Постійна адреса публікації: http://kiev.pravda.com/publications/497471efef101/
Українська правда
Київ

Як безкоштовно звільнити заблоковані колеса авто?

19.01.2009  13:18 __ Марися Гичка


Фото "Газети 24"
На сьогодні у столиці небувалого розквіту набув паркувальний бізнес. Щеб пак! Адже мер Леонід Черновецький вирішив зробити платні стоянки чи не основним джерелом наповнення міського бюджету.

За словами градоначальника, влада планує заробляти на цій нехитрій справі по 1 мільйону гривень... щоденно. Допомагають паркувальникам хлопці зі служби блокування коліс. Не встиг чи не зміг заплатити за парковку - чекай залізних черевиків на колесах автомобіля. Однак проблема вирішується досить швидко: клади 100 гривень у кишеню блокувальнику (якщо оформляти офіційно, послуга розблокування коштує 150 -300 гривень) - і отримуй "звільнене" авто.

Таким чином, ви витрачаєте менше грошей, а блокувальник збільшує свою "зарплату".

Про особливості столичної парковки дізнався кореспондент "Газети 24", який влаштувався стажистом на паркування. Йому доручили обслуговувати стометрову стоянку на одній з оживлених вулиць Києва, що належить до другої паркувальної зони. Як відомо, там година стоянки коштує 7 гривень.

Кореспондент навчався у паркувальника з багаторічним стажем, який охоче навчав новачка швидкому заробітку.

"Тобі, мабуть, запропонували ставку 800 гривень? І обіцяли, що піднімуть її вдвічі, якщо будеш кілька місяців поспіль виконувати план? Так, контора зараз наймає дурну молодь, яка збуває паркувальні талони, не розуміючи, що може заробити значно більше. Я, наприклад, не морочуся, намагаюся виконувати не більше половини норми. Тому моя ставка лише 900 гривень, проте є навар - мінімум 6 тисяч гривень щомісяця", - хитро посміхався наставник.

[L]За його словами, тим, хто оплачує стоянку, талон взагалі-то й не потрібен. Водіям лише важливо знати, що їхню машину не заблокують.

"Я говорю автомобілістам, мовляв, випишу талон і покладу його під двірник. Людина платить, іде у своїх справах, а я беру гроші собі в кишеню. Щоб відрізняти одних клієнтів від інших,  кладу під лобове скло рекламний проспект нашої контори, на якому вказую час приїзду. Якщо водій заплатив, лист розміщую горизонтально і малюю квадратик - заздалегідь обговорений із блокувальками знак: "машину не чіпати". В іншому випадку папірець ставлю вертикально без будь-яких позначок - це сигнал: "жертва".

Таким чином співробітники служби блокування коліс і паркувальники дуже тісно співпрацюють і не заважають один одному заробляти "живі" гроші.

Наприклад, паркувальник обслуговує лише перші 30 м своєї 100 метрової стоянки. У цій зоні без його дозволу жодну машину не заблокують. Інші дві третини паркування - це місце полювання блокувальників. Якщо автомобіліст поставив машину у цій зоні, йому доведеться проявити ініціативу і самому пошукати людину з талонами. Якщо ж водій поспішає чи лінується, то вже за 5 хвилин його авто заблокують "пильні" блокувальники.

Цікаво, що зранку вони намагаються виконати денну норму, тому усі штрафи оформляють офіційно і з кожного беруть 200- 300 гривень. А коли потрібна сума зібрана, хлопці погоджуються звільнити колеса чергової машини всього за 100 гривень. Зрозуміло, що ці гроші ніколи не потраплять до бюджету, адже осідають у кишенях блокувальників.  

"Українська правда. Київ" з проханням пояснити, наскільки законним є блокування коліс, звернулася до юриста. За словами адвоката Андрія Нечипоренка з АК "Наталя Субота і партнери", законних підстав для блокування транспортних засобів немає. 

По-перше, блокування коліс за порушення правил стоянки Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачене.

По-друге, Київрада не має повноважень на прийняття Правил паркування транспортних засобів, якою передбачено блокування коліс. Повноваження органів місцевого самоврядування обмежуються лише визначенням місць стоянок транспортних засобів на об'єктах благоустрою населених пунктів відповідно до пункту 11 статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

І по-третє, без письмового договору з водієм транспортного засобу, яким водій дозволяє заблокувати колеса його автомобіля до оплати ним послуг за паркування, будь-які дії з блокування коліс до оплати за послуги паркування є безпідставними і незаконними.

"Блокування, по суті, є засобом забезпечення оплати послуг та збору за паркування. Відповідно до частини 1 статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов‘язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Інші види забезпечення виконання зобов‘язання можуть бути встановлені виключно договором або законом (частина 2 статті 546 Цивільного кодексу України). Правочин щодо забезпечення виконання зобов‘язання (блокування) вчиняється у письмовій формі (частини 1 статті 247 Цивільного кодексу України)", - сказав Нечипоренко.

За його словами, несплата збору за паркування не є підставою для блокування коліс, у цьому випадку застосовуються санкції відповідно до податкового законодавства.

До того ж, незаконне блокування коліс порушує законне право власника автомобіля володіти, користуватися і розпоряджатися своїм транспортним засобом.

Немає законних і  для оплати за роботи з блокування/розблокування коліс. 

Оскільки послуги, як і роботи, надаються або виконуються за завданням особи, яка їх замовляє, то за відсутності такого замовлення у водія відсутнє зобов‘язання їх оплатити.

Тобто, блокування коліс водій не замовляє. Він зацікавлений у розблокуванні коліс, але підстав для оплати розблокування коліс немає, бо він не замовляв блокування.

"Аналогічно, для прикладу: у вас забирають на вулиці гроші і говорять, що повернуть, якщо ви заплатите за це 10 гривень. Це злодійство і про це потрібно говорити відверто", - переконаний адвокат. 

Послуги з паркування, встановлені Правила паркування транспортних засобів, по суті, є аналогічними тому, за що справляється збір за паркування.

"Порівняймо. Стаття 3 Декрету КМ України "Про місцеві податки і збори": платниками збору є особи, які паркують автомобілі в спеціально обладнаних або відведених для цього місцях. Іншими словами, саме за обладнання спеціально обладнаних або відведених місць сплачується збір", - каже юрист.  

Пункт 6.2.1. Правил паркування транспортних засобів: плата за паркування є платою за утримання та обслуговування місць для платного паркування (встановлення та експлуатації паркувальних автоматів, дорожніх знаків, табличок, нанесення дорожньої розмітки, прибирання території тощо). 

"Таким чином, плата за паркування справляється за те ж саме, за що сплачується збір за паркування. Питається тоді, куди їдуть кошти від збору за паркування?", - каже Нечипоренко. 

За словами юриста, ставка збору за парковку автотранспорту встановлюється з розрахунку за одну годину парковки, її граничний розмір не повинен перевищувати 3 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян в спеціально обладнаних місцях і 1 відсотка у відведених місцях, відповідно 0,51 гривень або 0,17 гривень. 

Що робити, якщо авто заблокували? 

Водій має право відмовитися від оплати послуг з блокування та розблокування коліс на місці і вимагати безоплатного розблокування коліс. 

Юридична підстава, окрім викладеного вище - відповідно до частини 2 пункту 7.5. Правил паркування транспортних засобів: у разі відмови водія від сплати коштів оператор в присутності понятих складає акт про порушення водієм встановленого порядку паркування.

В акті вказується розмір збору та послуг за паркування, виконані роботи з блокування та розблокування транспортного засобу, після цього проводиться розблокування коліс. Акт направляється до суду для стягнення зазначених вище коштів з порушника в примусовому порядку. 

Швидше за все виграти процес водію буде не дуже важко, адже багато рішень мерії з приводу паркування суперечать законам України, що мають вищу юридичну чинність.

У випадку відмови від складання вищезазначеного акту потрібно підготувати заяву з вимогою про розблокування колеса автомобіля і подати її в головний офіс КП "Київтранспарксервіс".

Доцільно вимагати, щоб заяву було зареєстровано, в іншому випадку у цей самий день потрібно направити текст заяви рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Після цього залишається тільки дочекатися, коли знімуть блокувальний пристрій з автомобіля. 

Зовсім незаконною є вимога блокувальника (чи паркувальника) сплатити кошти за парковку або розблокування коліс без відповідних талонів. У такому разі автомобіліст має право вимагати документального підтвердження того, що він сплатив кошти, або звертатися до правоохоронців, адже у нього, по суті, вимагають хабар.  

Як бороти з блокаторами?

Не зважаючи на те, що за словами юристів, є цілком законний (і абсолютно безкоштовний) спосіб звільнення заблокованої машини, крім легальних способів, народні умільці застосовують і не зовсім законні методи.

Наприклад, спустити колесо, зняти блокатор і накачати знову. До того ж, потім на цьому можна і заробити, продавши "краб" іншим блокувальникам за половину вартості - 500 гривень.

Також можна розкрутити блокатор електричним або термічним різальним інструментом, або  зняти колесо і поставити запаску.

Для терплячих автомобілісти називають ще один спосіб: почекати - до 8-9 годинник вечора, коли у блокувальників закінчиться зміна, вони в будь-якому випадку заберуть свої "краби".

Дії мерії

Міська влада усіляко допомагає "Київтранспарксервісу", який займається паркуванням машин, дозволяючи паркувати машини, будь-де, де немає знака, що забороняє парковку.

А також вводячи тарифи на парковку (залежно від зони), блокування/розблокування коліс та евакуацію авто на штрафмайданчик.

Однак, за словами юристів, такі дії є незаконними, тому автомобілісти, перш ніж віддати гроші комусь у кишеню, повинні спробувати відстояти свої права.  

© 2008-2018, Українська правда - Київ
Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на сайт.