Під Верховною Радою знову неспокійно. Працівники столичних автозаправних газових пунктів спільно з Першою Київською асоціацією скрапленого газу вимагають від влади бути почутими. Стверджують, незважаючи на дозвільні документи, міська влада провадить незаконний демонтаж автогазозаправних пунктів.
Скраплений газ — це кров простих людей, можливість вижити, доставити хліб, привезти молоко, ліки, пошту. 8 мільйонів українців заправляють свої машини не дорогим бензином по 30 грн, а скрапленим газом по 10. Завдяки низькій ціні на газ виживають таксисти, малий бізнес, а для пересічного водія машина — не розкіш, а засіб пересування.
- Нам досить давно вдавалося зберігати наднизькі ціни на скраплений газ. Якщо бензин у нас коштує, як у Європі, то на газу собі може дозволити їздити, кожен, хто має авто, - розповідає Голова Першої Київської асоціації скрапленого газу Олександр Приступов. - Однак доступним газу залишилось бути недовго. Якщо малі АГЗП зникнуть, разом із ними зникне й конкуренція на ринку. Вже сьогодні ціна на скраплений газ подекуди виросла на 10-20 копійок.
За словами Приступова лише за останній рік зі столиці зникли понад 80% малих газозаправних пунктів. Цифри на пілонах великих АЗС вже почали зростати.
- За нашими підрахунками скраплений газ може сягнути 16-18 гривень за літр. Далі — здорожчає бензин. Це смерть малому бізнесу, космічні тарифи на таксі, додаток у вартості всіх продуктів першої необхідності, - розповідає Голова Профспілки працівників АГЗП Максим Глущенко.
Профспілку працівників АГЗП люди створили лише минулого тижня прямо під вікнами КМДА, адже внаслідок демонтажів на вулиці вже опинились понад півтори тисячі працівників заправних пунктів. Ще кілька тисяч в черзі на втрату роботи через переділ ринку.
Підтримати новоутворену профспілку та працівників автогазозаправок прийшов Представник профспілок у Парламенті, лідер Соціал-демократичної партії (СДП) Сергій Каплін.
- Ми не можемо допустити, аби звільняли людей. 1,5 тисячі сімей сьогодні опинилися без заробітку в умовах здорожчання комунальних платежів та продуктів першої необхідності. Я звернувся до КМДА, Генпрокурора, Президента та Антимонопольного комітету, аби розібралися з ситуацією, що склалася навколо малих АГЗП. Ми маємо спільними зусиллями врегулювати це питання і дійти консенсусу. Ми прямуємо до Європи і маємо навчитись працювати за європейськими стандартами, наголосив нардеп Сергій Каплін.
Нардеп Сергій Каплін |
На думку парламентського захисника профспілок, проблема небезпеки, на яку посилаються, демонтуючи АГЗП надумана порівняно з більш суспільноважливими.
- У сусідній Польщі подібні АГЗП туляться чи не до половини будинків у притул. При правильній експлуатації немає жодної небезпеки, особливо враховуючи, що в столичних автгогазаправок є всі документи, що засвідчують безпечність їхньої роботи. Під час демонтажу тисячі тон газу вивозяться в невідомому напрямку. Та ж історія із обладнанням АГЗП, - зазначив Каплін. – Ми зібралися під Верховною Радою, щоб заявити, що не допустимо монополізації ринку і не дамо запустити скачок цін на АЗС. Разом із нами — профспілчани, працівники, таксисти, водії-споживачі. Наша мета зберегти конкурентний ринок і розумні ціни на заправках.
Разом із автогаззаправниками на мітинг вийшли й водії таксі. Говорять, для них зменшення заправних пунктів та здорожчання пального справжній удар.
- Демонтажі АГЗП вдарили не тільки по автівкам, що розвозять продукти в магазини. Найбільше від цього страждають водії таксі. Ще вчора низка наших служб таксі заправлялася в конкретних АГЗП – влаштовувало вс: дислокація, ціна, якість пального. Якщо вчора заправлялися по 10 грн, то вже сьогодні мусять витрачати 11-12. Вже незабаром це призведе до здорожчання послуг таксі, - підкреслив Андрій Антонюк Голова української таксомоторної асоціації.