Робота на благо міста, або Як зі смітника зробити Центр велокультури Києва?

26.02.2015  14:20 __ Ірина Балачук


Група ініціативних киян вирішили не чекати обіцянок міської влади і забудовника, а взялася самостійно відновити столичний велотрек.

Активісти лише півроку займаються проблемами треку, але вже провели низку толок, збирають гроші на ремонт віражу, ведуть перемовини з міською владою та обмізковують, яким має бути оновлений велотрек у столиці.

Команда хлопців і дівчат мріє відновити велотрек і зробити його Центром велосипедної культури Києва, де можна буде не просто займатися професійним чи любительським спортом, а й активно та цікаво відпочивати.

До дискусії про те, яким має бути трек і як у майбутньому має працювати, активісти запрошують долучитися усіх небайдужих.

Таким велотрек був улітку 2014-го 
Купи сміття, чагарники, зруйнований віраж і висотка, що нависає над полотном 

За словами координатора роботи ініціативної групи з відновленні треку Вікторії Ушакової, роботи вистачить на всіх, а жодна думка і пара рук не будуть зайвими.

"Наша команда сформувалась у серпні-вересні 2014 року після проведення великої толоки. Ідея провести толоку прийшла ветерану велоспорту Олександрові Пригунову та небайдужому місцевому мешканцю Олександру Назаренку, які провели свою молодість на цьому велотреку. Під час толоки ми познайомились з Ольгою Соборовою, Олександром Карпінським та Володимиром Черемисом, яким також була небайдужа доля велотреку. Наразі є 10-15 активних учасників групи", - говорить Ушакова.

Одна з проведених активістами толок 

Вона відзначила, що в теперішній час основна робота зосереджена на прибиранні треку.

"Велотрек багато років був сміттєзвалищем та ласим шматком для різного роду шахраїв  від будівництва. За ці півроку ми стільки сміття вивезли, а, виявляється, його ще вивозити й вивозити", - розповідає Олександр Карпінський.

 

До слова, завдяки наполегливості активістів, місцева влада також долучилась до ініціативи громади та допомагає у відновленні велотреку.

Зокрема, 12 листопада 2014 року Київрада прийняла рішення "Про розірвання договору оренди земельної ділянки від 26.07.2004р. № 91-6-00301 з підприємством "Учбова спортивна база Велотрек "Авангард", згідно з яким недбалому орендареві було припинено право користування земельною ділянкою під полотном велотреку.

Крім того, суд забрав у забудовника – ТОВ "Гіпек" 0,2236 га землі по вул. Б. Хмельницького, 58-а. Наразі ця ділянка знову належить міській громаді столиці.

Районна влада надає активістам комунальну техніку для вивезення сміття чи розбирання завалів зруйнованого полотна. Щоправда, заправляють трактор чи екскаватор небайдужі до ділі трек мешканці та ініціативна група. До слова, лише на день роботи екскаватору треба близько 60 літрів пального, а він треба на 5 днів. При нинішніх цінах – це близько 5-6 тисяч гривень.

Ольга Соборова відзначає, що хоч активних киян і чимало, але одних рук для прибирання не достатньо – потрібні гроші.

Навіть на зруйнованому і занедбаному треку збираються покататися велосипедисти

У цьому ініціативній групі допомагають місцеві мешканці, які відстоюють трек ще з середини 2000-х років. Також активісти організували збір коштів у групі в соцмережі на картковий рахунок учасника ініціативної групи.

"З січня 2015 року ми почали залучати громадськість через соцмережу Фейсбук, та проводити збір коштів. Зараз на нашому картковому рахунку трохи більше 1800 гривень. Щопонеділка ми звітуємо про рух коштів на рахунку на сторінці "Київський велотрек" у Фейсбуці та на сайті: velotrek.kiev.ua. До теперішнього часу ще ні копійки з рахунку ми не витратили. Гроші треба на відновлення треку і організацію простору для комфортного відпочинку киян", - розповідає Соборова.

 Хлопці і дівчата мріють, що згодом на місці руїн буде процвітати Центр велокультури

Активісти мають ідею створити на базі велотреку Центр велокультури Києва – так, щоб споруди треку були на балансі комунального підприємства, але управління  Центром велокультури відбувалося за безпосередньої участі та під контролем громадськості.  

Кажуть, це дозволить запобігти занепаду та повторній руйнації велотреку та можливій  забудові його території новими хмарочосами.

"На меті нашої групи є створення дитячо-юнацької спортивної школи або дитячо-юнацької школи олімпійського резерву, а також шкіл для аматорів з різних видів велосипедного спорту, як класичних: велоспорт на треку, так і нових напрямків: тріал, екстремальне катання. Також мріємо, щоб спортивні родини з дітьми проводили тут цікаво час у вихідні. Ще плануємо започаткувати на велотреці центр велотуризму Києва, звідки стартуватимуть туристичні веломаршрути", - ділиться мріями секретар Фелерації велоспорту Києва Олена Гермашова.

 

За словами активістів, наразі все полотно треку потребує ремонту, адже воно дуже старе, занедбане та понівечене варварськими діями забудовника ТОВ "Гіпек". Частина віражу, якого намагався зруйнувати забудовник, потребує відновлення.

"До нашої команди входять архітектор, інженер, дизайнери, спортсмени і звичайні мешканці, які готові змінювати трек, зробити з нього чудовий центр веловідпочинку. Сьогодні питання в грошах. За сприяння голови Шевченківської райадміністрації Олега Гаряги та небайдужих підприємців ми можемо вже розраховувати на деякі будівельні матеріали необхідні для відновлення полотна велотреку. Проте цього замало. На проведення всіх робіт з відновлення частини віражу треку необхідно близько 4 тисяч доларів", - розповіла Ушакова.

Для того, щоб привернути увагу громади до Київського велотреку та зібрати гроші, активісти планують 4 квітня провести благодійний ярмарок "Велогараж", на якому можна буде продати або купити велозапчастини, екіпіровку або аксесуари та просто приємно провести час.

Участь для мешканців та гостей столиці – безкоштовна, для компаній – 1000 гривень.

Кошти, отримані від учасників ярмарку, активісти спрямують на ремонт віражу київського велотреку.

Сьогодні ініціативна група працює і над зовнішнім виглядом треку.

Дизайнер Антон Резніков зробив 3D-візуалізацію варіанта, як може виглядами Київський велотрек у майбутньому. Це лиш один з можливих варіантів

"Ми залучаємо усіх, хто може якось допомогти. Питання зовнішнього вигляду території (благоустрій) та облаштування внутрішньої частини велотреку наразі є відкритим – це питання широкого громадського обговорення", - відзначає Ушакова. 

Найближчим часом велоспільнота організує кілька цікавих подій, до яких просить долучитися усіх небайдужих мешканців столиці.

Так, уже 26 лютого у Жовтневому палаці пройде громадське обговорення майбутнього  розвитку київського велотреку.

5 березня відбудеться  обговорення механізмів громадського контролю за майбутнім Київського велотреку, зокрема планів щодо створення громадської організації.

Наприкінці березня, перед Велогаражем, активісти планують провести ще одну велику толоку.

"Ми розуміємо, що в країні йде війна, ми знаємо, і також на собі відчуваємо, важке економічне положення, в якому опинилася Україна. Але спорт жив у всі часи, і навіть у часи ІІ Світової війни проводились матчі з футболу, змагання з легкої атлетики та плавання. Тому просимо не лишатися осторонь та приєднатися до збору коштів для старту робіт на треку. Заздалегідь дякуємо всім та кожному! Разом ми це зробимо!", - закликають активісти.

Історична довідка.

Киянин Іван Філіпович Беленко, звернувся в травні 1912 року в Губернське правління за дозволом на будівництво велосипедного трека і дерев'яного павільйону по вулиці Фундуклеївській, 58. Дозвіл був отриманий і від міського архітектора Олександра Кривошеєва і від віце-губернатора.

Святкове відкриття трека відбулося в 1913 році і було присвячене 300-річчю Будинку Романових. Був організований прокат і ремонт велосипедів, мотоциклів і автомобілів. При треку розташовувався літній театр "Полярна зірка" з оркестром.

У 1939 році був проведений перший ремонт.

У 1978-80 роках була зроблена капітальна реконструкція об'єкту. Повністю змінили полотно трека – бетонне полотно демонтували і замінили дерев'яним. У результаті реконструкції максимальна швидкість збільшилася до 85 км/годину, окрім цього збільшили місткість трибун до 5 тисяч глядачів.

У 1991 році була зроблена заміна дерев'яного полотна, що зносилося, на бетонне.

У 1998 році один із старих велотреків Європи був визнаний пам'ятником історії і архітектури і отримав охоронний номер 336.

27 серпня 2007 року Указом Міністерства Культури України № 983/0/16 Київський велотрек був позбавлений статусу пам'ятника історії.

20 березня 2009 року велотрек був частково зруйнований і упритул до нього побудований житловий багатоповерховий будинок.

Фото з Facebook-спільноти Київський велотрек та архівів активістів

powered by lun.ua