Більшість водіїв і гадки не мають, що у паркувальників підстав збирати гроші, майже стільки ж скільки у хуліганів з Троєщини.
Правоохоронці традиційно для себе дивляться крізь пальці на безчинства на парковках. Для того, щоб переконатися у незаконності дій комунального підприємства "Київтранспарксервіс" не треба бути професійним юристом. Достатньо вміти читати українською.
Заробіток на рівному місці
Місяць тому набрали чинності Правила паркування. Тепер, всі водії та паркувальні служби в Україні мають їм коритися. У 13-му пункті цих правил чорним по білому написано: "Відведені майданчики для паркування позначаються дорожніми знаками та суцільною синьою (блакитною) смугою на проїзній частині і на бордюрі, який відокремлює проїзну частину від пішохідної".
"Відведені майданчики" - це шматок проїзної частини і з 1-го березня він має бути відокремлений двома суцільними синіми смугами, щоб у паркувальника були підстави збирати там гроші. Бо якщо розмітки немає, чим тоді платний шматок вулиці відрізняється від іншого - безкоштовного?
Тим не менше, 99% паркувальних майданчиків в Києві не позначені синьою розміткою. Керівництво КП "Київтранспарксервіс", яке є паркувальним монополістом, трагедії з цього не робить.
- На сьогоднішній день ще не всюди зійшов сніг - каже Микола Євдокімов - заступник директора КП "Київтранспарксервіс" - Про що ми з вами говоримо? Про те що 13-тий пункт кимось не виконується? Він буде виконуватися поступово.
Розмітка буде наноситися коли буде сприятлива температура на вулиці. Друге. Розмітка, згідно з правилами дорожнього руху, - доповнює дію, а не замінює дорожній знак. Знаки є, таблички є, виконуйте!
- Якщо ви знаходите причини, щоб не наносити розмітку, то може і водієві варто знайти причини, щоб вам не платити. Ну, наприклад, грошей у людини нема?
- Якщо у людини немає грошей, їй не треба їхати на машині в центр! - замість свого підлеглого, відповідає директор "Київтранспарксервісу" Олена Поліщук - За великим рахунком, в центрі міста розмітка нанесена. І кожен рік вона буде мати такий вигляд як зараз, тому що вона має здатність за зиму стиратися. А розмітка, справді, тільки доповнює дію знаку.
У Віктора Щербакова, заслуженого юриста України, такі аргументи керівників "парксервісу" викликають подив і усмішку. Щербакову вдалося через суд скасувати кілька рішень київської влади, які нахабно утискали права автомобілістів.
Нещодавно він оскаржив і урядову Постанову № 1342, якою були введені в дію вже названі Правила паркування.
- Пане Вікторе, чи має водій сплачувати за парковку, якщо паркувальний майданчик не позначено відповідними знаками чи розміткою?
- Безумовно - ні. Проте, краще це питання поставити інакше. А чи взагалі має право паркувальник справляти плату у місці, яке не позначене як паркувальний майданчик?
Чи може він якось довести, що стягує гроші в межах свого робочого місця, а не займається самоправством чи шахрайством? Відповідь, як на мене, очевидна.
- А знаків парковки хіба не достатньо?
- З метою запобігання зловживанням при стягненні обов'язкових платежів, на місцевості має бути позначено не тільки межі паркувального майданчика у цілому, а також і конкретне місце для кожного автомобіля та спосіб здійснення ним стоянки. Точний облік кількості місць для паркування є елементом фінансової звітності.
Керівництво "Київтранспарксервісу" наполегливо переконувало автора, що розмітка є скрізь в центральній частині міста. Ось як вона виглядає, точніше - не виглядає, безпосередньо біля офісу КП "Київтранспарксервіс" на вулиці Леонтовича:
Але, відсутність розмітки - дрібниця, поруч з іншими порушеннями, які чинить "Київтранспарксервіс". Мало хто з автовласників здогадується за що саме вони платять хлопцям у помаранчевих куртках. Відповідь водій може знайти, якщо уважно прочитає 30-тий пункт Правил паркування:
"Під час паркування на майданчику для платного паркування користувач сплачує збір за паркування, розмір якого встановлюється органами місцевого самоврядування згідно із законом, а також вартість надання послуг з утримання майданчиків для платного паркування".
Тобто, водій купуючи талон в центрі міста за 10 гривень, оплачує дві речі: місцевий збір за паркування (17 копійок); послуги з утримання паркувальних майданчиків (9 гривень 83 копійки).
Збір за паркування в розмірі 3% від неоподаткованого мінімуму (51копійка) стягується тільки на спеціально обладнаних паркувальних майданчиках - це ті, які мають окрему територію, шлагбаум та будку охоронця.
У будь-якому разі, тільки мізерна частка коштів (2%!), які платять водії, має потрапляти напряму в міську скарбницю в якості податку. Переважна більшість грошей йде в касу "Київтранспарксервісу" і нею оплачуються так звані "послуги з утримання майданчиків".
Що це за послуги? Водій замовляв їх? Навіщо їх оплачувати, якщо вже оплачено паркувальний збір?
- Будь-яку послугу, згідно українського законодавства, людина має замовити самостійно, і тільки якщо її влаштовують умови - сплатити, - стверджує адвокат Андрій Нечипоренко відомий своєю участю в резонансних справах по захисту прав громадян.
Настійливе нав'язування оплати будь-яких послуг можна трактувати як вимагання. А паркувальники з погрозами: "платіть, або заблокуємо!" - фактично цим і займаються.
Тому водій, в разі якщо парковка відповідає нормам правил, може абсолютно законно сплатити тільки транспортний збір (17 копійок) і відмовитись від нав'язування йому якихось незрозумілих послуг.
У самому "Київтранспарксервісі" стверджують, що послуги водіям таки надаються. І свої витрати пояснюють так:
"Наші витрати з надання послуг? - перепитує головний економіст комунального підприємства Андрій Титаренко. - Це нанесення дорожньої розмітки, прибирання майданчиків, заробітна плата паркувальників, спецодяг для них, адміністративні витрати і рентабельність.
Є ще інвестиційна складова - мобільне паркування, закупівля паркоматів і так далі. Ну ось, власне і все".
На перелічених послугах варто зупинитися детальніше, щоб зрозуміти за що беруться гроші.
Київські водії мали змогу переконатися у тому, наскільки якісно паркувальне підприємство ці самі послуги надає. Про відсутність дорожньої розмітки написано вище. А ось так виглядали паркувальні майданчики ще якихось пару тижнів тому:
Це при тому, що прибирання паркувальних майданчиків складає значну частину паркувального тарифу. І гроші ці стягувалися паркувальниками старанно на завалених снігом та кригою парковках.
Ну а як живеться самим паркувальникам і як їх насправді утримує КП "Київтранспарксервіс", розповів один із них. Андрій працює на парковці в центрі міста майже два роки і просить змінити його ім'я, оскільки всерйоз побоюється, що начальство може покарати його за відвертість.
Каже, що хоч і має живу копійку щодня, робота паркувальника йому вже поперек горла.
- Ваше начальство каже, що частина плати за парковку йде на зарплату паркувальникам. Скільки ви заробляєте?
- Раніше нам обіцяли платити 3500 гривень, але останній рік платять лише по 400 гривень на місяць. Та й ті - часто затримують.
- А скільки у вас тут на майданчику паркомісць?
- У нас нема такого поняття. Є поняття точка і план. Я приїхав на точку. За день маю зробити план. Це 700 гривень, тобто треба 70 талонів продати по 10 гривень. Ти ж бачиш - у нас тут розмітки немає, знаків немає. Я кажу начальству: поставте знак, намалюйте розмітку: так легше працювати буде.
Мені кажуть: "Без тебе розберемось". Люди злі, багато хто платити відмовляється. Кажуть: "А де знак? Де розмітка?". І я їх розумію - я б і сам не платив. Наше начальство шукає лохів - нас. Щоб ми шукали інших лохів - вас.
Хочеш не хочеш, план маєш зробити. Бригадира - не цікавить де ти ці гроші візьмеш, але план за день маєш зробити. Я йому якось дзвоню, кажу, так і так: у нас тут міліція, все перекрила, машинам заїжджати не дають, а він мені: твої проблеми, гроші маєш здати. Хоч свої докладай.
- І часто доводилось докладати?
- Було пару разів. Можна, звісно, попроситися на кращу точку. Знаєш є такі, де в день виручка тисяча - півтори тисячі гривень. Але щоб на неї тебе поставили, треба щось бригадиру на лапу дати і потім кожної зміни щось відраховувати.
- Чому взимку більшість парковок майже не прибиралася від снігу, при цьому гроші паркувальники вимагали?
- Я й сам дивуюсь. Наша бригада - 40 паркувальників, щодня здає більше двадцяти тисяч гривень. Я тільки один начальству в місяць приношу 20 тисяч гривень живої виручки, а вони не можуть почистити парковку.
Або щоб мені зарплату заплатити хоча б тисячу-півтори. Взимку снігу було багато, мені бригадир каже: "Прибери!". А як? Лопатою його не перекидаєш. У нас тут їздив трактор з ЖЕКу, так я трактористу своїх 300 гривень дав, так він ото чистив сніг.
- А паркувальники беруть собі гроші?
- Ну звісно, беруть.
- Скільки?
- Та хто скільки, у кого яка точка. У мене десь 200 гривень в день виходить. Ну а що мені робити? Ти ж бачиш - зарплата 400 гривень, витрат вони ніяких не несуть, а план вимагають. Так ми як даішники в анекдоті: тобі куртку та кепку дали, далі - крутись як хочеш.
Сказане Андрієм, підтверджують й інші паркувальники, з якими вдалося поговорити.
Висновок, напрошується красномовний: законних підстав для збирання грошей на парковках немає, зібрані кошти не йдуть ні на відновлення розмітки, ні на розчистку майданчиків, зарплата паркувальникам сплачується по-мінімуму. Хтось непогано заробляє на такій "оптимізації" витрат.
Секретами паркувальної "кухні" погодився поділитися Олег. Прізвище просить не називати - він раніше працював в "Київтранспарксервісі" паркувальником, там його всі знають. Згодом дослужився до головного спеціаліста по організації паркувальних майданчиків, розповідає чому на багатьох парковках немає знаків і розмітки.
- Та у них просто немає погоджень із ДАІ! Бо багато нинішніх парковок знаходяться в межах зон заборонених для розміщення стоянок транспорту - це заважає дорожньому руху, складає небезпеку.
Подивись на південному залізничному вокзалі - на підземний паркінг не потрапиш. Дві гостьові стоянки біля церкви якісь ділки взяли під контроль - деруть шалені гроші за парковку, хоча за проектом вони мали б бути безкоштовні.
А перед вокзалом влаштували парковку прямо на проїзній частині - збирають платню, ще й блокувальники там працюють.
А те, що ця парковка заважає їздити тролейбусу, ввечері через неї там пробки постійні - то всім байдуже.
До речі, через відсутність дозволів ДАІ, "Київтранспарксервіс" придумав в центрі міста таку штуку для ідіотів, як "суцільна зона паркування". Ну це взагалі цирк! Як братва в 90-тих! Хапнули шматок міста і всі тепер їм мають данину платити. Куди тільки міліція дивиться?
- Так" суцільна зона паркування" в центрі незаконна?
- Ну звісно! Той хто хоч місяць працював в паркувальному бізнесі тобі скаже, як це важко, створити парковку по закону: треба окреслити її межі, прорахувати напрямки руху, погодити проект в ДАІ, отримати ще купу дозволів та узгоджень. І це лише по невеличкому клаптику вулиці!
А вони просто олівцем по карті Києва провели і кажуть: все, в цій частині міста всюди паркуйтеся за гроші! Так не можна! Так не робиться по закону! Спитай хоч в міліції, хоч в юристів. Але хіба цим людям до закону? Стільки бабла пливе до рук!
Питаю у юриста Віктора Щербакова, що він думає про "суцільну зону паркування". Той відповідає: "Мені, як юристу, така правова категорія є невідомою. Коментувати нісенітницю - прерогатива іноприбульців".
Олег, замовляє ще чайник зеленого чаю. Розмова про таємниці бізнесу "Київтранспарксервісу" обіцяє бути довгою.
Дмитро Гнап, для УП