Наприкінці весни біля підземного переходу на Ленінградській площі зі сторони проспекту Гагаріна прибрали добрий десяток кіосків. Кілька днів там лежали купи мотлоху, згодом і їх прибрали. У Головблагоустрої пояснили, що кіоски стояли незаконно, от їх і демонтували.
Таку боротьбу розпочала нова влада на чолі з головою КМДА Олександром Попов. Назвала її послідовною і пообіцяла очистити місто від такого неподобства. Відразу була створена комісія, яка визначає, що стоїть законно, а що ні. Почали складатися плани з демонтажу малих архітектурних форм.
І те, у що люди вклали чимало грошей, і де кілька років законно торгували, стало незаконним. Першими до "незаконних" потрапили кіоски, які стоять біля метро, зупинок громадського транспорту та підземних переходів.
З ними стали боротися нещадно. А результати "роботи з очищення міста від мафії" у вигляді фоторепортажів стали з'являтися на сайті Головного управління з контролю за благоустроєм та офіційному сайті столичної мерії.
Але радіти довелося не довго, бо, незважаючи на боротьбу, кіосків не меншає. І часто вони за ніч виростають на тих самих місцях. Ніби ніякого демонтажу і не було. Саме так сталося з ларьками біля Ленінградської площі. Торговий ряд, біля підземного переходу зник в останні дні травня.
31 травня біля підземного переходу не було жодного кіоску |
Щоправда, не всі торговці пропали разом з кіосками. Дехто облаштував собі тимчасову халабуду і продовжував торгівлю.
Розібрали лотки і з протилежного боку переходу |
А так уже виглядав майданчик 7 червня |
Торговці, які вже облаштували під нововстановленими кіосками сказали, що кіоски повернули, бо, мабуть, питання вирішилося. Сказали, що торгове місце винаймають, а якщо ларьки повернули, то, значить, і дозвіл на них є.
Усі старі кіоски повернули на місце. А зелена зона, де не так давно висадили кущі, залишилась понівечена колесами авто |
Але дозволів насправді немає. Кожна нова влада в столиці прагне навести лад з МАФами, але складається вражання, що це не що інше, як звичайна боротьба за грошові потоки. Причому не малі. Про це свідчать і "нічні" встановлення торгових рядів - коли вчора ще їх не було, а зранку місця вже навіть здані в оренду, і підпали окремих ларьків,я кі почастішали останнім часом.
Принаймні, за словами прес-секретаря Головного управління контролю за благоустроєм Владислава Шелокова, кіоски повернули незаконно.
"Те, що мені вдалося з'ясувати, ніяких дозволів вони не отримували. Ми направимо туди інспекторів, вони все перевірять. Але те, що дозволів немає, то їх немає. Як це робиться? Мабуть, самовільно повертають", - сказав тоді Шелоков.
Пошматовані після демонтажу кіоски кілька днів ніхто не чіпав. Але 16 червня там з'явилися 3 хлопців, які стелили дах.
По-друге, ніхто не відміняв мораторію на встановлення нових МАФів.
І по-третє, власники цих кіосків уже вдруге отримали приписи на демонтаж.
На ранок 17 червня на кіосках вже був новенький дах |
"Встановлені вони незаконно. Приписи на ці заново встановлені ларьки вручили наші інспектори. Ми зараз будемо їх вносити у графік з демонтажу. Але навряд чи це буде швидко, бо ми зраз очищаємо 1,5 кілометрову зону довкола НСК "Олімпійський". І ресурси як техніки, так і людські обмежені, підприємці цим і користуються", - сказав Шелоков.
Коли дійде черга до цих кіосків, невідомо. Може, через місяць, а може, через півроку чи навіть рік.
На запитання, чи можна якось попередити, або зупинити встанвлення ларька в забороненому місці, Шелоков пояснив, що Головблагоустрій не може перешкодити монтажу кіоска, чи його ремонту. Але й власник ларька, спершу має оформити пайову участь, підписати довільну документацію і тільки тоді ставити кіоск.
До слова, кому належать МАФи біля Ленінградки у Головблагоустрої не знають.
Столичні депутати говорять, що "підкопатися" до ларьків не так вже й просто. Мовляв, їх "кришують" усі, починаючи від міліції і закінчуючи нардепами і прокурорами.
За словами голови Асоціації власників МАФів Тетяни Петренко, офіційно ларьками володіє 2-3 депутати, інші ж "просто лобіюють інтереси".
Подейкують, що серед власників кіосків депутат від "Удару" Валерій Іщенко, якому належать ларьки біля ринку "Вирлиця". Кіосками на ринку "Лісовий" володіє депутат обласної ради від партії "Удар" Дмитро Крейнін, а МАФами на ринку "Троєщина" - депутат від "Народної партії" Олександр Ліщенко.
В Асоціації власників МАФів кажуть, що багато ларьків у депутата Київради Олени Овраменко в Дніпровському районі. Однак сама вона категорично це заперечує.
Також нібито інтереси деяких кіоскерів лобіює колишній бютівець, а нині глава фракції "Столичні реформи" Юрій Дмитрук. За чутками, йому належать ларьки в Голосіївському районі. Дмитрук також відхрещується від ларьків.
Раніше, каже Петренко, до МАФового бізнесу мав стосунок екс-зять мера В'ячеслав Супруненко та екс-заступник Черновецького Денис Басс. Мовляв, їм виділяли "хлібні" місця на Хрещатику та в інших привабливих районах міста. Також ларьками володіла фірма, яку пов'язують з Олексієм Бархатовим, який наразі арештований за хабар.
Воно й не дивно. Важко повірити в те, що поряд з заявами влади про необхідність демонтажу цих брудних і небезпечних для життя громадян кіосків, і популярністю теми "очищення міста від МАФії", звільнення зелених зон від цих конструкцій, хтось візьме і скаже, що саме йому належить цей мотлох і він пожертвує ним заради чистоти і краси міста. Це дуже хлібне місце, а такі ніколи не пустують. І пустувати не будуть.
До того ж документи оформлені через стільки рук, що знайти справжнього власника МАФових рядів дуже складно. Тож ніщо не заважає депутатам і міським чиновникам одночасно і тримати кіоски, і вести з ними нібито боротьбу.
Дуже просто ставати на захист малого бізнесу і простих підприємців, боротися за робочі місця звичайних людей, знаючи, що вони отримують крихти з того великого пирога, який зветься МАФовим бізнесом і який ділять далеко не прості люди.
Не дивно, що не зважаючи на мораторій, з'явилося рішення "Про затвердження Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд (малих архітектурних форм) в утриманні об'єктів благоустрою Києва". Воно, власне, й дало можливість, сплачуючи якість кошти до бюджету, встановлювати ларьок і упродовж 6 місяців збирати документи на його розміщення.
Згідно з ним, сума паю вираховується у зв'язку з тим, в якому районі розміщений ларьок, що в ньому продаватиметься (газети чи пиво), якого розміру він буде та як він вплине на благоустрій місця, в якому знаходиться.
Таким чином нині той, хто тримає такий кіоск, або той, хто на ньому заробляє, може прикритися тим, що кіоск наповнює міський бюджет.
Висновок про те, що на кіосках чиновники заробляють непогано, можна зробити зі слів підприємців, які влаштовували акції протесту під час демонтажів, наприклад, біля метро "Лісова".
За словами голови вільної профспілки підприємців Валентини Кородки, на встановлення ларька люди витратили по 5 тисяч доларів, і, природно, заплатили за оренду місця.
Чимало коштів, за словами продавців, вони витрачають на хабарі за усі необхідні "папірці", або просто за лояльність до МАФу.
До слова, тільки 15 червня СБУ затримала на гарячому начальника відділу будівництва, архітектури та землекористування Святошинської райдержадміністрації.
За дозвіл на встановлення кіоска чиновник просив не багато, не мало 4,5 тисячі доларів (половині киян такі гроші тільки сняться).
За словами депутата від фракції "УДАР" Наталії Новак, столичні кіоски не належать простим людям, тому й боротися з ними складно.
"Чому кіски з'являються знову й знову? Тут все просто. Це або боротьба за перерозподіл коштів - в одних забрали, а іншим віддали. Або нахабність, коли бачать, що все затихло і знов поставили. Або домовленості "наверху". Тут механізми дуже непрозорі. Це система така. Прості люди до цього стосунку не мають. Це крупний системний бізнес", - сказала депутат.
І додає, що влада, хоч і говорить про те, що треба навести лад, сама цього не хоче. Бо невигідно.
Комусь вигідні і нові МАФи, і купи сміття, і торговці, які продають серед цього бруду |
І розповіла історію про те, як вночі встановлювали кіоски біля станції метро Васильківська, коли міцні молодики відразу монтували цілий ряд ларьків:
"Тоді люди викликали міліцію. Вони приїхали, а чіпати тих хлопців бояться, бо не знають, хто за ними стоїть".
Водночас, за словами депутата, нині завдяки пайовій участі хоч якість кошти у бюджет потрапляють. Але й тут не все прозоро, бо документів підприємці однаково не мають.
Новак стоїть на стороні супермаркетів, мовляв, це цивілізована торгівля, а ті, хто кричать про захист простого народу, малих підприємців, лукавлять.
"Тут нема простих людей. Прості люди ще й потерпають від цих олігархів", - сказала депутат.
Новак переконана, що ситуацію можна змінити - треба лише створити "спеціальну службу за участю правоохоронців, які не зважатимуть ні на які дзвінки, а створять схему і діятимуть".
Натомість інший депутат Київради Олена Овраменко каже, що МАФи потрібні, мовляв, це і робочі місця і необхідні товари біля дому. А вся біда в тому, що оформлення документів на їх встановлення дуже складне і заплутане.
"Стратегія розвитку міста до 2025 року передбачає впорядкування МАФів. Від цього залежатиме залучення інвестицій у Київ. Тут має бути проста і зрозуміла схема. Але ні бізнесмен, ні чиновник не знають, як цей МАФ оформити. Сьогодні будинок простіше побудувати, ніж ларьок поставити".
Біля нового виходу з метро "Дарниця" прибрали близько 30 кіосків. Зникли вони так само швидко, як колись з'явилися. Однак, вже сьогодні там займають місця торговці овочами і фуктами. А біля самого метро встановили кілька біленьких лотків |
"Там же є голова району, є місцевий начальник з благоустрою, які допускають все це. От якщо одного чи двох звільнять, то це буде показово і нових ларьків там вже не ставитимуть".
Однак Овраменко не втрачає оптимізму і вірить, що лад у кіосковому бізнесі таки наведуть:
"Сьогодні Київ готується до Євро, тому треба ще трохи потерпіти, і ситуація з МАФами вирішиться".
Хоча, судячи з того, що відбувається сьогодні, такий хаос і з рішеннями, і з оформленням документів вигідний усім.
По-перше, за встановлення ларька підприємці сплачують певні кошти в бюджет, платять оренду керівникам ринків (при цьому дуже часто в кишеню без жодних документів, які підтверджували б сплату).
За отримання дозволів і погоджень носять тисячі гривень, або й доларів чиновникам. Судячи з того, що вже не один такий начальник попався на хабарі, суми, які дають, не малі. І судячи з того, що на місце одного чиновника швидко прийде інший можливість дати на руку і отримати дозвіл не зникне ніколи.
Знесений МАФ, окрім того, що піднімає рейтинг влади, яка хоче навести лад і викорінити корупцію, запровадивши прозору схему отримання дозволів, ймовірно, приносить гроші в бюджет.
Адже демонтований ларьок можна забрати зі штраф майданчика лише після оплати робіт з демонтажу. Можна припустити, що завжди просять трохи більше, ніж реально витрачають на розбирання і перевезення кіоска.
Плюс після цього, знову треба заплатити за оренду, за отримання дозволів і т.д.
Врешті, цей бізнес дуже вигідний тим, хто його тримає або "кришує". Власне, ймовірно, саме через це і з'явилося рішення про пайову участь. Бо доти існував мораторій, отже будь-який новий ларьок автоматично опинявся поза законом.
Але, якщо є "великі люди" охочі заробити на цьому "великі гроші", то й з'являються такі лазівки. Коли ніби й не можна, але з іншого боку - можна, бо є наповнення бюджету.
Коло замкнуте. Про справжніх власників лише шепочуться. А страждають від усього лише прості мешканці: ті кого, викидають на вулицю з орендованого місця і ті, хто змушений ходити через смердючі і загиджені коридори ларьків.
Хтось вірить, що колись цьому настане край? Щасливі, хто вірить.
Фото автора
Ірина Балачук