Анатолій Голубченко: Леонід Черновецький буде працювати стільки, скільки захоче

26.06.2009  18:26 __ Ірина Балачук


Анатолій Голубченко - один із трьох китів, на яких тримається влада Черновецького.

По своїй суті Голубченко типовий представник когорти "червоних директорів". Хоча насправді великим підприємством він керував лише один  раз, будучи заступником генерального директора по виробництву Запорізького металургійного комбінату "Запоріжсталь" у 90-х роках .

Але пік його кар'єрного злету припадає на середину дев'яностих, коли Голубченко був заступником міністра промисловості, міністром і першим віце-прем'єром в уряді Пустовойтенка. При цьому, як писали ЗМІ в ті часи, іноді за впливовістю він навіть переважав прем'єра Пустовойтенка.

У команді Черновецького Голубченко теж успішно грає роль "сірого кардинала".

У разі, якщо в Київраді треба доповідати якесь грошове чи тарифне питання, це обов'язково робить перший заступник голови КМДА. Саме він завжди в курсі, що відбувається з колектором чи сміттєзвалищем, і навіть улюбленцем мера - слоном Васею.

Незважаючи  не те, що центри ухвалення рішень у Черновецького розподілені на трьох - Ірену Кільчицьку, Дениса Басса і Анатолія Голубченка - саме на останнього мер лишив місто на час свого весняного лікування.    

Кажуть, рекламна фірма Голубченка обслуговує градоначальника, а також Черновецький дуже полюбляє повечеряти в ресторані "Егоїст", що належить дружині його найпершого заступника. 

Очевидним підтвердженням заможнього життя Голубченка є те, що його родина має квартиру на печерських Липках і садибу в віп-котеджному містечку "Золоті ворота", а його син їздить на "Бентлі" та "Порше".

Звідки гроші на такі статки у одвічного державного службовця - невідомо. Сам він навіть власні слова про літній відпочинок на яхті з інтерв'ю вирізав.

На перший погляд, Голубченко справляє враження привітної і легко доступної. Але чим далі в ліс, тим товщі партизани. "Українська правда. Київ" дуже швидко отримала згоду від заступника мера на інтерв'ю. А от з вичитки його довелося чекати три тижні. При цьому з тексту зникли шматки про вже згадані щорічний відпочинок на яхті, сімейний бізнес та автомобілі, на яких їздить його родина.  

- Анатолію Костянтиновичу, тільки чесно, вам як першому заступнику мера, комфортно живеться у столиці? 

- (Сміється) Цікаве питання. Я коли ще жив у Маріуполі та інколи приїжджав до Києва, наприклад, на виставку по мисливському собаківництву, або на змагання по стендовій стрільбі, думав, що ніколи тут жити не буду. Для мене рідним був Маріуполь. А от дружина моя завжди мріяла жити у Києві.

Потім так долею мені було дано, що я з 1990 року живу у Києві, і навіть не розумію, як я міг жити не в Києві. Для мене це - моя сім'я, моє місто. У Києві я відчуваю себе дуже комфортно, тому що я живу в своєму місті. 

- Але в Маріуполі ви не були другою людиною після мера, чиновником такого рангу.  

- Вам так здається. Я по місту Маріуполю був вищим чиновником, ніж ви кажете. Я вже в той час працював керівником листопрокатного цеху, був членом президії міськкому партії. А бути  членом президії міськкому партії в той час, я вам скажу, було набагато вище, ніж сьогоднішня посада. Я був керівником цеху, де працювало 1,5 тисячі людей, які катали по 4 мільйони тонн сталі, і я був членом парткому.

Так що я був в Маріуполі людиною, яку знали всі. Хоча був ще молодим. Що стосується сьогоднішнього дня, то я почуваюся дуже комфортно. І думаю, що так само комфортно почувається кожен киянин. Інше питання, що все одно є проблеми.  

 
- За вашою інформацією, коли нарешті вирішаться проблеми з розпочатими реконструкцією і будівництвом транспортних розв'язок? Коли закінчаться ці безкінечні пробки? 

- Давайте з вами домовимось, що будівництво і реконструкція доріг та розв'язок буде стільки, скільки існуватиме Київ.

- Але хіба не можливо хоча би на 20-30 років наперед зробити ремонт Московської площі?

- І на 30 неможливо, навіть на рік неможливо, бо так змінюється темп життя, що постійно потрібно вирішувати нові і нові завдання. Московська площа - важливий об'єкт, і при нормальному фінансуванні ми могли би закінчити його до кінця року. Але фінансування, на превеликий жаль, майже немає. І тому я не можу зараз сказати, коли буде завершено її ремонт.

- Але місто сьогодні стоїть у пробках. 

- Воно не сьогодні, а вже 10 років стоїть у пробках.  

- Але колись це має закінчитися? 

- А це, знаєте, залежить від науково-технічного прогресу. Що робити, якщо наприклад, ми будемо будувати по одній розв'язці, і розраховувати на 1 мільйон автомобілів, а їх вже буде 1,5 мільйони? Проблема все одно залишиться. І вона є в кожній країні.

- Ви зараз можете сказати - до такого-то часу роботи закінчаться? 

- Я можу сказати, що для Подільського мостового переходу треба ще три роки. Московську площу закінчимо цього року, може - у першому кварталі наступного.

Проспект Возз'єднання однозначно закінчимо в цьому році. До листопада буде все нормально, я це гарантую. Щодо естакади на Набережно-Хрещатицькій, я думаю, що ми закінчимо у цьому році, може, зачепимо трохи наступного.

- Щодо мостів. Вам не здається, що їх катастрофічно не вистачає? 

- Чому не здається - я це бачу кожен день. Я думаю, що Залізничний міст і Подільський міст допоможе, але не розв'яже ще проблему. Ми ж іще збираємося будувати тунель під Дніпром і зараз над цим працює Денис Басс, зокрема - над виділенням кредитних коштів. 

- Чи не дешевше збудувати міст іще один? 

- Я не можу сказати, що дешевше. Згадайте, скільки виникло проблем при будівництві Подільського мостового переходу, коли вже вся земля розпайована, викуплена і усе комусь належить. Ми тільки по Подільському мостовому переходу викуповуємо об'єктів на 1 мільярд гривень. А якщо буде підземний тунель, то можна ж вийти в такій точці, де нічого не треба зносити. 

- Коли будуть здані в експлуатацію швидкісний трамвай і міська електричка? 

- Міську електричку повинні були закінчити і запустити від станції "Городньої" до "Петрівки". Я думаю, що вона ось-ось піде.  

- А півкільце? 

- Півкільце буде трохи пізніше - до кінця року. А що стосується швидкісного трамваю, то планують закінчити у цьому році.  

- Коли? Бо вже так само планували до Дня Києва. 

- Грошей немає. Не вистачає грошей. Ми не очікували такої кризи і робили прогнози без її врахування.

- Чи буде до Євро-2012 побудована електричка до Борисполя? 

- Ми на себе таку відповідальність не брали, це була пропозиція Міністерства транспорту. Я навіть не можу собі уявити, яким чином можна побудувати таку електричку до 2012 року. Може Міністерство транспорту візьметься, якщо в нього будуть фінанси... У нас таких коштів не буде.

 
- Ви минулого року говорили, що у 2008 на будівництво метро закладено у 4 рази більше коштів, ніж у 2007 році. І обіцяли, що чотири станції метро закінчать уже в 2008 році. Це було одним з головних гасел у Черновецького перед виборами. Але метро не добудоване. Коли ж нарешті будуть здані ці станції? 

- Станції - "Голосіївську", "Деміївську" і "Васильківську" - ми б уже добудували, якби в цьому році були виділені відповідні кошти. У минулому нам теж коштів не вистачило, бо почалась криза, ми перестали отримувати нормальну дохідну частину, а в цьому році навіть з тих виділених 200 мільйонів ми не отримали ще ні копійки. Думаю, ці станції відкриють або в кінці цього року, або в першому кварталі наступного

- Гроші зі стабфонду ви ще не отримали, але вже просили у листі до Тимошенко з коштів метро виділити 10 мільйонів на будівництво пам'ятника Мазепі... 

- Так. І навіть не 10, а 18 мільйонів. Бо 10 мільйонів - для Мазепи, а 8 мільйонів - для інших. 

- Але чому ці кошти треба брати з будівництва метро - з такого болючого для людей об'єкта?

- Це не велика сума. Я вам можу сказати, що коли на якийсь об'єкт виділено 15 мільйонів, а ти забираєш 10, то це дуже болюче. Набагато болючіше, ніж з 200 мільйонів взяти 10.

Ми зацікавлені виділити ці кошти з державного бюджету, а не з місцевого. Бо до державного бюджету можна знову звернутись і сказати "дайте на метро додатково, тому що нам же треба закінчити метро, ми ж не могли пам'ятник будувати за рахунок свого бюджету".  

- А чи не можна було зачекати з пам'ятником? 

- Це не я вирішую, і не адміністрація. Є державна програма. По цій державній програмі і повинні побудувати. 

- Але ж ви як заступник мера можете сказати: давайте почекаємо - мине криза... 

- Я можу говорити що завгодно. Але, на превеликий жаль, я провів нараду і загальна думка була така - будувати. 

- А що буде з будівництвом метро на Троєщину? 

- Проект є, треба проводити тендер на виконавця. Як тільки проведемо тендер - почнемо будувати. Перші роботи розпочнемо, мабуть, у цьому році.  

- Колись на сайті КМДА була велика презентація щодо будівництва кількох десятків готелів до Євро-2012. Що зроблено на сьогодні та чи встигаєте закінчити до 2012 року? 

- Поки все йде за графіком. 

- Коли з'явиться паром чи пароплав, який перевозитиме людей з Лівого берега на Правий? 

- Я знаю, що є судноплавна компанія, там призначається керівник, якому доручено організувати водні трамвайчики. За це відповідає Денис Басс.  

- Ви, сидячи тут в мерії, відчули на собі кризу?

- Відчув. І в сімейному сенсі відчув дуже серйозно, і в роботі з точки зору адміністрації відчув.  

- На чому ви зараз економите? 

- Як фізична особа? Та я навіть говорити не хочу. Наприклад, в цьому році відмовився від сімейного відпочинку. Повністю, бо не можу собі такого дозволити.

- А на роботі на чому економите? 

- Ми все економно використовуємо. Папір роздруковуємо тільки з двох сторін. Жоден папірець не викидається, якщо інша сторона чиста! На олівцях економимо, на папірцях, на всьому. За службові телефони зараз не платять. Криза дійсно відчувається.  

- Тобто ви самі сплачуєте за свої розмови? 

- Ну я, відверто кажучи, ніколи і не користувався службовим мобільним телефоном, у мене свій особистий.  

- У яку суму обійшлося столиці святкування Нового року? 

- Наскільки пам'ятаю, то у 800 тисяч гривень. 

- А Дня Києва? 

- А Дня Києва близько 150 тисяч гривень.  

- Чому тоді так довго не могли розрахуватися за встановлення і демонтаж ялинки? 

- Грошей не було. Віддавали борги по заробітній платі. Але вже зараз 500 тисяч віддали і ще лишилось 300 тисяч. Віддамо. Все буде нормально.

- Під кінець минулого року та на початку цього Леонід Черновецький кілька разів підписував розпорядження про підвищення тарифів, а президент своїм указом їх кілька разів скасовував. Але з 1 червня тарифи все одно зросли на 50%. Чому міська адміністрація переступила через волю президента? 

- Ми поетапного йдемо до приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня. Якщо ми, наприклад, перейдемо на подання газу для населення свого українського видобутку - тоді економічно-обґрунтовані тарифи будуть нижчі, ніж ті, які діяли до 1 червня. Тоді ми будемо знову їх погоджувати.

Тому коли ми говоримо про приведення тарифів до економічно-обґрунтованих, то це може бути як підвищення, так і зниження. Це залежить від того, які ціни будуть на газ, на електроенергію. А ціни на газ, на електроенергію встановлюються державою, і ми не можемо цих похідних змінити.

Ми відпрацьовуємо розпорядження про додаткову допомогу незахищеним верствам населення, у  яких платіж буде всього на 20% більшим за нинішній. І, до речі, президент відміняв тарифи не тому, що вони зависокі чи занизькі, а тому що розпорядження були підписані з порушенням законодавства. 

- Але Черновецький заявляв, що між ним і секретаріатом президента конфлікт через те, що президент не хоче підвищення тарифу...

- Ні. Який може бути конфлікт? Укази Президента потрібно виконувати, а не обговорювати.  

- На сайті мерії є колонка "Ваш будинок", де розраховано тариф для кожного будинку окремо. Чи доцільно в такому разі говорити про загальне підвищення на 50%?  

- Зараз ми маємо 50% від економічно обґрунтованих тарифів. Є постанова Кабміну № 560, яка вимагає розрахувати тариф по кожному будинку окремо.

Тариф на комунальні послуги складається з трьох частин. Перша - утримання будинків, друга - гаряча вода та тепло, і третя - холодна вода та водовідведення.

Коли ми говоримо про житлові будинки, то можемо говорити лише про одну складову тарифів - утримання.

Так от, якщо ви візьмете тарифи по кожному будинку окремо, то побачите, що на кожен будинок встановлено свій тариф, але на 50% від економічно-обґрунтованого.

А те що одному будинку тариф більший, ніж в іншому - то це так показали розрахунки: тут 8 гривень, а тут тільки 2 гривні.

 Фото прес-служби президента

- Виходячи з того, що киян взимку залишили без води, можна сказати, що між "Київенерго" і КМДА розпочалась своєрідна війна? 

- Ні.  

- Чому? У "Київенерго" заявляють, що люди сплачують за компослуги на 90%, але столична влада не компенсує різниці в тарифах. Тому ростуть борги. Відповідно, жителі лишаються без тепла і води.  

- Люди розраховуються на 102%. І це тільки говорить про те, що тарифи низькі - найнижчі в Україні. Ви вважаєте, це нормально для європейської держави? Ви ж володієте цифрами. Мабуть, ви чули про кредит у 1 мільярд 200 мільйонів для компенсації "Київенерго"? 900 мільйонів уже сплатили, а 300 мільйонів зараз підходить.

- Тобто, коли ви віддасте 1 мільярд 200 мільйонів, то борг буде погашено і люди більше не лишаться взимку без води? 

- Ні, борг буде. Бо за 2009 рік набіжить новий. Це був старий, з 2000 по 2009 роки - ми його віддали.

- Тобто на даний момент ви не можете гарантувати, що наступного року відключення води не повториться? 

- Ні, не повториться. Тому що певна сума заборгованості є постійною, зЗавжди. Цю суму заборгованості ми завжди отримували як товарний кредит від "Київенерго" і "Нафтогазу".

Навіть якщо ми би хотіли швидко привести тарифи до економічно-обґрунтованих, треба враховувати розрив якнайменше у три місяці між тим, що декларує держава про підняття ціни на газ і до того, що ми могли б теоретично підняти та привести тарифи до економічно-обґрунтованих.

Крім того, є ще одна складова, яка, на мій погляд, спрацює. 

 
- Яка саме? 

- Вибори-перевибори. Ну хто з керівників допустить якісь відключення , коли йдуть вибори президента ? Вони ж бо керівники. Як кияни на них подивляться? 

- Тобто ви вважаєте, що вибори для вас стануть козирною картою? 

- Ні. Але політична ситуація якимось чином впливає на відключення-підключення. Кожен використовує її, як хоче. Це буде дуже важкий час. Але ми для того й керівники, щоб не допустити ніяких негараздів, особливо з наданням комунальних послуг. Найчутливіше - комунальні послуги і тарифи на ці послуги.  

- Ви говорили про створення КП "Київтеплокомуненерго". Воно повинно усунути "Київенерго". Це буде така своєрідна помста? 

- Ні, воно ніколи не усуне "Київенерго". "Київенерго" буде виробляти електроенергію, теплову енергію. А "Київтеплокомуненерго", якщо "Київенерго" не погодиться бути виробником послуги, стане виробником послуг. У нас сьогодні немає виробника послуги, ані з тепла, ані з гарячої води. 

- Що ви маєте на увазі? 

- Людина отримує гарячу воду не в гігакалоріях, а в метрах кубічних. А "Київенерго" нам продає електроенергію в гігакалоріях і каже, що це гаряча вода. Але ж це не гаряча вода. Це електроенергія, яка використовується для підігріву води. По закону вони повинні купити холодну воду, додати енергію для нагріву, нагріти воду і продати у метрах кубічних. А від цього вони відмовляються.

Тому ми хочемо зробити "Київтеплокомуненерго" виробником послуг. Воно буде купувати у "Київенерго" теплову енергію, у "Київводоканалу" - холодну воду, нагрівати і продавати мешканцям гарячу воду у метрах кубічних. А зараз ЖЕКи купують енергію, купують холодну воду, потім гріють воду до гарячої, продають. Але, на превеликий жаль, не можуть розрахуватися, бо не виходить порахувати, скільки енергії пішло, скільки води пішло, скільки втрачено.

- Ви маєте можливість у перспективі перейти на альтернативне паливо, щоб не залежати від "Газу України" - і, відповідно, від НАК "Нафтогаз"? 

- На це потрібен дуже великий час, сучасні технології і гроші. Але з точки зору часткового переходу та економії - безумовно.

Ми вже пройшли процедуру в Кабінеті Міністрів і незабаром вийде розпорядження про створення робочої групи - яку, до речі, я очолюю - щодо комплексної реконструкції Бортницької станції аерації і будівництва теплових насосів, які будуть використовувати різницю температури стоків БСА.

Майже половина Лівого берега буде отримувати тепло без газу, тобто за рахунок оцих теплових насосів. Це буде альтернативне паливо. Крім того, ми думаємо, що можна реконструювати дві-три газових котельні та поставити спеціальні заводи з переробки твердих побутових відходів, які даватимуть котельням для опалення.

- Київська адміністрація планувала брати кредит у японців на реконструкцію Бортницької станції аерації? 

- Не київська адміністрація. Коли ми розмовляли в уряді, було прийняте рішення, що це буде японський кредит. Вже проведені переговори. Японці погодились. 

Тепер потрібно, щоб вийшло розпорядження уряду, щоб був розроблений проект, який отримає гарантії уряду. Це займе певний час, бо все не може бути як за чарівною паличкою.

Вже відбувся тендер на переможця з розробки проекту і закладені гроші в бюджеті - 32 мільйони. Наше завдання - в цьому році закінчити розробку проекту.

 
- Про яку суму кредиту йде мова? 

- Від 700 мільйонів доларів до 1 мільярда, залежно від того, які об'єкти потраплять під реконструкцію. Якщо питання поводження з твердими побутовими відходами буде вирішуватись разом з реконструкцією Бортницької станції, то це буде 1 мільярд.

- Коли плануєте закінчити реконструкцію? 

- Якщо ми почнемо в цьому році, то через три роки.  

- Ви думаєте після цього вже не буде жодних нарікань екологів... 

- Не буде нічого! Після цього років на 50-60 ми будемо мати кращу в Європі станцію аерації. 

- До Євро-2012 планували збудувати 2 сміттєспалювальних заводи і 5 електропідстанцій. Що робиться зі сміттям, адже вивозити його дорого і нераціонально? 

- По-перше, ви помиляєтесь. Найдешевший спосіб - це якраз вивозити і захоронювати відходи. Але Європа  вже від цього відмовляється. Тому потрібно будувати підприємство по переробці твердих побутових відходів. Якщо нам вдасться, то за 3-4 роки буде у нас і сміттєспалювальний завод.  

 

- Ваша думка щодо нагородження Олеся Довгого. У секретаря Київради є такі заслуги, за які треба давати орден? 

- Я думаю, що він заслужив. Я не буду говорити про великі чи малі досягнення, скажу, що, на мій погляд, він заслужив, як молода, талановита людина, яка утримує Київраду. 

- Меру на день народження що даруєте чи можете подарувати?  

- Гарну пляшку вина або коньяку.  

- Він цінує вино?

- Я не знаю, чи він цінує, але я дарую те, що б я хотів би отримати сам (сміється).  

- Леонід Черновецький збирався брати участь у виборах президента... 

- Чому збирався? Він і збирається.  

- Якщо на місце Черновецького прийде інша людина, ви згодні залишатись на своїй посаді?  

- Я думаю, Леонід Михайлович буде працювати, як говорив Олександр Лукашенко, "стільки, скільки я захочу".

Фото прес-служби КМДА

powered by lun.ua