Постійна адреса публікації: http://kiev.pravda.com/publications/53df450812b78/
Українська правда
Київ

У СЕС розповіли, як вберегтися від теплових та сонячних ударів

04.08.2014  11:42 __ Українська правда. Київ


Фото kp.ua

Головне управління Держсанепідслужби у Києві радить столичним жителям вжити заходів задля попередження виникнення теплових і сонячних ударів.

Про це повідомляє сайт київської СЕС.

У Держсанепідслужбі відзначили, що сонячні та теплові удари частіше виникають у дітей.

"Це пов'язано з невдосконаленістю процесу терморегуляції їх організму, а також наявністю у частини з них ожиріння, захворювань серцево-судинної та ендокринної систем", - йдеться в повідомленні.

Тепловий удар виникає при загальному перегріванні організму під впливом впродовж тривалого часу високої температури, а сонячний – під прямим впливом сонячних променів на голову і верхню частину шиї людини.

ЯК УБЕРЕГТИ ДІТЕЙ

Для попередження сонячних і теплових ударів у дітей необхідно:
 
-   уникати тривалого перебування під прямими променями сонця (не більше 10-15 хвилин);

Дітям радять носити панамки на пляжі.ФОТО novofedorovka.blogspot.com

                          
-  носити вільний одяг світлих кольорів з натуральних тканин, на пляж одягати пантофлі (шльопанці, в'єтнамки тощо);
 
-    захищати голову від сонця панамами, хустками, капелюшками тощо (навіть у хмарну погоду), а також парасольками. Для захисту очей використовувати козирки;
 
-  при перебуванні на пляжі забезпечити чергування відпочинку на піску або каменях (впродовж 10-15 хвилин) з плесканням у воді і плаванням (10-15 хвилин - для дітей 8-12 років, 25-30 хвилин - для дітей 13 років і старше).

Купатися варто вранці або ввечері. Фото hotelolga.com

"У першій половині дня купання краще закінчувати не пізніше 10-10.30, повторне кування у другій половині дня проводити з 16.00 до 19.00. Не дозволяти дітям спати під сонцем. На пляжі широко використовувати тіньові навіси", - наголошують у СЕС.
 
-  поза межами пляжу необхідно по черзі перебувати на сонці і у тіні дерев;
 
-  не організовувати тривалих екскурсій (автобусних, піших) у період з 10.00 до 16.00;
 
-  проводити культурно-масові заходи після 18.00 на свіжому повітрі або в залах з широким доступом свіжого повітря, при відсутності протягів. При проведенні масових заходів влаштовувати перерви через кожні 30 хвилин;
 
-  проводити рухові ігри, змагання у періоди до 10.00 і після 16.00;
 
-   забезпечити дітей впродовж дня достатньою кількістю питної води (не менше 2 літрів на дитину), не дозволяти вживання холодної води;

Слідкувати, щоб малеча пила багато води. Фото www.zdorovieinfo.ru

-  проводити під час перебування у приміщеннях обливання обличчя, рук до ліктів, до плечей, ніг до колін прохолодною проточною водою (починати з + 24 - 26°С, кожні 2 дня знижати на 1°С і довести її до 16 °С);
 
-   організовувати   широкий   доступ   свіжого   повітря   до   приміщень, де перебувають діти (широку аерацію), в тому числі під час денного і нічного сну, не допускаючи протягів.

Сукупна тривалість денного та нічного сну не повинна бути менше 10,5-11 годин;
 
-  за наявності у приміщеннях кондиціонера, різниця між температурою цього приміщення і температурою на вулиці не повинна перевищувати + 10°С, для запобігання теплового удару після виходу на вулицю після тривалого перебування поруч із кондиціонером;
 
-  не допускати перебування дитини ближче, ніж 2м від електричного вентилятора;
 
-   дівчатам рекомендувати використовувати віяло, не носити у спеку прикраси;
 
-   проводити щоденне вологе прибирання підлоги приміщень.

ЯК НЕ ПЕРЕГРІТИСЯ НА РОБОТІ

У СЕС наголошують, що спекотна погода шкідливо впливає на організм працюючого, сприяючи погіршенню самопочуття, зниженню працездатності та порушенню здоров'я.

Фото levgard.com


Тож, які ходять на роботу, в умовах підвищеної температури повітря повинні дотримуватися низки правил:

- зокрема, організувати раціональний режим роботи.

"При роботах на відкритому повітрі і температурі зовнішнього повітря 35 ºС і вище, тривалість періодів безперервної роботи повинна складати 15-20 хвилин з наступною тривалістю відпочинку не менше 10-12 хвилин в охолоджуваних приміщеннях", - наголошують у СЕС.

- у приміщенні, в якому здійснюється нормалізація теплового стану людини після роботи в нагріваючому середовищі, слід підтримувати температуру повітря на рівні 24 - 25 °C.

- робота при температурі зовнішнього повітря більше 37 ºС за показниками мікроклімату відноситься до небезпечних (екстремальних).

"Не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі, при температурі понад 37 ºС. Слід змінити порядок робочого дня та перенести такі роботи на ранковий або вечірній час", - наголошують у СЕС і радять використовувати спеціальний одяг або одяг із щільних сортів тканини.

Пити чаї, воду, соки. і забути про алкоголь. Фото vitaportal.ru

- з метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно організувати і дотримуватися питного режиму.

"Рекомендована температура питної води, напоїв, чаю + 10-15 ºС. Для оптимального водозабезпечення рекомендується також відшкодовувати втрату солей і мікроелементів, що виділяються з організму з потом, передбачивши видачу підсоленої води, мінеральної лужної води, молочно-кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, киснево-білкових коктейлів", - наголошують у СЕС.

Фахівці радять пити воду слід часто і потроху.

"При температурі повітря більше 30 ºС і виконанні роботи середньої тяжкості потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину – приблизно одну чашку кожні 20 хвилин", - йдеться в повідомленні.

- для підтримки імунітету і зниження інтоксикації організму рекомендується, при можливості, вживання фруктів і овочів.

ЯК ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВЯ У СПЕКОТНИЙ ДЕНЬ

Підвищена температура повітря на вулиці та у приміщенні може негативно впливати на стан здоров'я людей, в першу чергу літніх і дітей, і  спричинити загострення хронічних захворювань.

Щоб уникнути цього, СЕС радить:

- обмежити перебування на вулиці, знизити фізичні навантаження до мінімуму.

"При перебуванні в приміщенні необхідно забезпечити його оптимальну температуру, по можливості ввімкнути вентилятори (підлогові, настільні) або кондиціонери", - радять у СЕС.

Намагатися сидіти у затінку. Фото levencovka.com

При виході на вулицю фахівці рекомендують одягати легкий одяг з натуральних тканин світлого забарвлення, з не тугим комірцем, а також носити головний убір, сонцезахисні окуляри, парасольки.

- вживати менш калорійну їжу. Прийоми їжі здійснювати вранці та ввечері і намаатися не їсти у спеку.

"У жаркий період часу необхідно відмовитися від жирної їжі, а споживання м'яса звести до мінімуму, найкраще його замінити рибою або морепродуктами. Необхідно передбачити зниження кількості копчених, смажених та швидкопсувних продуктів харчування", - наголошують в СЕС.

- пити багато рідини (чаю, мінеральної води, морсу, молочно-кислих напоїв з низьким вмістом жиру, відварів із сухофруктів, вітамінізованих напоїв, уникаючи вживання газованих напоїв і рідини з підвищеним вмістом цукру, енергетичних та алкогольних напоїв).

Калорійну їжу замінити на салат. Фото www.fotokanal.com

"Для дотримання питного режиму: необхідно випивати до 1,5 літрів рідини на добу. Разом з цим необхідно пам'ятати, що збільшувати кількість споживання води не варто людям із захворюваннями нирок і серцево-судинної системи", - відзначили фахівці.

- протягом дня рекомендується по можливості прийняти душ з прохолодною водою.

- поїздки транспортом слід обмежити або планувати їх в ранковий або вечірній час, коли спека спадає.

Прийняти душ. Фото natural-medicine.ru

- при відвідуванні магазинів, кінотеатрів та інших об'єктів масового скупчення громадян, необхідно віддавати перевагу тим із них, де забезпечується кондиціювання повітря.

- купання та водні процедури на відкритому повітрі проводити тільки в місцях, відведених та обладнаних для цих цілей, з дотриманням правил організації купання.

Уникнути перебування у транспорті у спеку. Фото novorab.ru

"Пам'ятайте, що чітке дотримання вище зазначених рекомендацій – збереже здоров'я", - підсумували в СЕС. 

© 2008-2018, Українська правда - Київ
Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на сайт.