Генплан Києва-2025 як тест на вошивість для нової влади

05.11.2014  11:01 __ Леся Шевченко, Іван Сікора, для УП. Київ

Генплан Києва – основний містобудівний документ. На його основі здійснюється розвиток міста. Без зрозумілого, чіткого, несуперечливо бачення розвитку певної території та земельної ділянки жоден "в розумі" інвестор не ризикне вкладати кошти.

Бо вартість такого рішення – втрачений час та гроші, хабарі для "решал" в судах, прокуратурі, міськраді, КМДА, контролюючих органах.

Тому в Києві основними інвесторами досі були саме офшорні інвестори. А це ті ж наші або російські олігархи чи чиновники, які таким чином легалізують кошти отримані у спосіб, який важко пояснити.

Епопея із Генпланом 2025 розпочалася за "космічного мера" Леоніда Черновецького та його молодої команди.

Спочатку, в існуючий Генплан 2020 вносилися правки, тисячами, а потім вирішили легалізувати всі незаконні землевідведення та будівництва "оптом".

Сьогодні пропонується прийняття нового Генплану-2025. Робиться це при тому, що і тоді, і зараз існує та існував  Генплан 2020. Діючий Генплан ніхто не відміняв і ніхто не забороняє вносити в нього корективи або, як це зазначено в профільному законодавстві, – його актуалізувати. Досі під питанням є рішення, на підставі якого розпочалася розробка Генплану 2025.

Будучи в опозиції теперішній міський голова Віталій Кличко виступав проти Генплану 2025. Неодноразово проти його прийняття він висловлювався і під час останніх виборів на посаду міського голови.

Скриншот  сайту klichko.org 
Скриншот  сайту klichko.org  

Однак, чомусь, напевно, під впливом забудовників, які склали основу його команди в КМДА, Кличко змінив свою попередню позицію.

Стурбованість активним лобіюванням прийняття нового Генплану-2025 та неоднозначну реакцію щодо цього з боку громадськості було висловлено у Відкритому зверненні до Віталія Кличка, що було ініційоване Фундація "Відкрите суспільство" та підтримане низкою громадських активістів та експертів. 

Громадськість звернулася до мера ще 15 жовтня. Однак відповіді досі не отримала.

У той же час, в порушення всіх можливих процедур та вимог чинного законодавства, 27 жовтня 2014 року відбулася архітектурно-містобудівна рада Мінрегіонбуду.

Її метою було освячення Генплану-2025 для подальшої рекомендації прийняти міською радою Києва цього основного містобудівного документу. Отакий хитрий хід.

І відбулося це засідання у понеділок, об 11.00, зразу після ночі виборів, на яких багато громадських активістів працювали спостерігачами. Вірогідність явки активістів була мінімальна. Але, вийшло не так, як планувалося.  

Однак найголовніше, що активісти дізналися про архітектурно-містобудівну раду 27 жовтня 2014 року із мережі Фейсбук, а не із сайту Мінрегіонбуду.  

Проект Генплану-2025 було представлено на раді в незаконний спосіб, без відповідного оголошення та інформування громадськості.

На питання представників громадськості та радника президента України Ольги Богомолець у розробників Генплану-2025 не було що сказати. Явно бракувало аргументів. Однак в протоколі засідання відображена зовсім інша картина.

У протоколі проігноровані пропозиції опонентів Генплану-2025, що виступали на раді в Мінрегіоні. Вибірково та тенденційно відображена результуюча частина.

Фактично, протокол засідання архітектурно-містобудівної ради фіксує те, чого насправді переважно не було на архітектурно-містобудівній раді. Це дає підстави стверджувати про ознаки фальсифікації протоколу.

І це при тому, що у громадських активістів є відповідні відео матеріали, які вже частково викладені в мережу інтернет.

Не зафіксовано в протоколі і того, що  розробник "нового" генплану так і сказав, що до Генплану-2025 "були внесені суттєві зміни". Однак, які ці зміни, не уточнив. В редакції якого року розглядався Генплан-2025 і з якими змінами, невідомо.

27 жовтня обговорювали нову редакцію Генплану датовану 2014 роком, при тому, що псевдогромадські обговорення Генплану проводилися по розробленому Генплану датованому 2012 роком. 

Що ж тоді обговорювалось на засіданні архітектурно-містобудівній раді 27 жовтня 2014 року? Це питання досі залишається відкритим.      

Натомість маємо спроби у непрозорий та протизаконний спосіб прийняти Генплан-2025, який був ініційований ще Черновецьким для легалізації незаконних забудов та землевідведень, ущільнення забудови за рахунок дворів житлових будинків,стадіонів та знищення зелених зон Києва.

Дивно, що нова міська влада, яка обрана після Євромайдану, продовжує справу, яку розпочала команда Черновецького. І це при тому, що в Києві досі діє Генплан 2020.

Такі порушення змусили "Фундацію "Відкрите суспільство" звернутися до президента Петра Порошенка та голови уряду Арсенія Яценюка  щодо порушення вимог чинного законодавства при розгляді проекту Генерального плану Києва до 2025 року.

Звернення підтримала платформа Реанімаційного пакету реформ.

Відкрите звернення Фундації до мера Києва, оприлюднене 15 жовтня, досі є актуальним.

У п.2 звернення йдеться:

У зв’язку із неоднозначною реакцією громадськості на Генплан-2025 та й оприлюднені громадськими експертами виявлені неузгодженості щодо функціональних призначень окремих територій у Генплані-2020 та Генплані-2025, а  також враховуючи важливість заслуховування різних заінтересованих сторін

пропонуємо не пізніше ніж 15 листопада 2014 року провести громадське обговорення цільових програм "Розробка схем та проектних рішень масового застосування" та  "Керівництво і управління у сфері містобудування та архітектури в місті Києві", проекту Генплану Києва до 2025 р. та плану земельно-господарського устрою за участю громадськості та профільних комісій міської ради (у тому числі бюджетної комісії).

Також болючим і нагальним є питання визначення меж Києва із Київською областю в інтересах соціально-економічного розвитку цих територій та відповідного наповнення бюджетів.

Тому пропонуємо в термін до 20 листопада 2014 року провести обговорення в Київській міській раді "Меморандуму" між Києвом та областю і вирішити питання межі, розміщення об’єктів ЖКГ, промисловості та громадського обслуговування. 

До участі в заході пропонуємо запросити експертів, що не брали участі в розробці генпланів Києва та прилеглих територій, не отримували замовлень та грошей від попередньої влади та відповідно не обтяжені власними бізнес-інтересам.

Пропонуємо винести на розгляд міськради питання погодження генеральних планів та проектів землеустрою прилеглих до Києва населених пунктів (дев’яти районів області).

Експерти Фундації "Відкрите суспільство" разом із профільними експертами та представниками громадськості готові сприяти в організації цього обговорення та надати відповідні оцінки та пропозиції.

Очікуємо від президента та голова уряду адекватного реагування на порушення чинного законодавства та притягнення до відповідальності винних порушеннях, які мали місце при обговоренні та прийнятті рішень КМДА та Мінрегіонбудом щодо Генплану Києва-2025.

Генплан Києва-2025 імені Черновецького має стати тестом для нової влади щодо готовності виконувати взяті передвиборчі зобов’язання та не словах, а на ділі, боротися із корупцією.

 

Леся Шевченко, президент Фундації "Відкрите суспільство"

 

Іван Сікора, директор Фундації "Відкрите суспільство"

powered by lun.ua