Комплексна реконструкція Бортницької станції аерації розпочнеться у 2018 році, закінчити роботи планують до 2023 року.
Про це повідомляє сайт ПАТ "АК "Київводоканал".
"Комплексна реконструкція Бортницької станції аерації розпочнеться в середині 2018 року. При цьому українська та японська сторона здійснюватимуть постійний нагляд за роботами, які планується завершити в другому кварталі 2023 року (60 місяців)", - йдеться в повідомленні.
Відзначається, що 23 листопада Кабмін звільнив від податку на додану вартість операцій з постачання послуг на митній території України, які виконуються в рамках реалізації проекту реконструкції БСА.
"Прийняття такого рішення – це виконання однієї з основних вимог отримання пільгового кредиту від Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) на реконструкцію БСА", - пояснили у водоканалі.
Наразі на об’єкті тривають підготовчі роботи по пусковому комплексу №5 проекту. Роботи виконані на 75%, завершити їх планують у січені 2017 року.
Водночас консорціум японських проектувальників продовжує працювати над розробкою робочої документації.
"У наступному році, після підготовки японськими консультантами тендерної документації, буде проведено міжнародний конкурс на визначення генпідрядника. Далі за процедурою – оцінка пропозицій учасників, проведення передконтрактних переговорів з переможцем конкурсу, отримання погодження від JICA та укладення договору з генпідрядником, який виконуватиме роботи по 1-4 та частково 8-9 пускових комплексах проекту. Саме ці роботи і покриватимуться кредитом JICA", - пояснили у "Київводоканалі".
Як відомо, у червні 2015 року між урядами України та Японії була підписана кредитна угода для залучення коштів на реконструкцію БСА. [L]
Кредит буде наданий JICA на суму 108 мільярдів єн під 0,1% річних на 40 років з 10-річними "канікулами".
При цьому не менше 30% від вартості проекту має становити японське обладнання, а генпідрядник – юрособа з японською часткою не менше 50%+1.
Бортницька станція аерації – єдиний очисний фільтр усіх побутових і промислових стоків столиці та 15-ти прилеглих населених пунктів Київської області.
За даними КМДА, стан БСА давно не відповідає сучасним вимогам.