У понеділок на Пейзажній алеї відкрили дитячий парк "Пейзажка: два світи". Новий майданчик розташований неподалік відомої "алеї котиків" та інших арт-об'єктів, які вже давно полюбилися киянам.
Авторами ідеї є лідер громадської організації "Київ. Стратегія-2025" Федір Баландін і скульптор Костянтин Скретуцький, які реалізовували два попередніх проекти.
На відміну від перших дитячих майданчиків, встановлених на Пейзажці, у новий проект автори заклали зовсім не дитячий задум.
Майданчик поділений на два казкові світи – позитивний і негативний. Негативний світ символізує суспільство, де домінують корупція, хабарництво, "де кожний сам за себе".
Цей світ населений чудернацькими істотами - скульптурами крокодила-хабарника, скорпіона-контрабандиста, павука-рекетира. Вхід у парк охороняє 12-метровий змій – глава всієї банди.
Крокодил-хабарник |
Жук-рекетир |
На позитивній стороні: кран достатку, стилізований завод, яблука, вишеньки та інші скульптури. Обидва світи з'єднує вузький "місток закону". Під ним тече річка "Гривня", а навесні планують встановити фонтан у вигляді купюри.
"Кращий світ" |
Автори наголошують, що їхній майданчик несе не лише розважальну, а й освітянську місію. В такій цікавій формі, мовляв, "педагоги й батьки матимуть змогу пояснити малечі основи побудови цивілізованої економіки".
Втім, у день відкриття майданчика додаткові пояснення навряд чи комусь знадобилися. Живою ілюстрацією сумної алегорії про стосунки суспільства і влади стали самі учасники події.
Церемонія відкриття перетворилося на чергове свято піару для влади. Чиновники, вочевидь, мали б символізувати провідників з "поганого" світу у "хороший". Втім, більше нагадували персонажів з першого…
На церемонію з’їхалися голова КМДА Олександр Попов, голова Шевченківської райдержадміністрації Сергій Зімін і перший віце-прем’єр, колишній голова Нацбанку Сергій Арбузов.
Десь на другому плані залишилися автори проекту – скульптора Скретуцького не було видно за масивними фігурами урядовців, які ледь влазили в кадр.
До прибуття чиновників працівники місцевого ЖЕку готувалися цілих три дні, прибираючи сніг і лід.
Як повідомив "Українській правді" Юрій Чічак, на частині алеї, протяжністю в 150-200 метрів трудилися "добрий десяток людей з лопатами, трактори, КАМАЗи і ЗІЛи. Сніг прибрали, щедро насипали солі і піску".
У день відкриття неподалік від Пейзажної алеї, на Великій Житомирській, чергували міліціонери, а з натовпу виділялися кілька охоронців Арбузова.
На підході до воріт майданчика гостей розважали піснями-плясками. З динаміків гримали різдвяні колядки у сучасному аранжуванні, що створювало атмосферу дискотеки. У першому ряду організатори вишикували кілька десятків маленьких дітей з батьками. Для ще більш святкової атмосфери поряд з чиновниками розставили сильно розфарбованих Снігуроньок у кокошниках.
Танцювальний колектив у національному вбранні виконав перед Арбузовим і Поповим танок, після чого першого віце-прем’єра запросили перерізати стрічку і відкрити майданчик.
Поява людини "Сім’ї" на відкритті дитячого парку пояснювалася нібито тим, що за часів керування Нацбанком Арбузов був куратором проекту, а сам майданчик будувався за кошти НБУ.
Втім, як виявилося пізніше, це не зовсім так. "Ми з Костею багато працюємо над приватними замовленнями, і, на щастя, цього року були дуже завантажені. Так вийшло, що взимку змогли зібратися, щоб зробити щось для Пейзажки", - відповів журналістам на запитання про джерела фінансування будівництва Федір Баландін.
За його словами, Нацбанк лише пообіцяв навесні профінансувати запуск фонтану "Гривня", "тому що система водоподачі дуже дорога".
Втім, це не завадило Арбузову стати головною зіркою заходу. Після перерізання стрічки йому, Попову та Зіміну влаштували невеличку екскурсію майданчиком. Попереду чиновників ледь протиснулися діти, які мали доповнити позитивну картинку телекамер.
"Це вигаданий персонаж. Такий восьмирукий павук, який плете своє павутиння, гальмує розвиток економіки…", - показав Федір Баландін на павука з "поганого" світу. .
Федір Баландін веде чиновників з "поганого" у "хороший" світ |
Сергій Арбузов переміщався між зміями, павуками та іншою нечистю "поганого світу" з незмінно благодушним виразом обличчя. Посмішка йому давалася важко, а коментарі – ще важче. За всю прогулянку чиновник не вичавив з себе ні слова.
"І тут ми, слава Богу, покидаємо поганий світ… З негативного світу в позитивний можно пройти по мосту закону. Як ми бачимо, його, як завжди, окупувала преса", - намагався жартувати екскурсовод, вказуючи на купку телекамер, які фіксували кожен крок чиновників.
Цікаво, що у "позитивний світ" VIP-екскурсія потрапила, за звичкою обійшовши закон.
Поки малюки збиралися на місточок, високі гості за допомогою бадьорого провідника покрокували у світле майбутнє по землі.
"Під мостом закону у нас тече ріка "Гривня"… З весни по ній будуть циркулювати фінансові потоки", - пообіцяв Баландін.
На виході з парку на Арбузова і К° вже чекала імпровізована трибуна і кілька десятків журналістів.
Прес-секретар скомандував початок прес-конференції, і віце-прем’єр мляво вимовив кілька фраз, дивлячись в одну точку.
"Я хочу сказати, що це дуже важлива подія особисто для мене. Я знав про цю ідею достатньо давно, і всі ті речі, які відбувались, відбувались, коли я працював у Національному банку під моїм особистим контролем", - сказав він.
- Скажіть будь ласка, на який обсяг фінансування розраховує Україна в переговорах з МВФ, - перебив пафосну промову віце-спікера один з репортерів.
- Ну шановні, у нас таке свято, а ви… - намагався вберегти Арбузова від незручних запитань прес-секретар.
- Я отвечу. Без вопросов, - вступив віце-прем’єр, і продовжив відповідати на економічні питання з тим самим виразом обличчя, з яким розповідав про дитячий майданчик.
Після Арбузова імпровізований прес-поінт зайняв Олександр Попов, який у сотий раз пообіцяв протягом двох років відкрити метро Львівська брама і в тисячний – розповів про покращення для киян.
З його слів стало зрозуміло, що влада вже давно перемістилася у позитивний світ, де нема ні змії корупції, ні рекетира-павука, ні крокодилів-хабарників, а простим киянам туди не потрапити.
Лише в останню чергу, коли чиновники вже роз’їхалися, слово дали авторам проекту. Вони розповіли, що "Пейзажка: два світи" буде мати режим роботи – з 9 ранку до 21 вечора. Відкривати і закривати майданчик будуть місцеві мешканці, а стежити за чистотою – волонтери Києво-Могилянської академії.
Скретуцького і Баландіна запитали, чи не вважають вони свій парк занадто дорослим.
"Зараз діти в 6 років уже по 2 мови знають. Наш майданчик розрахований на дітей-індиго. На дітей, які вже розуміються на багатьох речах, які ми навіть не можемо збагнути", - відповів Баландін.
Скретуцький так і не зізнався, хто став прототипами героїв його "поганого" світу. "Це більше збиральні образи... ", - віджартувався він.
На завершення церемонії поет Олександр Ірванець, який був "ідейним натхненником" скульпторів, прочитав поему, присвячену "двом світам":
"Любі діти і батьки
Ось два береги ріки
Міст єднає два світи
В перший можна увійти
Попід аркою-змією,
Що звилася над землею
В тому світі важко жити
Треба там змії служити
Крокодилу на зорі,
Треба нести хабарі
Там без мита з-за кордону
Возять мотлох скорпіону
Хижий рекетир-павук
Має вісім довгих рук
Від усіх збира данину
І вплітає в павутину
Жук-валютник гнойовик
Вже давно до цього звик
Кульки день і ніч качає
Що заробить, то втрачає
Черепаха повза квола –
Скільки хижаків довкола
Отакий-то дивний світ
В нім живуть не так, як слід"
"Розділя світи чарівні
Річка в формі знаку гривні
Може кожен чоловік
Перейти на інший бік
По мосту лише такому,
Як дотримання закону
По той бік лежить щасливий
Світ, простий і справедливий
Кожен в нім щось добре робить
З кранів лине там добробут
Навіть заводсьский диван
Квіти випуска до хмар
Економіки царівна
Там тверда валюта – гривня
Родить там – в саду і в полі
Скрізь смачних плодів доволі
Всі там чемні
Мами й татки
Вчасно сплачують податки
А бабусі й дідусі
Мають пенсії усі
Від народження й до скону
Всі живуть там по закону
Не люблять ледарів
Не носять хабарів
Тож уважно, любі діти
Роздивіться два ці світи
В якому з двох цих світів
Кожен з вас жити хотів".