У четвер зранку територія від моста Патона мало не до метро "Лівобережна" буда оточена міліцією. Правоохоронці стояли мало не кожні 50 метрів. Їх кількість зростала з кожним короком ближче до Русанівського бульвару.
Тим часом на набережній, яка вже отримала нове обличчя, кипіла робота.
Працівники докладали плитку, комунальники дозбирували зрізані гілки дерев, підмітали доріжки і мили асфальт біля нової альтанки. Усі поспішали в очікуванні високого гостя...
Кияни вже звикли, що міська влада разом з прем'єром Миколою Азаровим відкриває мало не кожен новий кілометр дороги, але цього разу чекали на президента. А він, як відомо, не частий гість у спальних районах та ще й на лівому березі.
![]() |
З самого ранку від проспекту Возз'єднання стояли міліціонери в очікуванні |
Таку кількість міліції і охорони русанівці, за їх словами, бачили вперше, так само як і рамку-металошукач, яку встановили на розі Русаніської набережної і бульвару.
Пропускали лише журналістів, депутатів та інших представників влади. Простим мешканцям пройти за рамку було зась.
![]() |
За півгодини до візиту глави держави двоє саперів перевірили усі газони і кущі, повз які мала ступати нога Віктора Януковича.
![]() |
Президент запізнювався на добрих 30 хвилин, тож охорона мала вдосталь часу, щоб пояснити журналістам, як пересуватиметься гарант, а міські чиновники могли спокійно роздавати інтерв'ю.
"Відразу все зробити не вдається. Але вичищений пам'ятник, поставлені нові лавки. На Русанівському бульварі, де ні одного ліхтаря не було і дві лавки поламані - подивіться що тепер. Тут є освітлення пам'ятника, лавки, урни. Людям подобається. Вони відразу висипали з квартир і сидять на набережній. Вчора об 11 вечора тут на кожній лавці було по 3-5 людей. Це те заради чого ми працюємо", - натхненно розповідав головний архітектор Києва Сергій Целовальник.
"90% людей жаліються, а 10% беруть граблі і лопати і щось роблять біля свого будинку. А коли такий приклад подали, то вчора бабуся вийшла з якоюсь банкою і каже: "У мене тут банка фарби є. Давайте, може, щось я вам десь пофарбую. У людях це провокує позитивні емоції, а не бажання постійно ходити і говорити, що тут 2 роки ямка не заасфальтована", - додав Целовальник.
Він також розповів, як русанівці приходили і дякували, натомість хтось надіслав у мерію скаргу.
"Нам письмову скаргу прислали, що тут асфальт зняли і якісь плити кладуть, і ходити погано і їздити погано. Але не буває хірургічних операцій без крові, без болю, тому тут треба це пережити", - пояснив Целовальник.
Він радісно замальовував краєвиди столиці, натомість розізлився на запитання, чого так пафосно відкривають набережну, коли по всіх кутках ще кипить робота.
"Швидко складайте камери і біжіть додому. Все! Нічого не можна відкривати, бо недоробили! У вас питання налаштовано позитивно? Де ви бачите пафос? Якщо ви громадянка Києва, то треба радіти тому, що вже щось зроблено", - розізлився Целовальник.
![]() |
Але поспішали певно тому, що у Януковича 9 липня день народження і, ймовірно, вже у п'ятницю у вечері він покине столицю аж до серпня, а лишати президента без подарунка у вигляді гарного результату роботи його ставленика - не гоже.
"Коли ви чекаєте гостя, ви ж ганчіркою пройдетесь по поличках. Чому треба це камерами знімати? Качки от плавають, кувшинки... Ідіть, зніміть! Красу треба знімати, а не пилинки", - не вгамовувався Целовальник.
За 20 до 12 години усі розмови стихли, бо приїхав президент. Він швидко оглянув помитий пам'ятник Гоголю, окинув оком набережну і став перед кількома стендами, де були розміщені проекти майбутнього перетворення столиці.
"На набережній ми маємо плани, що зробити. В наступному році хотілось би, щоб набережна Дніпра розвивалась всюди. Тому наступний наш проект - вербовий парк за мостом Патона. Є ідея посадити там різноманітні верби і прикрасити різними композиціями. Отут показані деякі проекти студенів, які нам пропонують свої підходи розвитку паркової зони: стежки здоров'я...", - говорив, наче співав, голова КМДА Олександр Попов.
![]() |
"Хотів би ще показати деякі роботи, які дають нам пропозиції про розвиток спорту, відкриття парку, де могли б кататися молоді кияни", - швиденько додав Попов, розуміючи, що часу у нього небагато.
Далі Янукович оглянув альтанку і Дніпро, шматок якого завбачливо очистили від водорості та цвілі.
Посадивши разом з Поповим дерево, Януковив в оточенні купи охорони пішов у народ.
![]() |
"Вітаємо", - кричали мешканці і відразу просили навести порядок у місті.
"Усьому свій час. Чудес не буває. Ви це знаєте краще, ніж я. Тому будемо йти з оптимальною швидкістю", - сказав президент, пообіцявши, однак, що все в народу буде добре.
Поспілкувавшись п'ять хвилин з одного боку вулиці, Янукович перейшов на інший, де також стояла купка людей, охочих на власні очі побачити, що то за птиця - гарант Конституції.
"Доброго дня", - так само бадьоро як і перший раз гукнув президент.
Його зустріли оплесками, словами подяки та проханнями.
"У нас колись був катер, який тут їздив, водорослі чистили.. така краса завжди була на набережній", - вигукували один поперед одним мешканці.
"Буде катер, буде краса!", - твердо пообіцяв Янукович, і п'ятачок з людьми задзвенів оплесками.
"Іди, мала, подивися президента, давай", - підсувала жінка дитину поближче до президента.
"Дякуємо", - в один голос, мов після довгого тренування, кричали люди і плескали.
"На вас люди дивляться, як на бога", - вигукнула якась бабуся.
"Нам би ще канал почистити. А ще будинки в нас дуже течуть", - пожалілася інша.
"Ми тут тільки перші кроки почали. Русанівський канал почистимо, наведемо порядок, висадимо зелень. Пустимо теплохід, щоб люди відпочивали", - сказав президент.
"А як же криша? Криша?".
Президент залився сміхом і видавив: "І криші".
"Більше думайте про нас!" - крикнув чоловік. На що Янукович чомусь відповів: "Давайте, давайте".
"По дахах починаємо ремонт. Ми тут зустрічаємося у дворах з людьми, плануємо ремонт будинків. У другому півріччі будемо робити", - швидко відзвітував Попов президенту.
"А вам подобається наша набережна?", - загравав з Януковичем колишній електорат Черновецького.
"Дуже подобається. Красива", - задоволено протягнув гарант і широко посміхнувся.
Далі чоловік напросився прочитати вірша і отримавши добро від глави держави, весело задекламував про "неймовірну красу набережної і Дніпра", але й не забув про проблеми занедбаного муніципального театру "Київ", якого президент не побачив, бо туди похід запланований не був.
Президент вкотре сказав "Ага", що, певно, мало означати, що і в "Києва" проблем не буде.
"Дитинко хлопай, хлопай президенту", - кричала невгамовна жінка дитині: "І руки від рота прибери - тебе з президентом знімають".
"Дякую. Поїхав я працювати!", - швидко проговорив Янукович, певно відчувши, що вже цілих 20 хвилин гуляє по набережній, і вмить опинився біля машини.
"Віддуватися" залишився впізнаваний Попов. На нього спершу налетіли журналісти, а за мить і мешканці.
![]() |
"Ми поновимо. Ми зараз отримали трохи бюджетних грошей і почнемо ремонтувати все", - розгублено відповів чиновник.
"Я ремонт зробила, а проблема лишилась, дах тече", - кричала жінка, однак Попов її перебив: "Ми знаємо це, у масштабах міста це велика проблема".
"Ми вам листа надіслали, ми інвестори, - загладала в очі Попову жінка, - Ви знаєте нашу проблему Урловська, 34. "Київміськбуд" нас не заселяє"
"Аааааааааа, - протягнув Попов, - Вирішимо, вирішимо".
"Ми шість місяців ждемо. Вирішіть, а от зараз ви у відпустку підете, а нам нема де жити", - кричала навздогін жінка. Однак, чи почув Попов невідомо, бо вже був біля свого авто.
Насамкінець він лишив вказівку першому заступнику голови Дніпровської райдержадміністрації Сергію Кравченку: "Дайте людям відпочити. Вони працювали багато. Хай трохи відпочинуть, і все доробимо".
О 12.10 високих чиновників на набережній вже не було. Перемовлялися між собою заступник Попова Михайло Кучук і Кравченко.
Другий, зокрема, пожалівся, що вже вкрали три ялинки. Тому вирішили залишити охорону.
"У нас є два пости міліції. Ми попросили внутрішні війська два патрулі, які з першої дня і до ночі тут гуляють. Ми ж не можемо під кожним деревом поставити міліціонера. Громадськість також нам повинна допомагати. Шкода, коли знищать чи вкрадуть", - сказав Кучук.
Ще за 10 хвилин зникли і чиновники нижчого рангу.
На Набережній лишились русанівці, які розділилися на два табори: одні хвалили Януковича, інші лаяли.
"Я закінчила Донецький університет. Донецьк такий красивий був. Будинки білі в трояндах. І от нарешті така ж краса у нас з'являється. І все завдяки нашому президенту. Я його люблю і молюсь за нього", - лила мед літня Людмила Яківна.
"Тьху!"- сказали збоку дві жінки: "І ця донецька. Всюди лізуть ці донецькі. Весь Донецьк вже сюди їде. Я не люблю Донецьк".
О пів на першу вже лив добрий дощ і люди швидко розбіглися. Залишилися лише комунальні працівники, адже у них ще роботи і роботи. До того ж, їм же не звикати поспіхом працювати в спеку і в зливу.
Фото автора
Ірина Балачук