Навчальний рік починається з ... фальстарту!

13.09.2010  10:50 __ Сергій Мальцев

У Києві в Солом'янському районі знаходиться загальноосвітня середня школа № 164. Минулого року вона відсвяткувала свій 50-річний ювілей.

Як воно традиційно відбувається упродовж багатьох років, цього року батьки учнів та вчителі також доклали зусиль (фізичних та фінансових) для підготовки школи до нового навчального сезону. Керівництво школи доукомплектувало штати викладачів (бо минулого року були проблеми - мало хто згоден за копійки брати на себе велику відповідальність щодо навчання та виховання...).

1 вересня 2010 року школа, як завжди, відкрила двері, учні одержали підручники... - напевне, це відбулося не випадково, гадаю, що кількість класів, вчителів, навчальні години, розклади уроків були погоджені з райвно. Учні із задоволенням розповідали батькам, які хороші нові вчителі у них з'явилися цього року. Ніщо не віщувало кардинальних змін у шкільному житті...

Але 5 вересня (у вихідні дні!) батьки учнів одержали телефоном повідомлення від директора школи про закриття навчального закладу, прохання забрати документи, повернути підручники, шукати собі іншу школу для подальшого навчання.

Це рішення нібито надійшло з РАЙВНО на підставі недостатньої кількості учнів у школі. Цікавий факт - жоден з вчителів, батьків, не кажучи вже про учнів, жодного документу з таким змістом не бачив. Частина батьків і учнів у понеділок та вівторок у шоковому стані почали виконувати цей несподіваний наказ мовчки, зі "сльозами на очах".

Завдяки зверненням батьків 7 вересня  до школи прибули кореспонденти телевізійних каналів Сіті та ІСТV.

Перед камерами директорка та представниця РАЙВНО почали запевняти, що школа не припиняє існування, просто на черзі її перепрофілювання або ще щось, а учні можуть знов продовжити навчання наступного дня, їм повернуть підручники, все буде гаразд...

Але, майже одразу після від'їзду ЗМІ почалися дзвінки батькам з вимогою негайно забрати особові справи учнів, пішла дезінформація, начебто всі батьки вже забрали документи, тільки ви зволікаєте...

Класні керівники учнів, які "забарилися" із особовими справами, або давали інтерв'ю у інформаційних випусках, дізналися, що вони звільнені з 1 серпня... Тобто, мета і дії лишилася незмінними, треба будь-що закрити школу.

Повторний візит знімальної групи каналу Сіті 10 вересня був досить кумедним: виявляється, цього разу вхід кореспондентам до приміщення школи, а також їх знаходження на пришкільній території забороняється, інакше викличуть міліцію.

Таким чином, спроба телевізійників підтвердити заяву керівництва про відновлення учбового процесу не здійснилася. Натомість самі учні розповіли, чому вони зараз не сидять за партами.

Коли ж мікрофон з камерою опинилися в РАЙВНО, то з'ясувалося, що ніякої проблеми взагалі не існує - школа перепрофілюється на спеціалізований заклад для молодших класів, всіх учнів РАЙВНО перевело до найближчих шкіл, усі вчителі працевлаштовані.

Якби все було так добре та гладенько, то, може, від батьків не було б чути гірких слів: "Бігаємо по школах з дитиною, наче намагаємося "впарити" неякісний або непотрібний товар". А що думають вчителі, звільнені "заднім числом", лишилося таємницею, бо вони ще не збираються на пенсію або змінювати фах ... 

Цій ситуації передували події минулих 2-3 років, коли керівництво школи відмовляло багатьом батькам потенційних учнів у зарахуванні дітей до школи, натякаючи, що невдовзі навчальний заклад закриють (!?).

Питання: який свідомий директор школи може вкорочувати життя свого закладу? Чи була підтримка такої "кадрової політики" з боку РАЙВНО?

До речі, стан у закладах середньої освіти Солом'янського району дещо проблематичний. Майже всі школи зараз "спеціалізуються" - математична, іспанська, німецька, гімназії-ліцеї та ін.

У спеціалізованих школах на відсутність учнів не скаржаться, з іншого боку, поступити до цих шкіл до середніх та старших класів майже неможливо через так звану "академічну різницю".

У загальноосвітніх школах подекуди вчителі поступаються своїм столом учням, бо у класній кімнаті не вистачає парт... З точки зору батьків незрозуміла поведінка РАЙВНО, який має "на балансі" заклад (мається на увазі школа №164), за допомогою якого можна було б розвантажити сусідні загальноосвітні школи.

Мова іде не про примусове переведення учнів, а про пояснювальну роботу серед батьків, багато з яких погано усвідомлюють, що навіть супер-вчитель у найсучаснішому кабінеті з будь-якого предмету не в змозі якісно викладати у переповненому класі, не згадуючи навіть про підтримання належної дисципліни. Якщо він не "термінатор", звичайно. 

Батьківські бажання у цій ситуації - вирішити питання на користь учнів без погіршення умов навчання, та з мінімізацією психічних травм, пов'язаних з такими раптовими змінами.

Причому вирішити кардинально, щоб у подальшому державні службовці, які фактично поставилися до учнів та викладачів як до старих меблів, навіть не наближалися до освітянських справ. 

 
Сергій Мальцев

powered by lun.ua