словами жінки, після скарг жителів і публікації у ЗМІ Оболонська адміністрація взялася проводити "роботи щодо пошуку" джерела "хімічного" смороду.

"Тиждень тому вони їздили на Петрівку, в промзону. Походили-подивились, результату немає. Я так розумію, перевірку повітря ніхто не зробив. За нашою підозрою це може бути якесь підприємство на Петрівці, але їх до сих пір ніхто не перевіряв офіційно. На мій дзвінок до начальника відділу екології Валентини Валеріївни, мені було надано відповідь, що пошуки тривають і офіційно до 17.12 вони мають надати мені відповідь по результату їх роботи", - розповіла Юлія.

На ядучий дим з промзони на Петрівці скаржиться і інша мешканка Ольга.

"Упродовж останніх місяців районна адміністрація не виявила жодного джерела хімічної гарі, яка уже 3 місяці мучить жителів нашого району. Я своїми силами (без машини обходила весь район ногами) виявила місце злочину: район біля супермаркета на Петрівці, поряд з яким одне з підприємств здійснює небезпечні викиди кожного вечора", - розповіла Ольга.

Ще одним джерелом продукування небезпечного "хімічного" диму вона називає безпритульних мисливців за кольоровими металами.

Мовляв, зловмисники спалюють шини і проводи для того, що добути метал і здати. Люди кажуть, що підпали почалися, коли в столицю почали приїжджати переселенці.

"Одного дня поблизу мого будинку я помітила 2 випадки підпалу шин і проводки невідомими. Перший біля озера Біле: літня жінка просто посеред дня в зеленій зоні, де гуляють мами з візками палила проводку. Жінка пояснила мені, що їй потрібні гроші і вона палить, дроти, щоб добути звідти метал і здати його", - розповіла жителька Оболоні Ольга.

Ще одне подібне "багаття" жінка знайшла поблизу гаражів на вулиці Героїв Сталінграду на перетині з вул. Північною.

"На зеленій зоні за гаражами було багато місць старих підпалів з рештками розплавлених шин, дротів і т.п. Працівники гаражів повідомили мені, що такі підпали тут відбуваються щодня, мовляв, бомжі палять шини і проводку, щоб здавати на металобрухт", - розповіла Ольга.

За її словами, тут же за гаражами вона побачила, як невідомі чоловіки палили шини, поливаючи їх бензином і підкидаючи у багаття пластикові пляшки. Вона викликала представника екологічного відділу Облонського району та міліцію.

Правоохоронці зловмисників не затримали, пояснивши, що це безпритульні. Ніяк не вирішили проблему і працівники екологічного відділу та відділу благоустрою.

"Ніким – ні міліцією, ні представниками Облонської РДА – не було складено акту про правопорушення", -  бідкається Ольга. 

Подібні підпали, за словами жінки, були помічені на дніпровських островах, в районі затоки Собаче гирло.

Ольга обурилася, що міська влада не те, що не хоче шукати шляхи вирішення цієї проблеми – вона навіть не реагує на скарги мешканців.

"Замірів забруднення повітря ніхто не робить. Ми зверталися до ековідділу Оболонської РДА, щоб зробили замір повітря ввечері, але на це не реагують. При цьому від смороду страшенно болить голова, то ж невідомо, наскільки негативно він впливає на наше здоров’я", - додала Юлія.

Днями мешканці отримали відповідь на запит, однак результату від неї мало: поки представники РДА лише знайшли ті залишки вогнищ, на які вказали небайдужі кияни.

Несанкціоновані звалища і котельні без газу

Як повідомили "Українській правді. Київ" в Облонській РДА, основною причиною неприємного запаху, на який скаржаться жителі, є незаконне спалення побутового сміття, пожежі на торф’яниках в області та переведення котелень на тверде паливо.

У відповіді на запит за підписом заступника голови Оболонської РДА Сергія Блохова, наголосили, що у зв’язку з частими скаргами мешканців на запах горілого, у районі постійно здійснюються перевірки щодо виявлення джерел забруднення повітря.

Мовляв, під час одного обстеження району посадовці РДА виявили джерело загоряння побутових та будівельних відходів по вулиці Богатирській, а також місця спалювання відходів на території гаражно-будівельних кооперативів в Оболонському та Подільському районах (зокрема, на вулиці Електриків).

"За порушення правил благоустрою було складено Протоколи про адмінпорушення, а також попереджено про недопущення таких дій в подальшому", - йдеться повідомленні.

У РДА наголосили, що звернулися до правоохоронці та райуправління Держслужби з питань надзвичайних ситуацій, щоб ті посилили контроль за цією територією у нічний час та проінформували підприємства, установи та організації про те, що спалювати сміття заборонено.

"Також повідомляємо, що упродовж вересня-жовтня у районі міста Гостомель та селища Демидів горіли торф’яні болота. Ця явища також давали рецидив неприємного запаху горілого в районі. Вищевказані пожежі станом на сьогоднішній день ліквідовано", - відзначили у РДА. 

Ще однією причиною появи неприємного запаху районна влада називає переведення котелень на альтернативні види палива, згідно з затвердженою Кабміном Програмою модернізації системи теплопостачання на 2014-15 роки. 

"Установи та організації здійснюють переоснащення котелень з метою переведення на тверде паливо, під час експлуатації яких теж здійснюються викиди в атмосферне повітря та підсилюється запах горілого в повітрі", - йдеться в повідомленні.

У РДА відзначили, що підприємства району отримують дозволи на викиди в Управлінні екології та природних ресурсів КМДА. Дотримання підприємствами норм викидів згідно з дозволами контролює Держекоінспекція, куди направили листи з проханням провести перевірку та вижити відповідних заходів, наголосили у РДА.  

Небезпечні викиди і безсила СЕС

Результати дослідження забрудненням повітря, проведені Держсанепідслужбою Києва, показали, що за останні 3 місяці вміст азоту диоксиду в 1,2-2,1 рази перевищував граничнодопустимі рівні. 

Зокрема, перевищення показників зафіксовано по вулицях Івашкевича, 28/1, Героїв Дніпра, 28/45, проспектах Героїв Сталінграда, 48 та Оболонському, 26,15 на відстані 5-10 метрів від житлових будинків.

"По інших речовинах, що контролюються в системі моніторингу атмосферного повітря: вуглецю оксид, сірчистий ангідрид, перевищень нормативних рівнів за вказаними адресами не виявлено", - йдеться у відповіді СЕС на запит.

"Вірогідним джерелом утворення понад нормативних рівнів азоту диоксиду в приземному шарі атмосфери, за вказаними адресами,  є автотранспорт", - наголосили у Держсанепідслужбі столиці.

При цьому відзначили, що дослідження проводилися одноразово, ще у вересні при +15 ºС, при слабкому вітрі, що "обумовило накопичення понаднормативних рівнів азоту диоксиду в приземному шарі повітря".

У СЕС додали, що перевищення показників диоксиду азоту негативно впливає на самопочуття і сприяє загостренню хронічних хвороб у людей, що тривалий час перебувають у таких місцях.

"За останні два місяці ситуація значно покращилась і подібні випадки не спостерігаються.  Скарги і заяви на забруднення атмосферного повітря за цей період до Головного управління Держсанепідслужби у Києві від населення Оболонського району не надходили", - йдеться у відповіді на запит.

У СЕС відзначили, що з 2 серпня 2014 року спеціалісти Держсанепідслужби не в праві самостійно проводити позапланові перевірки діяльності суб’єктів господарювання за зверненнями фізичних і юридичних осіб про порушення законодавства.

"Відповідно до закону "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31.07.2014, перевірка підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими організаціями здійснюється протягом серпня-грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів або за заявою суб’єкта господарювання щодо його перевірки", - повідомили в СЕС.

Тож наразі так і не відомо, що ж є основною причиною "хімічного" смороду, що витає вечорами над Оболонню і як цьому покласти край.

А поки РДА "проводить роботу" і шукає винних, людям залишається лише щільніше закривати вікна і рятуватися пігулками від головного болю.

 

Ірина Балачук

powered by lun.ua