Чи продаватимуть "Київміськбуд" удруге?


Київ у 2011 році запланував збагатитися майже на 1,4 мільярда гривень за рахунок продажу комунального майна. Саме така цифра закладена у бюджеті столиці на поточний рік у графі "надходження від відчуження майна".

Звісно, сама собою ця цифра нічого не говорить. Але якщо порівняти її із коштами, які місто отримувало від приватизації у попередні роки, то виникає запитання, що іще у Києві можна продати на 1,4 мільярда?

То що ж іще продавати?

Так, у минулому році від приватизації бюджет Києва отримав трохи більше 151 мільйона гривень, а за чотири роки існування Програми приватизації на 2007-2010 років - 910 мільйонів гривень.

Тільки за один 2011 рік заплановано отримати від приватизації у півтора рази більше, ніж за попередні чотири роки разом узяті.

З одного боку, можна сподіватися, що така сума надходжень від приватизації продиктована намірами чинної столичної влади продавати комунальне майно за його реальною вартістю, а не за безцінь, як було за правління команди Леоніда Черновецького.

Проте давайте спробуємо вирахувати, скільки ж майна місто має продати, щоби заробити передбачені у бюджеті 1 мільярд 376 мільйонів 598,1 тисячі гривень.

Так, за оцінками аналітиків, середня  вартість комерційної нерухомості у столиці складає понад 2 700 доларів за 1 кв. м. І за допомогою простих математичних дій ми можемо вирахувати, що місто отримає майже 1,4 мільярда гривень від продажу понад 63,6 тисячі кв. м. нерухомого майна. І це за умови, що приміщення продаватимуться за ринкою вартістю!

І тут напрошується логічне запитання: де у Києві знайти понад 63 тисячі кв. м вільних комунальних площ, які би можна було продати безболісно для міста? Не певен, що вони існують.

Це якщо рахувати лише нерухоме майна. Якщо ж врахувати, що кілька сотень мільйонів місто може виручити за акції господарських товариств, то загальна кількість площ, які необхідно продати, трохи зменшиться. Але все одно не наблизиться до реальності.

Тому що закладений у бюджеті показник надходжень від приватизації надто завищений. Навіть продаж у поточному році всіх об'єктів з проекту Програми приватизації на 2011-2012 роки не принесе місту 1,4 мільярда гривень. Безумовно, цю цифру варто переглядати у бік зменшення, аби не розпродати все місто...

До продажу пропонується ... Ремонтно-будівельне управління

На перший погляд, проект Програми приватизації на 2011-2012 роки виглядає значно пристойніше, ніж у попередні роки. Принаймні, там не має будівель посольств, лікарень, міністерств і райвідділків міліції.

Разом з тим, у документі, який депутатам комісії власності видали для першого ознайомлення, ми знайшли цілісний майновий комплекс КП "Спеціалізоване підрядне шляхове ремонтно-будівельне управління", акції Муніципального театру "Київ" і "Спеціалізованого управління протизсувних підземних робіт". Після моїх зауважень ці об'єкти були виключені із переліку майна, що пропонується до продажу.

Однак чиновники залишили у приватизаційному списку понад 86 % акцій ПАТ "Ремонтно-будівельне управління № 3". Невже місту не потрібне це підприємство?

Кому гараж на Печерську?

Проте "родзинкою" документу стане продаж гаражів. Причому в найелітнішому Печерському районі. Так, певна благодійна організація "Печерський фонд регіонального розвитку", про діяльність якої, до речі, мешканцям району нічого невідомо, може отримати право на викуп гаража площею 63 кв. м у самісінькому центрі Печерська.

Але справжнім ноу-хау все ж буде приватизація машиномісць на вулиці Московській. У документі вже навіть вказані прізвища претендентів на викуп цих машиномісць, серед яких є і громадяни Ківалов С. В та Ківалова Н. М., ініціали яких дуже вже нагадують ініціали народного депутата та його дружини. Серед претендентів на машиномісця значиться іще декілька відомих прізвищ політиків, зокрема, Колесніченко.

Купіть банк...

Автори Програми приватизації, певно, розуміючи що на гаражах і машиномісцях 1,4 мільярда не заробиш, вирішили продати пакети акцій банку "Хрещатик" (24,525%), "Київспецтрансу" (25,99%), "Метровагонсервісу" ( 51%).

Я дуже сумніваюсь у доцільності продажу цього майна. Особливо враховуючи, що керівники міста не раз заявляли про намір збільшити пакет акцій банку "Хрещатик", який належить місту, до 100%. І тут виставляють на продаж наявні 24,525%.

І це притому, що у бюджеті Києва на поточний рік передбачено 50 мільйонів гривень на поповнення статутного фонду банку "Хрещатик", а минулого року, за пропозицією одного із заступників голови міськадміністрації, на участь у додатковій емісії акцій банку зі столичного кошторису "пішло" 47 мільйонів гривень.

Тепер у мене виникає логічне запитання: якщо КМДА запланувала продати акції банку "Хрещатик", то для чого було минулого року витрачали 47 мільйонів, і куди "підуть" іще 50 мільйонів гривень уже цього року? Невже місту нема куди подіти ці кошти? Краще би їх спрямувати на придбання обладнання для лікарень.

Переконаний, що пакет акцій банку "Хрещатик", так само як і решти важливих для міста підприємств - "Київпроекту", "Київхімволокна", "Метровагонсервісу" - варто було би включити до переліку майна, що не підлягає продажу.

Але автори проекту Програми приватизації на 2011-2012 роки вирішили обмежитись лише 14 компаніями, пакети акцій яких не планується приватизовувати. Безумовно, великим "плюсом" є включення "Київміськбуду", "Київгазу", "Київводоканалу", "Київенергохолдингу", "Хліба Києва" до переліку господарських товариств, пакети акцій та частики яких не підлягають продажу.

Однак, на жаль, це ще не гарантує їх збереження у власності міста. Як ми всі пам'ятаємо, у попередній Програмі приватизації це майно теж фігурувало у списку того, що не підлягає продажу. А потім промерська більшість у Київраді за пропозицією "з голосу" одного із депутатів швиденько "перекинула" акції цих компаній до іншого переліку - уже того майна, яке можна приватизовувати. Далі, за законами жанру, це майно було продане на "закулісних" аукціонах...

Хочеться вірити, що така ситуація не повториться. Та з огляду на цифри - 1,4 мільярда гривень надходжень від приватизації - розумієш, що запропоноване у проекті Програми приватизації майно стільки не коштує.

І знову запитання: то що на ці гроші треба продати, невже знову "Київміськбуд" чи "Київводоканал"?

На жаль, коли йдеться про приватизацію комунального майна, то запитань більше, ніж відповідей. І всі вони "впираються" у найголовніше запитання: чи дійсно столична влада планує у 2011 році продати комунального майна майже на 1,4 мільярда гривень, чи ця цифра "потрапила" до бюджету лише для того, щоби "на папері" збігалися столичні видатки із доходами?..

 
Денис Москаль, голова фракції "Республіка Київ" у Київраді, заступник голови комісії  з питань власності

powered by lun.ua