Нові штрафи для автомобілістів у деталях



Неділя 16 листопада стане чорним днем для водіїв усієї України. Адже саме з цієї дати з усіх, чиї руки тримають кермо, будуть брати нові, у десять разів збільшені штрафи.

Відтепер мінімальний штраф буде від 51 до 85 гривень. І його доведеться платити, якщо ви не пристібнулися ременем безпеки або забули одягнути мотошолом. Такий же штраф платитимуть і пішоходи, які порушили правила дорожнього руху. 

Але найбільший штраф (від  2 550 до 3 400 гривень) здеруть із того, хто наважиться сісти за кермо напідпитку.  

Передбачена ще й низка інших покарань. Наприклад, за забруднення навколишнього середовища передбачений штраф для посадових осіб в сумі від 1360 до 1700 гривень. За експлуатацію автівки, що забруднює повітря, доведеться викласти від 510 до 850 гривень.

А от на пасажирів, що  їздять маршрутками, чекає сюрприз. Швидше за все, всі вони матимуть сидячі місця. Адже не кожен водій маршруток захоче віддавати від 170 до 255  гривень - штраф, передбачений за перевезення стоячих пасажирів.

Крім того, автобуси, які їздять на маршруті протяжністю понад 500 км, повинні будуть мати двох (а не одного, як це буває) водіїв. В іншому разі доведеться також сплатити штраф від 170 до 225 гривень.

За порушення водіями маршруток правил зупинки під час посадки чи висадки пасажирів - штраф від 255 до 340 гривень.

Чималеньку суму - від 510 до 680 гривень - доведеться сплатити водієві, який перевозить пасажирів, але не пройшов передрейсового медичного огляду чи контролю технічного стану машини.

Тяжко з новим законом буде тим, хто любить погасати на дорогах. Бо за перевищення швидкості більш як на 20 км/год. доведеться викласти від 255 до 340 гривень, а більше як на 50 км/год. - від 510 до 680 гривень. Крім того для таких порушників передбачені громадські роботи на строк від 30 до 40 годин.

За проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника -  штраф від 425 до 510 гривень. Таку ж суму доведеться заплатити тим, звик під час руху балакати по телефону. Однак це не стосується тих мобільних, які обладнані технічними пристроями, що дозволяють вести розмову без допомоги рук.

Якщо автомобіль не застрахований - штраф від 425 до 850 гривень.

Судячи з того, які зміни передбачає цей закон, водіям буде несолодко. Адже окрім того, що в кілька разів зростуть штрафи, для неслухняних водіїв вигадали й інші покарання.

Варто відзначити, що штрафи будуть доповнені громадськими роботами.

Тобто тепер порушник,  у вільний від роботи чи навчання час повинен буде виконувати безоплатні суспільно  корисні  роботи. Які саме, у законі не сказано, але зазначено, що  вид робіт визначатимуть органи місцевого самоврядування.

Призначатимуться вони судом на строк від  20  до 60 годин. Але працювати змусять не більш як чотири години на день. Громадські роботи не виконуватимуть інваліди І або ІІ групи,  вагітні  жінки,  жінки, що старші 55 років та чоловіки, що старші 60 років.

За окремі порушення Правил дорожнього руху буде застосовуватись стягнення у вигляді адмінарешту.  Таке покарання чекає на тих, хто повторно користується несправним транспортним засобом, у тому числі таким, що здійснює перевезення пасажирів; тих, хто хильнув перед поїздкою чарчину, прийняв лікарські препарати, що знижують увагу та швидкість реакції, або вжив наркотики.

Адмінарешт загрожуватиме і тим, хто залишив місце ДТП; тим, хто порушив правила і спричинив аварійну ситуацію чи пошкодив інші транспортні засоби, вантажі, автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди чи інше майно; а також тим, хто ухилявся від відбування громадських робіт.

Законом передбачене і тимчасове вилучення талону про проходження державного технічного огляду або ліцензійної картки на транспортний засіб. Втратити ці документи на машину може той, хто керує автівкою, що має технічні несправності.

Документи заберуть через несправні гальма, рульове управління чи тягово-зчіпний пристрій; а також через несправні фари (за темної пори доби) чи інші технічні несправності та через несвоєчасне проходження державного технічного огляду.

Тимчасово забрати ліцензійну картку можуть і при порушенні правил перевезення пасажирів чи вантажів. До цих порушень належать відсутність відмітки у дорожньому листі про проходження щозмінного передрейсового медичного огляду та перевірку технічного стану транспортного засобу, відсутність посвідчення водія відповідної категорії, а також вихід в рейс одного водія, який перевозитиме пасажирів на відстань понад 500 км. 

Якщо у авто знайдуть технічні несправності, помітять, що машина не зареєстрована або не перереєстрована, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу, то такий транспортний засіб заберуть на арешт майданчик.

Таке ж покарання передбачене за керування транспортними засобами з підробленими номерами агрегатів та підробленими  документами, без документів чи у нетверезому стані.

Крім того, законом передбачена фіксація порушень спеціальними технічними засобами фото- і кінозйомки, відеозапису, що працюють в автоматичному режимі.

При цьому, протокол про адміністративне правопорушення не складається. Постанова про правопорушення виноситься без участі особи, яка притягається до відповідальності. Копії постанови та зафіксованих на фото чи відео матеріалів надсилаються порушникові протягом трьох днів з дня винесення вказаної постанови.  

Особлива увага звернена на керування транспортним засобом напідпитку, під дією наркотиків або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

За таке правопорушення передбачено кілька покарань.

Зокрема, якщо водія у такому стані спіймали вперше, йому загрожує штраф від  2 550 до 3 400 гривень або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від 1 до 2 років, або громадські роботи на строк від 40 до 50 годин, або адміністративний арешт на строк від 7 до 10 діб.

Якщо протягом року цього водія спіймають ще раз, йому загрожує позбавлення права керування на строк від 2 до 3 років з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або громадські роботи на строк від 50 до 60 годин, або адміністративний арешт на строк від 10 до 15 діб.

За такі дії, вчиненні двічі протягом року, передбачають позбавлення права керування транспортними засобами на строк до 10 років з оплатним вилученням транспортного засобу. 

Позбавити без посвідчення водія можна за повторне використання несправних транспортних засобів, у тому числі тих що здійснюють перевезення пасажирів; за керування у нетверезому стані, під дією наркотиків або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також за відмову від огляду; за створення аварійної обстановки.

Крім того права заберуть, якщо не зупинитися на вимогу міліції, якщо порушити правила проїзду залізничного переїзду і спричинити аварійну ситуацію, або якщо порушити правила дорожнього руху і пошкодити транспортний засіб, вантаж, дорогу чи інше майно. 

Два положення нового закону набувають чинності трохи пізніше.

Зокрема з 1 січня 2009 року передбачається стягнення подвійної ставки штрафу за порушення правил дорожнього руху у разі, якщо його не сплатили у встановлений термін. Крім того з 1 січня 2010 року запроваджується державна реєстрація мопедів.

Штрафи, передбачені за різні види правопорушень

Види адміністративних порушеньРозмір штрафу або інші стягнення
Керування транспортними засобами, що мають технічні несправності. Сюди належать несправність гальм, рульового управління, тягово-зчіпного пристрою, фар, а також інші технічні несправності. Керування транспортним засобом, що переобладнаний з порушенням або таким, що своєчасно не пройшов державного техоглядуштраф від 340 до 425 гривень
Керування водіями транспортом, що використовується для перевезення пасажирів і має несправностіштраф від 680 до 850 гривень
Повторне протягом року вчинення порушень

позбавлення права керування транспортними засобами на строк від 3 до 6 місяців або адміністративний арешт на строк від 5 до 10 діб.
Не пристібнутий ремінь безпеки або відсутність мотошоломаштраф від 51 до 85 гривень
Керування транспортними засобами, не зареєстрованими або не перереєстрованими в установленому порядку, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу, а також без талону про проходження державного технічного огляду чи з талоном, що не належить цьому засобуштраф від 170 до 255 гривень
Повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частиною п'ятою цієї статтіштраф від 255 до 510 гривень, або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин, з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Експлуатація транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені або підробленіштраф від 255 до 340 гривень
Перевезення у маршрутках більшої кількості пасажирів, ніж передбачена технічною характеристикою транспортного засобуштраф від 170 до 255 гривень
Порушення маршрутками правил зупинки під час здійснення посадки чи висадки пасажирів штраф від 255 до 340 гривень
Перевезення пасажирів на автобусному маршруті протяжністю понад 500 км одним водіємштраф від 170 до 255 гривень
Перевищення швидкості руху більш як на 20 кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків, правил зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на пішохідних переходах, а також рух тротуарами чи пішохідними доріжкамиштраф від 255 до 340 гривень
Порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону, користування під час руху телефономштраф від 425 до 510 гривень
Перевищення швидкості руху більш як на 50 кілометрів на годину, ненадання переваги в русі транспортним засобам, що рухаються з увімкненими спеціальними світловими або звуковими сигнальними пристроями, а так само порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці рухуштраф від 510 до 680 гривень або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин
Порушення, що спричинили створення аварійної обстановкиштраф від 680 до 850 гривень або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від 6 місяців до 1 року
Невиконання вимог працівника міліції про зупинку транспортного засобуштраф від 153 до 187 гривень або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від 3 до 6 місяців
Залишення місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетніштраф від 255 до 306 гривень або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин, або адміністративний арешт на строк від 10 до 15 діб
Порушення порядку встановлення і використання на транспортних засобах спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв

штраф від 850 до 1020 гривень з конфіскацією спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв або без такої
В'їзд водіїв на залізничний переїзд на заборонений сигналштраф від 340 до 425 гривень
Інші порушення правил проїзду залізничних переїздів

штраф від 255 до 340 гривень
Порушення, що спричинили створення аварійної обстановкиштраф від 340 до 680 гривень або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від 1 до 2 років, або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин
Порушення, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майнаштраф від 340 до 425 гривень або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від 6 місяців до 1 року.
Ненадання транспортних засобів працівникам міліції та медичним працівникамштраф від 68 до 136 гривень
Керування без посвідчення водія, реєстраційних та інших документів, а так само без поліса (договору) обов’язкового страхуванняштраф від 425 до 850 гривень
Керування транспортним засобом особою, яка не має права керуванняштраф від 510 до 595 гривень
Керування транспортним засобом особою, позбавленою права керуванняштраф від 510 до 850 гривень
Порушення правил дорожнього руху пішоходамипопередження або штраф від 51 до 85 гривень
Порушення правил дорожнього руху особами, що керують велосипедами, гужовим транспортом і погоничами тваринштраф від 85 до 136 гривень
Ті самі порушення у стані сп'янінняштраф від 136 до 170 гривень
Порушення, що спричинили створення аварійної обстановкиштраф від 170 до 255 гривень або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин
Керування транспортними засобами особами у нетверезому стані, під дією наркотиків або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також відмова водія від проходження огляду на стан сп’янінняштраф від 2550 до 3400 гривень або позбавлення права керування на строк від 1 до 2 років, або громадські роботи на строк від 40 до 50 годин, або адміністративний арешт на строк від 7 до 10 діб
Повторне протягом року вчинення порушеньпозбавлення права керування на строк від 2 до 3 років з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або громадські роботи на строк від 50 до 60 годин, або адміністративний арешт на строк від 10 до 15 діб
Дії, вчинені двічі протягом рокупозбавлення права керування на строк 10 років з оплатним вилученням транспортного засобу і на інших осіб - оплатне вилучення транспортного засобу
Вживання водієм після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до складу аптечки або призначені медичним працівником) до проведення медогляду, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого оглядупозбавлення права керування транспортними засобами на строк від 2 до 3 років або адміністративний арешт на строк від 10 до 15 діб

P.S. Автор статті зверталася у прес-службу Держдепартаменту ДАІ за коментарями. Однак там не змогли назвати дату, коли закон набуває чинності. А також не змогли пояснити, що передбачають "громадські роботи" та як нараховуватимуться штрафи у конкретному випадку в межаж зазначеної суми.

powered by lun.ua