Про це заявив заступник голови Державної служби з питань національної культурної спадщини Яків Діхтяр на брифінгу у Міністерстві культури.
"У ЮНЕСКО нас зрозуміли, і коли винесли наше питання на розгляд - питання стосовно перенесення України в Список об'єктів, що перебувають під загрозою - то розглянулося воно дуже швидко, за 15 хвилин буквально", - заявив Дігтяр.
За його словами, таке рішення Комітет ЮНЕСКО виніс після пропозиції члена Комітету ЮНЕСКО від Російської Федерації Ігоря Маковецького.
Російський експерт пояснив, що у липні він також обстежив стан Софії Київської, її буферної зони та будівництва у ній, і з'ясував, що будівництво на Гончара, 17-23 ведеться законно, і тому немає підстав його зупиняти.
"Дякуючи тому, що за місяць до початку сесії ЮНЕСКО Міністерство зовнішніх справ запросило до України експерта з Росії, щоб він ознайомився з тими об'єктами, що почали будувати. Коли ми почали говорити з Росією, ми знайшли повне розуміння того, що є, і ті зауваження, які були висловлені експертом, були прийняті забудовником", - заявив Дігтяр.
Однак, варто відзначити, що рекомендації Маковецького суперечать рекомендаціям двох міжнародних експертів ІКОМОС, які перевіряли стан Софії у березні та вересні 2009 року.
Обидва вони порекомендували негайно припинити будівництво у буферній зоні собору.
Через невиконання їхніх рекомендацій на цій сесії ЮНЕСКО мало бути розглянуте питання про виключення Софії та Лаври зі Списку об'єктів культурної спадщини та перенесення їх до Списку об'єктів, що перебувають під загрозою.
"Тому що попередній експерт був, не зовсім, скажімо, адекватний, був надто категоричний", - заявив Діхтяр, відповідаючи на питання журналіста, чому одні рекомендації ЮНЕСКО забудовник виконує, а інші - ні.
У протоколі російського члена Комітету Маковецького забудовнику на Гончара надані наступні рекомендації: змінити деякі елементи декору фасаду (капітелі).
Так наразі виглядає "скандальна" забудова на Гончара. Фото автора |
"За результатами роботи експертної групи ще раз була підкреслена можливість забудови вищевказаної території і реалізації проекту будівництва на вулиці Гончара, 17-23 у затвердженому об'ємі, але із виконанням наданих групою зауважень", - йдеться у протоколі Маковецького за результатами огляду Софії.
Як відомо, будівництво на Гончара, 17-23 розпочалося у 2008 році. Забудовник ТОВ "Інвестиційно-будівельна група" будує 10-поверховий житловий будинок з двоярусним паркінгом.
Керівництво Національного заповідника "Софія Київська" та геологи НАН України кілька разів висловлювали своє занепокоєння цим будівництвом, тому що на території заповідника піднімаються ґрунтові води і руйнуються стіни.
Місцеві мешканці та активісти громадської ініціативи "Збережи старий Київ" стверджують, що забудовник працює без потрібних документів та ігнорує заборону суду, і тому неодноразово влаштовували акції протесту.
Так, у квітні 2010 четверо активістів залізли на баштовий кран на будмайданчику, чим на деякий час призупинили роботи.
Наразі ж перенесення Софії Київської у Список об'єктів, що перебувають під загрозою, могло би підсилити увагу міжнародних експертів до будівництва у її буферній зоні.
Ірина Бондаренко