Забудова центру Києва: заради знищення чи збереження?



Фото Ігоря Луценка
У вівторок перед Кабінетом міністрів відбувся пікет ініціативних груп місцевих мешканців з вимогою зупинення варварської забудови Києва.

Під час зустрічі з представниками влади кияни озвучили свої вимоги до уряду, повідомляє громадська ініціатива "Збережи старий Київ".

Мешканці вимагають не лише негайного мораторію на продовження будівельних робіт, дотримання закону про те, що землі історико-архітектурної забудови можуть бути виділені тільки за згодою Верховної Ради, а й звільнення з посад керівництва Держслужби охорони культурної спадщини та Головного управління охорони культурної спадщини КМДА.

Мітинг під Кабміном. Фото Ігоря Луценка 
За словами активістів, представники уряду намагались виправдати неможливість введення мораторію тим, що компанії-забудовники вже вклали багато грошей у будівництво. Проте кияни наполягали на тому, що це не надає нікому права порушувати законодавство та ігнорувати дії забудовників, які розпочали роботи не маючи усієї необхідної дозвільної документації.

Представники громадськості наголосили, що масоване точкове будівництво на охоронюваних законом територіях стало головною проблемою у розвитку Києва та загрозою зняття з Софії Київської та Києво-Печерської Лаври статусу об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Через точкову забудову у центрі міста Софію і лавру можуть виключити зі списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Фото з сайту "Радіо "Свобода"
До того ж єдина спроба створення концепції розвитку певного району -  Андріївського узвозу та Контрактової площі - відбувається без залучення громадськості до прийняття рішень.

А тим часом в історичному центрі міста неймовірно швидко зростає кількість кіосків, закриваються книгарні та бібліотеки на користь комерційного будівництва.

"Одним з прикладів є будівництво "елітного" будинку Fresco Sofia на вулиці Гончара, 17-23 в буферній зоні Софії Київської: попри те, що досі тривають судові процеси щодо законності виділення ділянки, забудовник вже продає квартири у неіснуючому домі. Прагнення отримання прибутку стало єдиним критерієм доцільності будь-якого будівництва!", - сказала одна з активістів Інна Совсун.

Одна з "гучних і скандальних забудов" на вул. Гончара. Фото зі "Збережи старий Київ"
Незважаючи на те, що по всьому Києву організовано групи місцевих мешканців, котрі борються з локальними проблемами, через відсутність в країні дієвої судової системи, корупцію в правоохоронних органах та бездіяльність органів державної влади вирішити проблему дуже складно, кажуть активісти.

Окрім того, на ініціативні групи здійснюється постійний тиск з боку компаній-забудовників.

"Ми розуміємо, що насправді кожна з політичних сил та владних структур має бізнесові інтереси у містобудівній політиці столиці, проте, можливо, політики зрештою усвідомлять необхідність боротися за голоси виборців шляхом вирішення їх нагальних проблем, а не примарними обіцянками, в які вже ніхто не вірить", - сказала Совсун.

Однак, єдине чого добилися мітингувальники - це передали у Кабмін звернення зі своїми вимогами та домовилися про проведення за два тижні розширеної наради за участю представників громадськості для розгляду вимог киян.

Проте, чи буде з цього результат - невідомо. Бо, наприклад, керівник управління охорони культурної спадщини Києва Руслан Кухаренко (якого активісти вимагають звільнити) зізнається, що його відомство не може зупинити забудовників через обмежені повноваження та свавілля судів.

"У зонах заповідників і пам'яток національного підпорядкування я позбавлений можливості погоджувати землевідведення та проектну документацію, бо це прерогатива уряду. Там, де місцеві пам'ятки, ми не даємо узгоджень. Але забудовник звертається до суду і за його рішенням продовжує будівництво", - сказав Кухаренко "Радіо "Свобода".

За його словами,  розв'язати проблему забудови центру Києва можна лише після подолання корупції в судовій системі, що зруйнує схеми узаконювання будівництва через суд.

Водночас заступник міського голови КМДА Михайло Голиця заявив, що будівництво у центрі Києва має тривати, але за умови збереження його архітектурного обличчя.

"Недаремно кажуть: місто живе доти, доки працюють крани. Будівництво в центрі має тривати. Адже будинки, як і люди, не вічні, тож потребують реконструкції або заміни. З іншого боку, треба враховувати інтереси місцевих мешканців. І будівництво слід обмежувати щодо кількості поверхів, форми, фасадів", - сказав Голиця.

powered by lun.ua