Приречені люди… Чи мають право на нормальне життя?

20.12.2010  11:49 __ Валерій Карпунцов

Як писав Лев Толстой, усі щасливі сім'ї схожі одна на одну, а кожна нещаслива сім'я нещаслива по-своєму. Кожен має право на щасливе життя, але є імовірність, що навіть немовля, може стати причиною безмірних сліз близьких людей.

Адже коли лікар ставить діагноз "розумова відсталість" (стійке безповоротне порушення психічного розвитку, в першу чергу інтелектуального, обумовлено недостатністю центральної нервової системи) це в одну мить може перекреслити усі задумані життєві плани.

Часто батьки, злякавшись цього діагнозу, відмовляються від своїх дітлахів, у результаті чого такі діти опиняються в ізоляції від суспільства.

Людей з порушенням інтелекту називають розумово відсталими, або приреченими, адже їм ніколи не вдасться подорослішати. Проте вони є членами українського суспільства, які мають ті ж права, що й усі  громадяни України. Тому їхні права мають бути захищені, визнані на повноцінне життя у суспільстві, а держава в свою чергу має створити реальні умови для їхньої реабілітації, адаптації  та соціальній інтеграції.  

За останніми показниками статистичних обстежень у нас в країні приблизно 2,6 мільйона людей офіційно зараховані до осіб з особливими вадами, з них 167 тисяч - діти. Зокрема у Києві нараховується  17306 осіб  з психіатричним  діагнозом. А це не маленька цифра. 

Тому, можливо державним мужам вже варто задуматися про запровадження у країні високих європейських стандартів і нормативів у соціальній сфері, і, насамперед, у належному ставленні до людей з розумовими вадами.   

Дітям із вродженими і набутими вадами розвитку потрібні спеціальні умови виховання і навчання, спрямовані на коригування їхніх недоліків, просування у загальному розвитку і соціалізації. Одним із таких закладів у Києві є Благодійне товариство допомоги інвалідам та особам з інтелектуальною недостатністю "Джерела".

У 1994 році в Києві було організовано клуб для дітей із інтелектуальною недостатністю в рамках однієї з програм Асоціації психіатрів України та за технічної і фінансової підтримки  Женевської ініціативи у психіатрії (Нідерланди). Це були творчі групові заняття - музичні, фізкультурні, малювання, рукоділля, ляльковий театр, заняття психолога.

На базі цього клубу, у березні 1996 року, було зареєстровано Благодійне товариство допомоги інвалідам та особам з інтелектуальною недостатністю "Джерела".

За всі роки існування було створено ряд закладів та підрозділів, які  надають реабілітаційні послуги для дітей та дорослих з розумовою відсталістю - центр соціальної реабілітації, центр трудової реабілітації, "Випускник", центр підтримки родин, пункт прокату засобів реабілітації, волонтерська служба, міні-гуртожиток для інвалідів з розумовою відсталістю та Служба попередження інституціалізації дітей з синдромом Дауна віком до 5 років.

За весь час було виконано більш ніж 60 проектів за підтримки київської влади та міжнародних донорів. Зокрема, за підтримки Київради та Управління у справах жінок, інвалідів, ветеранів війни та праці КМДА було створено міні-гуртожиток для розумово відсталих дорослих та денного центру для дорослих інвалідів з глибокою розумовою відсталістю.

Крім того у  2004 - 2006 БТ "Джерела" отримало у подарунок житловий будинок площею 75 кв. м. (за адресою: Київська область, м. Богуслав, вул. 1 Травня, 10). Розпочато роботи з проектування реконструкції будинку та переобладнанню його під офіс проекту "Програма транзитного перебування інвалідів з розумовою відсталістю".

На сьогодні Благодійне товариство "Джерела" об'єднує 250 родин, опікується дітьми та молодими людьми до 30 років, здебільшого з інтелектуальною недостатністю, а також, проводить навчальні заходи для фахівців та батьків.

Товариство виконує проекти за підтримки міжнародних донорів -  Міжнародного фонду "Відродження", Уряду Королівства Нідерландів та "Глобальної ініціативи у психіатрії", Фонду "Тайдз"  та Фонду прав інвалідів, США, Фонду "Матра" Міністерства закордонних справ Нідерландів. "Джерела" - є лідером Коаліції  101 громадської організації України, які займаються проблемами розумової відсталості.

Час не стоїть на місці. І якщо упродовж останніх років європейські країни досягли значних змін у поглядах та підходах щодо вирішення проблем інвалідів, то у столиці України - навпаки, розпочався процес деградації.

З приходом до влади команди Леоніда Черновецького гучними темпами почали здійснюватися дії, які поклали початок у знищенні тих установ, які не можуть самостійно себе захистити. Ситуація, яка зараз відбувається з Благодійним товариством "Джерела" дуже нагадує схему, яку "молода команда" встигла провернути з дитячим міським медичним центром "СУВАГ".

Так відповідно до рішення Київради від 2007 року земельні ділянки за адресами: вул. Сиваська, 12/1 та вул. Сиваська 16а (саме за цими адресами  розташовані  установи  Комплексу соціальної адаптації інвалідів з розумовою відсталістю) передані інвестору у довгострокову оренду на 49 років з правом знесення будівель.

Спочатку інвестор погоджувався у разі знесення будівель компенсувати 816 кв. метрів площі,  за умови зарахування цих площ у рахунок зобов‘язань інвестора перед владою міста Києва, але  у 2010 році інвестор відмовився від свого зобов‘язання.

На сьогодні, з метою встановлення об‘єктивної істини і справедливості, вже направлений  депутатський запит на ім‘я  голови КМДА Олександра Попова з проханням зобов‘язати комунальне підприємство "Дирекція реставраційно-відновлювальних робіт" (інвестор) внести додаток до договору, або винести на розгляд сесії Київради питання про відчуження земельних ділянок для Комплексу соціальної адаптації інвалідів  з розумовою відсталістю.

Крім того, у 2005 році Київрада, головою КМДА тоді ще був Олександр Омельченко, вирішила провести в Києві експеримент із соціальної адаптації інвалідів з шляхом забезпечення соціального супроводу, догляду, денної зайнятості із залученням благодійного товариства "Джерела".

Внаслідок чого у 2010 році було створено таку установу. За комунальною установою було закріплено будинок за адресою Сиваська, 16-а на праві оперативного управління.

На сьогодні Благодійне товариство "Джерела" (орендар будівель) не має належних коштів для сплати комунальних платежів. У відповідності до пункту рішення Київради про створення установи сформульовано таким чином, що Управління власності не може передати будівлі тій установі, яка спричиняє значні проблеми із укладання договорів постачання комунальних послуг.

На сьогодні, за дорученням Попова Головне управління праці та соціального захисту населення вже надіслало відповідь депутатський запит. Сказати, що я був вражений відповіддю, то це нічого не сказати. Прикро за те, що з цією відпискою нічого не зміниться і не планується змінити, щоб забезпечити ефективну роботу "Джерел".

Адже для покращення умов роботи та подальшого функціонування Комплексу, необхідно  передати в оперативне управління вищезгадані приміщення з метою цільового використання коштів.

До 27 січня 2011 року Київський міський комплекс соціальної адаптації інвалідів з розумовою відсталістю ще займатиме квадратні метри на вулиці Сиваській  12/1 та Сиваській 16а (відповідно до протоколу), а що буде далі ..?  

Оскільки проблема залишилася невирішеною, перед нами постало першочергове завдання - створити належні умови для виконання у Києві зобов‘язань перед особами з інтелектуальною недостатністю, відповідно до Конвенції про права інвалідів ООН, яка ратифікована та чинна в Україні з 2010 року.

Адже згідно з ключовими стандартами Конвенції люди з інвалідністю повинні бути повноправно включені до загального повноправного процесу. Ми маємо орієнтуватися на Європу, адже існує низка міжнародних документів, які сприяють покращенню роботи з інвалідами.

Час міфів давно вже минув, багато хто робить вигляд, що ця тема його не стосується, але такі люди живуть серед нас, чи то у сім‘ях наших рідних чи близьких, чи то у знайомих або ж сусідів.

Можливо, вони живуть якимось особливим, своїм, незвичайним для нас, але повноцінним життям.

Перед тим як поставити крапку, хочу ще раз закликати органи державної влади не бути байдужими, кожен з нас окремо не зможе побороти цю біду, але усі разом ми впораємося швидше, а результат буде ефективнішим.

Україна має виконати свій обов‘язок, має допомогти хворим людям, які потребують цього.

 
Валерій Карпунцов, депутат Київради

powered by lun.ua