Із бордів, плакатів, із людських горлянок рветься окрик: "Києву потрібен новий мер!". І кожна партія подає у кандидати свого ідеального і неповторного. Та чи справді він неповторний?
Невже обіцяє зробити щось таке, чого не обіцяють інші?
Мене це дуже зацікавило і я зробила такий собі рейд по партійним палаткам, з радістю й усмішкою брала все, що мені там пропонували (навіть погодилася на більше ніж дві сотні календариків Луценка!).
А потім вдома всі ці букетики уважненько перечитала і от тепер хочу поділитися з вами своїми враженнями-спостереженнями. Зазначу, аналізуватиму 12 партій (вибір - випадковий).
Отже, на старт і руш!
"Мій зв'язок із Помаранчевою революцією"
Перше, що впадає у вічі, що майже кожен політик-претендент на мерське крісло (повторюю, з тих 12 партій, чиї агітпалатки я відвідала) прагне наголосити на своїй участі і величезному внеску у цю важливу для України подію.
Олександр Турчинов стверджує, що саме він здійснював фактичне керівництво виборчим штабом Віктора Ющенка та координував акції громадського протесту на Майдані.
Микола Катеринчук вважає, що якби він в останній день подачі заяв не переліз із паперами в руках через паркан ЦВК, не було б ніяких перевиборів.
Дивно, що "Пора" не нагадала у своєму буклетику про причетність до Помаранчевої революції (може, варто було б?).
Михайло Бродський зауважує як він, свого часу, підтримав кандидата у президенти Віктора Ющенка, але згодом "йде з команди новообраного президента, відкривши суспільству очі на проблему "любих друзів".
"Який мер потрібен Києву?"
Кличко вважає, що Києву потрібен чесний мер. Бродський - що це людина, яка "мовчати не буде і красти не дасть" (тобто, він сам). Олександр Омельченко стверджує: "Києву - надійну владу".
Микола Катеринчук на кожному бігборді наголошує, що за мера має бути не соромно. Юрій Луценко проти "розумного", "сильного" і "красивого" мера. (То хто ж тоді має бути мером? Худорлявий гоблін із вадами мозку? J)
Самовпевнений Горбаль повторює, що він вже наш мер, що він новий мер. (Хм... ну, подивимось). І всі, безсумнівно, описують як важливо відстояти інтереси киян. В чому ж ці інтереси?
Транспорт
Не все гаразд із нашим транспортом і політикам, як виявилось, про це відомо. Отже, вся важка артилерія - на тему транспорту! І пішов шквал обіцянок!
Василь Горбаль заявляє: "Звільнимо столицю від автомобільних заторів!". Але його обіцянка в цьому плані навіть не цікава, адже він не розказує як він це зробить.
Юрій Луценко щедро роздає киянам карту Києва, але у його букетиках, що повні історіями про розкриття махінацій теперішньої влади, немає місця способам вирішення проблем транспорту.
Юрій Луценко проти "розумного", "сильного" і "красивого" мера. То яким же тоді має бути майбутній градоначальник? |
"Київ потребує доріг європейської якості, а не ремонтів щовесни!" - заявляє Микола Катеринчук, бо вважає, що будівництво доріг за сучасними технологіями заощадить мільйони гривень і знищить затори.
СДПУ(О) запевняє, що необхідно завершити будівництво метро на Воскресенку і Троєщину, обіцяють якісне покриття доріг і контроль за транспортним збором, що сплачується громадянами.
Михайло Бродський хоче створити "шляхи години-пік", побудувати нові станції метро, зручні тротуари, збільшити кількість дорожньої міліції та організувати платний проїзд найнавантаженішими вулицями столиці.
Олександр Омельченко нагадує, що він відкривав по одній-дві станції метро в рік, а Черновецький - ні одної за два роки.
Черновецький ж обіцяє побудову цілої ліній метрополітену, відкриття чотирьох станцій уже в цьому році, а також - міст на Троєщину у 2010 році. А також повідомляє, що цього року із міського бюджету виділено 2 мільярди гривень на закупівлю вагонів метро європейського рівня.
"Метро на Троєщину та нові мости замість заторів" - короткий слоган Кличка.
Турчинов свої пропозиції, щодо вирішення транспортних проблем, висловив по пунктах. Найцікавіші з них: переведення вузьких вулиць на режим одностороннього руху, будівництво ліній легкого метро (швидкісного трамваю) з виходом на існуючі залізничні мости, відкриття метро на Троєщину, продовження роботи комунального транспорту до 2:00.
Тож майже всі кандидати хочуть побудувати метро на Троєщину, відкрити заплановані раніше станції, відремонтувати дороги та позводити мости. Програми загалом схожі, в кожній - свої невеликі переваги.
Житло
Якщо живеш в Києві, то що може бути важливішим за житло? Адже набагато приємніше мати свою власну квартиру, хоч яку, ніж орендувати у когось ненадійну, непостійну однокімнатну квартиру. Але ж житло таке дороге! І що ж нам пропонують кандидати?
Турчинов пропонує будівництво соціального житла для малозабезпечених сімей, столичну систему безвідсоткового молодіжного кредитування на 25 років, і, що найбільше тішить власне мене, безкоштовне проживання студентів у гуртожитку.
Блок Кличка розробив житлову програму "Відповідь на квартирне питання", один з напрямів якої - "Квартира за півціни" передбачає систему "50 на 50", коли витрати на квартиру розподіляються порівну між містом та громадянином.
Катеринчук планує кожні два роки зменшувати чергу на отримання соціального житла на 40 тисяч жителів. Омельченко знову бачить себе мером міста й каже, що "кредит можна буде отримати набагато легше ніж зараз. І мрія про власну квартиру стане реальністю!".
СДПУ(О)шники теж хочуть організувати свою програму будівництва соціального житла (отримані від реалізації землі кошти використовувати виключно для будівництва житла для малозабезпечених і молодих сімей).
СДПУ(О) роздає брошурки із програмою, календарики із Юрієм Загороднім та буклетик під назвою "БЕЗОПАСНАЯ ВОДА ДЛЯ КРАНА?" |
Аграрна партія запевняє, що "кожен має право на безкоштовні 0,37 га землі", а "на кожен комерційний квадратний метр забудови в Києві - муніципальний квадратний метр житла".
"Новий мер" (як себе Горбаль називає) збільшить будівництво соціального житла та фінансування програм доступного житла щоб "усі охочі могли орендувати помешкання за доступними цінами".
Леонід Черновецький планує створення індивідуальних електронних паспортів для будинків. А от про соціальне житло я нічого у нього не знайшла.
Якщо уважно переглянути програми кандидатів на посаду мера Києва, особливо по проблемах транспорту та житла, можна помітити, що вони майже ідентичні. Звісно, кожен кандидат знає проблеми міста, його недоліки, бажання киян.
Крім того, всі кандидати запевняють, що відновлять історичні пам'ятки, озеленять столицю, попіклуються про екологію, зроблять Київ воістину європейським містом, подбають про майбутнє наших дітей, про майбутнє відвідувачів дитсадка, школярів, студентів, про те щоб Київ належав лише киянам.
Кожен показує своє благородство і добрі вчинки, впевненість у перемозі. Тож киянам доведеться обирати найзручніший для них "мішок обіцянок", і сподіватися, що туди йому не підкладуть "кота".
Про "оригіналів"...
Чому оригіналів? Бо їхні програми не відповідають стандартному шаблону. Почнемо із програми Юрія Луценка. Вона базується на звинуваченнях у злочинах, протизаконних діях, "космічних грабунках" теперішнього мера та у відкритій неприязні до решти кандидатів. А де ж власна програма? Просто факт: "Ми йдемо у Київраду".
Громадський актив теж звинувачує у всьому брутальних політиків і пише про те, що вони вже досягли. А що збираються досягнути - загадка!
Громадський актив у своїх агітках звинувачує у всьому брутальних політиків і пише про те, що вони вже досягли |
А от буклетик "Пори" - це її звіт за 2007 рік. Зміст буклетику у гаслі "Ні майданам - так майданчикам!" і розкриває ідею перенесення пам'ятників Леніну та йому подібним у "парк радянського періоду". На мою думку, як не крути, "Пора" - це таки громадська організація, дуже добра громадська організація, але не партія. А що думаєте ви?
Хто як піариться?
Напевно, тонни паперу і поліетилену пішли на виготовлення передвиборчої агітації. Окрім бігбордів, реклами на радіо та телебаченні, киянам надрукували величезну кількість роздаткового матеріалу.
Від НУНС ви можете отримати характерний пакет із буклетами, що містять звертання Луценка , та його "тільки факти" із розкриттям злочинних дій теперішньої влади. Також додаються календарики, карта Києва та симпатичний блокнотик.
Пакет Леоніда Черновецького містить його "Исповедь мэра" , що починається словами Терези Калькутської , мітить величезну кількість фотографій та історію життя нинішнього мера, від якої довірливі бабусі можуть розплакатися. Додається й передвиборча програма дій, значки і всіляка всячина.
Вміст пакета Омельченка: великі плакати із його зображенням , програма на один листок в енній кількості екземплярів та газета.
Від Бродського - брошурка із програмою та біографією та газетка ідентичного змісту.
СДПУ(О) роздає брошурки із програмою, календарики із Юрієм Загороднім та буклетик під назвою "БЕЗОПАСНАЯ ВОДА ДЛЯ КРАНА?", прочитавши який мені захотілось проголосувати за соціал-демократів.
Громадянський актив Києва - скупо. Два папірці ви вже знаєте про що.
Промоутери Миколи Катеринчука пропонували перехожим Залікову Книжку, в яку, коли той стане мером, народ ставитиме оцінки, а також брошурку із його біографією, та програми партій у стислому і розгорнутому вигляді.
Аграрна партія тішить нас газетою та короткою передвиборчою програмою, де одним із пунктів є впровадження в Школах етики християнської моралі, розповідь про ті ж 0,37 безкоштовних га та в два рази менші ціни на продовольчі товари. Програмка маленька, але дуже оригінальна, абсолютно не схожа на інші.
Від Регіонів - нічого особливого - програма та команда партії.
Від "Пори" - згаданий вище звіт, газета та наклейки.
БЮТ пропонує коротку біографію Олександра Турчинова, але на відміну від біографій інших політиків, які особливу роль надають особистому життю (що дуже розчулює), біографія Турчинова - суто професійна. Також - значки, календарики, плакати.
І, нарешті, про Кличка: ви можете отримати значки, величезний календар та програму-стратегію розвитку Києва.
Хто скільки платить промоутерам?
На ці питання відповідали не всі. Жінка, що задіяна у роботі на блок Миколи Катеринчука сказала, що не знає скільки їй заплатять. У палатці від Кличка на мене накинулися із словами: "Мы за идею! Никто нам не платит!".
Добра жіночка з ПР сказала, що за день отримує 100 гривень, молоді дівчата з "Пори" - 150. А в БЮТ мені дали номер мобільного телефончика, куди я згодом подзвонила, але через непривітність співрозмовника, так ні про що й не дізналася.
Бажаю кандидатам успіху на виборах!
А киянам...Бачите, які в нас кандидати різнокольорові! Тож виберіть колір, який вам найбільше до вподоби!
Всі фото автора.
Тетяна Малиняк, студентка НАУКМА, для УП