Декларації депутатів Київради: грошові мішки та церковні миші

05.04.2016  11:01 __ Ірина Федорів, Сергій Огородник, Остап Кучма


Станом на 31 березня 10% депутатів столиці взагалі не подали свої декларації до Київради.

За рішенням Київради, її депутати подають декларації до міськради, а не лише за місцем роботи. Закон про запобігання корупції також зобов’язує подати декларації до 1 квітня.

Найбільша кількість депутатів, які не подали декларацію, з Дніпровського району. 

Зокрема цей документ не подали до Київради "свободівець"-прогульник Богдан Бенюк, який за результатами "неголосувань" у перші 100 днів роботи Київради посів чільне місце, а також Ігор Кісільов від "Єдності", який на пару з Бенюком дозволяє собі запізнюватися на засідання в середньому майже на півгодини.

Клікніть, щоб збільшити 

Бенюк, до слова, єдиний із представників "Свободи", хто не надав декларацію для оприлюднення. Він намагається поєднати мандат депутата Київради і роль Річарда ІІІ у театрі.

Депутат від "Батьківщини" від Подільського району Юрій Дідовець каже, що подав декларацію 1 квітня, тобто із запізненням, але відразу ж надіслав її Громадському руху ЧЕСНО.  

"Подали ввечері в п’ятницю, чекали місяць від армії, поки зарплату порахують за час служби. Усе решта було і так відомо, а от по армії самотужки ніяк не міг вивести, аж 25 тисяч гривень вийшло... Загальна сума доходу за 2015 рік склала 1498034,23 гривні. Вдвічі менше, ніж за попередній рік... до мобілізації", - заявив Дідовець.

З-поміж тих, хто порушує вимогу Київради щодо подання декларації, ще один депутат від "Батьківщини" – Анатолій Шаповал. Він є заступником голови комісії з питань дотримання законності, яка на додачу покликана боротися із корупцією і мав би показувати приклад колегам-депутатам.

Саме на комісію з питань дотримання законності, правопорядку та боротьби з корупцією Київрада поклала відповідальність за виконання цього рішення Київради та оприлюднення декларацій на сайті.

Депутат Шаповал у телефонній розмові обіцяє подати декларацію найближчим часом, а своє запізнення пояснює хворобою:

"Не подав, бо захворів, і зараз не в Києві, а буду тільки завтра – привезу  її і здам. Вона в мене є, але я просто захворів: всю зиму все нормально було, а зараз температура… Я можу її і факсом переслати, якщо вам конче треба, але це завтра зранку".

Громадський рух ЧЕСНО проаналізував оприлюднені на сайті Київради дані. Ось ті, хто отримав найбільше доходів у 2015 році. 

Клікніть, щоб збільшити 

Очолює список секретар комісії Київради, що покликана працювати над дотриманням правопорядку та боротися з корупцією, Андрій Осадчук із "Самопомочі". Він до виборів працював директором з регуляторно-правового забезпечення ПрАТ "Київстар". Його річна заробітна плата становила у 2014 році понад 3 мільйони гривень.

Від такої зарплатні Осадчук вирішив відмовитися, коли виграв вибори в окрузі Печерського району. За його словами, у компанії "Київстар" діють міжнародні правила, тож він не міг суміщати попереднє місце роботи й бути публічною особою – депутатом Київради. Депутат додав, що роботодавець після звільнення виплатив йому немало коштів, і саме тому його дохід за 2015 рік становить майже 12 мільйонів.

Друге місце після Осадчука посіла представниця "Батьківщини" Ольга Веремеєнко, яка працює заступницею директора ПП "Акрілат-Хімконтракт", підприємства-імпортера хімічної сировини. Це сімейний бізнес. Директор підприємства, Дмитро Веремеєнко – її чоловік.

За фактом ухиляння підприємством від сплати податків у травні 2015 року було розпочато кримінальне провадження.

 

У Київраді Веремеєнко, що пройшла від Оболоні, потрапила до комісії з питань бюджету та соціального розвитку.

Третє місце посів ще один предстанвик "Самопомочі" Сергій Башлаков, який переміг у Дарницькому районі.

Він у 2010 році зайняв 143-тє місце в ТОП-200 найбагатших людей України. Два крила його бізнесу – ІТ-дистрибуція і взуттєвий бізнес, об’єднані брендом МТІ.

За 2015 рік він заробив понад 9 мільйонів.  

Депутат "Солідарності" забудовник Ваган Товмасян посів 4 місце. Він відомий тим, що надавав допомогу Святошинському осередку Партії регіонів. У Київраді політик забажав працювати поближче до грошей платників податків і пішов до популярної серед депутатів бюджетної комісії.

Замикає 5 найбагатших Дмитро Гордон, який торік невчасно подав декларацію до Київради, але цього року виправився:

"Я вам одну вещь скажу: я никогда не смотрю, у кого что есть или у кого чего нет. Я вообще думаю о творчестве, и оно само приходит. Поэтому главное делать свое дело честно и декларировать, что очень важно в свете последних событий с панамскими оффшорами. Надо быть честным и люди потянутся".

Минулого року він теж потрапив у лідери – за площею задекларованої нерухомості Гордон посів перше місце з-поміж депутатів Київради попереднього скликання. Зараз мільйонер Подолу задекларував понад 6,5 мільйонів доходу за рік.  

Але далеко не всі депутати, які отримали найбільше доходів у 2015 році, потрапили до списку найбагатших.

Найбагатші депутати – Товмасян та Омельченко

Очолив список багатіїв забудовник Ваган Товмасян ("Солідарність"). У нього майже 50 мільйонів гривень. Він навіть випередив депутата-прогульника Олександра Омельченка, який очолив на виборах список "Єдності".  

Клікніть, щоб збільшити 

У попередньому списку Київради найзаможніші депутати теж були пов’язані із будівельним бізнесом. Нагадаємо, що комісія з питань містобудування є найпопулярнішою з-поміж депутатів.

Із значним відривом від Товмасяна та Омельченка йдуть представник Солом’янського району Роман Ярошенко ("Єдність"), депутат від Дарниці Сергій Башлаков ("Самопоміч") та депутат від Шевченківського району зять Віктора Пилипишина Костянтин Яловий ("Єдність"). Останній був у списку топ-5 багатіїв і попереднього року.

З огляду на те, що з’явилися багатші депутати, у рейтингу цього року немає депутатів від "Солідарності" Олега Костюшка, який пройшов від Солом’янки, та Ігоря Опадчого, що виграв вибори від Деснянського району.

Жодному з депутатів поки не вдалося перебити рекорд депутата Київради "радикала" Олександра Вовченка, який задекларував майже 140 мільйонів у 2014 році.

Депутатські злидні, або Як вижити за 0 гривень на рік

Окрім "грошових мішків", у Київраді є й "церковні миші". ЧЕСНО співставив мінімальну заробітну платню та кількість членів сім’ї кожного депутата, щоб виявити тих, хто перебуває офіційно за межею бідності.

Деякі депутати Київради за 2015 рік не заробили, як виявилось, ані копійки. З-поміж них представниця "Самопомочі" Людмила Березницька та "свободівець" Денис Попов.  

Клікніть, щоб збільшити 

Березницька на момент виборів у 2015 році значилася у бюлетені як тимчасово безробітна. При цьому, повна тезка Березницька Людмила Іванівна є засновницею фірми "Л-АРТ" та керівником Міжнародного благодійного фонду "Ейдос". Співзасновниками цього фонду є громадянка Греції, яка мешкає в Австрії, Любов Михайлова та фармацевтичний трейдер Петро Багрій, про діяльність якого в 2013 році писали "Наші гроші". Злиденна депутатка від "Самопомочі" потрапила до комісії з питань культури.

Депутатка Березницька каже, що, крім двох квартир, нічого не має, а в 2015 році не працювала, а жила на заощадження: 

"Моя декларація така, що я не працювала в 2015 році. Але з 2016-го почала. У мене там дві квартири… грошей нема! Ну в мене є син (проживають окремо – прим. авт.) і деякі накопичення, а зараз я вже працюю… В мене там є 5 тисяч гривень на карточці, але це таке, я сама поклала, щоб платити там за квартиру, а більш нічого нема".

Представник Деснянського району "свободівець" Денис Попов, який задекларував у 2015 році дохід у розмірі 0 гривень, у бюлетені для виборців фігурував як тимчасово безробітний.

При тому, що має нульові доходи, Попов ще встигає волонтерити як помічник нардепа Андрія Іллєнка на громадських засадах. Депутат каже, що також жив на заощадження:

"Я зрозумів, очікував цього питання, значить, я до 2011-го року, навіть трохи довше, займався… у мене була компанія, яка виконувала послуги імпорту важкої кліматичної техніки. У 2011 році я продав свою частку в цій компанії, трохи грошей лишилося. Це дійсно так, я з тих грошей і квартиру купив і машину купив і ще там... Воно меншає грошей, але гривня дорожчає, мені трохи легше з того. Я вдячний вам за таку увагу".

До списку депутатів-злиднів потрапив ще один помічник нардепа Іллєнка, обраний у тому-таки Дарницькому районі - "свободівець" Володимир Бохняк. У Іллєнка депутат, що отримав за рік дещо більше 1 тисячі гривень доходу, працює на громадських засадах.

Бохняк дивується запитанню про дохід за рік в 1 тисячу 239 гривень:

"Це злочин? Знаєте, на такий дохід 80% країни виживає. У мене дійсно доходів не було, тому що певний період часу – це був Майдан, 2014 рік я весь Майдан "від дзвінка і до дзвінка". Потім війна – я регулярно їздив на Схід (по 10-15 днів) в основному у складі "Карпатської Січі". Питання, за що я жив? То в основному – за матеріальну допомогу родичів. У мене багато із заходу країни родичів бувають за кордоном. Бізнесу в мене немає ніякого, тобто додаткових джерел ніяких корупційних у мене ніяких немає. Якщо щось виявите – я буду радий, все, що виявите, переписати на благодійність".

Колишній нардеп "свободівець" Олег Гелевей, який у Київраді очолив комісію з питань охорони здоров’я, задекларував за рік майже 7 тисяч доходу.  Ще кілька років тому Forbes зараховував нардепа Гелевея у спонсори "Свободи".

Громадський рух ЧЕСНО намагався запитати в депутата, яким чином людина-спонсор "Свободи" декларує мізерний дохід, але депутат не побажав навіть розмовляти:

"Ви знаєте, що Свобода з ЧЕСНО не співпрацює. Можете до мене не дзвонити. Давай, до побачення!"

Таким чином з-поміж 5 найбідніших депутатів ради троє – "свободівці".

Представниця "Батьківщини" Марина Кочур за рік отримала 1640 гривень 48 копійок. На час виборів, згідно з офіційною інформацією на сайті ЦВК, кандидатка, що балотувалася від Оболоні, не працювала. Хоча значиться керівником громадської приймальні "Правозахист Оболоні" іншої депутатки Київради Ганни Свириденко, а також членом громадської ради при Оболонській адміністрації.

Депутатка Марина Кочур ділиться своїми секретами виживання:

"У мене, слава Богу, є мама, яка проживає в Сумській області, у неї є свій город, і вона пересилає мені продукти потягом "Москва-Київ", або передає електричкою. А так проживаю у родичів, тобто на житло не трачусь. Але я вже влаштувалася на роботу і на проїзд у метро-тролейбусі вистачає".

На запитання, чому депутатка не отримає проїзний на громадський транспорт для виконання депутатських обов’язків, Кочур каже, що не знає як це зробити:

"Я намагалася дізнатися якось, але до кого я не підходжу – і на фракції, і в себе на комісії намагалася в когось запитати, як це зробити, – ніхто не знає. Кажуть: ніхто за таким не звертався і ми не знаємо, як це робити".

З-поміж тих, у кого злиденні доходи, представники "Солідарності" Наталія Приходько та Тарас Криворучко. Представниця Оболонського району Приходько – заступниця начальника патронатної служби КМДА повідомила, що перебуває в декреті й не працює:

"А що коментувати, я в декретній відпустці офіційно, весь 2015 рік – я не працювала".

Щодо Криворучка, то він  раніше працював у бізнесі, але з 2015 року є лише співзасновником і заступником виконавчого директора Благодійної організації "Благодійний фонд "Дніпровська сила".

За межею бідності опинилася і сім’я 1 номеру "Свободи" Юрія Сиротюка.

До речі, статус депутата місцевої ради, згідно з законом, дає депутатам право на безкоштовний проїзд у межах міста. Для тих, хто не має коштів, це суттєва пільга.

ЧЕСНО вже повідомляв, що депутат причетний до "Еліти-Центру" Олексій Новіков піднімав це питання й просив для себе проїзний у Київради.

Як з’ясувалося з декларації "єднівця" Новікова, він за 2015 рік не заробив і гривні. Живе виключно на кошти, що значаться як дохід дружини. Жодної нерухомості депутат, що, ймовірно, працює як ріелтор, у власності не має.

Нагадаємо, що депутати працюють у Київраді на громадських засадах, але щороку для виконання доручень виборців із бюджету Києва на їх вимогу їм можуть виділити по 500 тисяч гривень кожному.

Громадський рух ЧЕСНО запрошує долучитися до моніторингу діяльності депутатів Київради активістів столиці (pigmaliones@gmail.com).

Ірина Федорів, регіональний координатор Громадського руху ЧЕСНО, Сергій Огородник, журналіст руху ЧЕСНО, Остап Кучма, аналітик руху ЧЕСНО

powered by lun.ua