Киян заспокоюють, що садиба Казанського не мала жодної цінності

19.01.2011  11:00 __ Українська правда. Київ


Будинок 1909 року зведення знесли акурат під новий рік
Через три тижні після знесення будинку Казанського по вулиці Сагайдачного, 1-б Державна служба з питань національної культурної спадщини повідомила, що будівля не мала історико-культурної цінності.

Про це йдеться у документах, наданих Держслужбою.

"Згаданий будинок не відповідає жодному з критеріїв, передбачених п.11 "Порядку визначення категорій пам'яток для занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України", затвердженого Постановою КМУ від 27.12.01 № 1760", йдеться в повідомленні.

Однак, до реконструкції 1996 року будинок таки мав певну цінність. Питання в тому, хто і для чого зробив усе, щоб будівлю позбавити такої цінності.

Так, згідно з наказом Управління охорони пам'яток історії, культури та історичного середовища від 30 грудня 1996 року пам'ятку було узято на державний облік як нововиявлену.

Однак у висновку про технічний стан будівлі від 1988 року відзначалося, що споруда має пошкоджені стіни, дах і балкон внаслідок замокання. Будинок рекомендували відремонтувати.

У 1989 році з'ясувалося, що будинок втратив автентичні деталі, зокрема, ліхтар над баштою, ковку на балконах та сходи по схилу гори.

Також відзначалося, що будинок, який не експлуатувався упродовж 1985-1988 років, прийшов до аварійного стану.

Крапку на історико-культурній цінності садиби Казанського поставила реконструкція 1996 року, після якої змінили поверховість будинку, внутрішнє планування та декоративне оформлення інтер'єру.

 
 
Таким чином, після реконструкції автентичність будинку була втрачена, йдеться в документі.

Відповідно, будинок втратив ті властивості, які становлять його історично-культурну цінність.

13 травня 2004 року наказом Мінкультури та Держбуду було затверджено облікову картку новоявленого об'єкта культурної спадщини і вказано, що її загальний технічний стан задовільний.

Там же згадувалася реконструкція 1996 року, а садибу 1909 року будівництва називали "типовим прикладом забудови Києва початку 20 століття".

"За таких обставин - якщо об'єкт нерухомості не є пам'яткою - власник майна може приймати рішення щодо його утримання та експлуатації на власний розсуд", - наголосили у прес-службі Державної служба з питань національної культурної спадщини.

Імовірно, це робилося для того, щоб звільнити площу у центрі столиці під нове будівництво.

Так, 2000 році рішенням Київради СП "Сітко-Поділ-Київ" продали 16 соток землі навколо садиби Казанського - "для обслуговування та експлуатації адміністративного будинку та вбудованих в схил гори нежилих приміщень". Ділянка в центрі столиці дісталася фірмі за лише 710 тисяч гривень.

А вже 4 квітня 2007 року на засіданні містобудівної ради розглядався проект забудови ділянки за адресою Сагайдачного, 1. Садибу Казанського планували "розширити та реконструювати".

Згідно з проектом, 5-поверховий офісний центр, збудований в сучасному стилі, мав закрити собою дореволюційну споруду. Однак проект було відправлено на доопрацювання з рекомендацією - "розробити варіанти забудови проектованої ділянки".

У 2008 році Леонід Черновецький дав дозвіл СП "Сітко-Поділ-Київ", яку пов'язують з нинішнім глава СБУ Валерієм Хорошковським, на демонтаж гідротехнічних споруд по Сагайдачного, 1 - підпірних стінок, дренажно-штольневих систем і водозливу.

10 червня 2010 року "коригування проекту було розглянуто та схвалено на засіданні секції містобудування та архітектури архітектурно-містобудівної ради". Згідно з коригуванням, поверховість будинку зросла до 6,7 і 9 поверхів, а загальна площа - до 12 тисяч квадратних метрів.

Так виглядає майбутнє вулиці Сагайдачного. Скло і бетон. Фото з сайту archunion.com.ua

Те, що на місці зруйнованої  пам'ятки архітектури на Подолі зведуть 9-поверхівку, нещадавно підтвердив головний архітектор Києва Сергій Целовальник. 

За його словами, проект будівництва висотки був затверджений 28 грудня 2010 року.  

"Проект будівництва офісного центру зі знесенням існуючих будівель і споруд по вул. Сагайдачного, 1 в установленому порядку погоджено Головним управлінням. Проект отримав позитивний висновок комплексної державної експертизи від 28 грудня 2010 року", йшлося у відповіді Целовальника.  

Усе це свідчить про те, що нічого не відбувається просто так, коли мова йде про дорогі землі і великі гроші.

Українська правда. Київ

powered by lun.ua