Фірма "Укррослізинг" відсудила у КП "Київський метрополітен" 1,96 мільярда гривень за частково неоплачену поставку 100 вагонів метро десять років тому.
Про це пишуть "Наші гроші" з посиланням на постанову Київського апеляційного госпсуду від 31 січня.
Видання наголошує, що рішення апеляційної інстанції має виконуватись безумовно, тому зараз метрополітен просить суд про відстрочку виконання цієї постанови.
При цьому суд визнав необґрунтованим зустрічний позов метрополітену про визнання недійсним одного з пунктів лізингової угоди.
Із загальної суми програшу метрополітенівців 1,96 мільярда гривень безпосередньо заборгованість з оплати частини вагонів становить лише 0,36 мільярда гривень, ще 0,11 мільярда – це заборгованість з оплати відсотків за користування предметом лізингу.
Ще 0,23 мільярда гривень припало на інфляційні втрати. Але набагато більшу суму склав такий собі "коефіцієнт коригування" у розмірі 1,19 мільярда гривень.
Як повідомив "Українській правді. Київ" заступник голови КМДА Ілля Сагайдак, цього боргу місто не визнає і оскаржуватиме його у касації.
"Нас дуже вразило неприємно, що було рішення про стягнення 737 мільйонів гривень, а після апеляції стало майже 2 мільярди гривень. Касаційна скарга подана. Ми очікуємо, що найближчим часом буде розгляд", - сказав Сагайдак.
Як відомо, у 2009 році Київрада уклала із ТОВ "Укррослізинг" договір на закупівлю 100 вагонів для київського метрополітену.
Згідно з цією домовленістю, метрополітен отримав за період з 19 березня 2010 по 28 лютого 2013 100 вагонів, 25 одиниць виробництва КВБЗ, 33 одиниці "Вагонмаш" та 42 "Метровагонмаш".
Водночас сума лізингових платежів з 2009 по 2014 роки за вагони так і не була виплачена в повному обсязі.
Станом на травень 2016 року сума, що необхідна для повного виконання умов договору, складала вже 463 мільйони 378 тисяч 882,37 гривні.
Вона включала в себе предмет лізингу 353 мільйони 971 тисячу 543,05 гривні та відсотки по платежах – 109 мільйонів 407 тисяч 339,32 гривні.
15 жовтня 2009 між КП "Київський метрополітен" та ТОВ "Укррослізинг" було укладено ще одну угоду до договору на фінансові лізингові послуги (вагони метрополітену) № 3-1, якою змінено визначення лізингового платежу, зокрема, в лізинговий платіж входили суми, скориговані на коефіцієнт коригування. Тому борг станом на травень виріс майже в тричі (Додатково 1 мільярд 74 мільйони 456 тисяч 739,77 гривні).
Пізніше КП "Київський метрополітен" зверталось до Господарського суду Києва з позовом до ТОВ "Укррослізинг" про визнання недійсною додаткової угоди до договору на фінансові лізингові послуги.
У свою чергу правоохоронці порушили відповідні кримінальні провадження, у т.ч. щодо посадових осіб, які підписали цю додаткову угоду.
Проте рішенням Господарського суду Києва від 14 червня 2011 та постановами Київського апеляційного господарського суду від 26 липня 2011, Вищого господарського суду України від 1 листопада 2011 позовні вимоги, апеляційну та касаційну скарги КП "Київський метрополітен" та апеляційна і касаційна скаргу прокуратури Києва були залишені без задоволення.
А кримінальне провадження щодо посадових осіб КП "Київський метрополітен" було закрито у зв’язку з відсутністю складу злочину.
У грудні 2015 року Київрада взялася розслідувати законність укладення лізингового договору.
У березні 2016 року Київрада звернулась до прокуратури та правоохоронців з проханням розслідувати законність купівлі КП "Київський метрополітен" 100 вагонів метро у лізинг у ТОВ "Укррослізинг" у 2009 році.
У вересні 2016 року Господарчий суд Києва задовольнив позов компанії "Укррослізинг" про стягнення з КП "Київський метрополітен" 737 мільйонів гривень за постачання 100 вагонів у лізинг у 2009 році.
За даними "Наших грошей", засновником ТОВ "Укррослізинг" у листопаді 2008 року було ТОВ "Київринг" Андрія і Владислава Лебедів.
Наприкінці червня 2009 року, коли вже треба було підписувати угоду закупівлю вагонів метро у лізинг, власником "Укррослізингу" замість "Київрингу" стала кіпрська "Impofirm consulting limited", близька до Юрія Іванющенка.
Першими ж власниками "Київрингу " були Владислав Лебедь – екс-керівник ДП "Держпостачання", якого у ЗМІ називають смотрящим від Януковича на "Укрзалізниці", та син Лебедя Андрій, більше знаний як автогонщик із команди "Ferrari Team Ukraine", створеної Віктором Януковичем-молодшим та Русланом Циплаковим.
Також згодом до складу засновників "Київрингу" входила Неля Нікуліна – дружина нинішнього співвласника "Другої вантажної компанії".
Лебеді сьогодні є помічниками народного депутата від БПП Сергія Алєксєєва.