На території Національного заповідника "Софія Київська" може утворитися черговий провал – цього разу просто на доріжці, якою гуляють мами з візками і діти.
Про це у facebook повідомив співробітник заповідника, кандидат історичних наук, археолог Тимур Бобровський.
"Те, що ви бачите на фото, – оця проталина у снігу, – ознака близької та, на жаль, неминучої катастрофи. На цьому місці на території Національного заповідника "Софія Київська" немає теплотраси або інших інженерних комунікацій, здатних розтопити сніг. Натомість відомо, що тут на глибині чотирьох метрів від поверхні знаходиться старовинне підземелля – монастирський льох XVII століття", - написав він.
Проталина проявилася, коли випав сніг – 2 грудня. Фото Тимура Бобровського |
Археолог нагадав, що входи до льоху засипані вже близько сорока років, тому, що відбувається у підземеллі – невідомо.
"Судячи з численних провалів останнього часу, підземелля активно руйнується, про що я вже неодноразово писав. Але ніхто – ані з керівництва заповідника, ані з Мінкульту, якому заповідник підпорядковується, – ніхто не ворухнувся з того приводу", - написав Боровський.
Історик нагадав, що всі попередні провали швиденько засипали піском, не звертаючи уваги на застереження, що засипка без належного кріплення лише ускладнює ситуацію.
"Зрештою, дотягли до оцієї проталини. Але ж підземелля, розташоване на значній глибині, саме по собі не може впливати на поверхневий сніговий покрив. Втім, як бачимо, воно впливає, і відбувається це через те, що у тому місці утворився так званий "вивальний купол" у склепінні підземелля, який майже "доріс" до поверхні і почав крізь дрібні щілини "дихати". Оце "дихання" – найгірша та найвірніша ознака майбутньої біди", - наголосив археолог.
Він припускає, що діаметр майбутнього провалу на доріжці сягне не менше 2 метрів. А враховуючи, що проталина знаходиться всього за 1,5 м від засипаного провалу, який стався у вересні 2015 року, новий провал "потягне" за собою ту крихітну вцілілу перемичку і зросте щонайменше вдвічі.
"Він стане найбільшим обвалом в історії цієї місцевості. Є іще один аспект: проталина утворилася на парковій доріжці, по якій щодня місцеві мами вигулюють дітлахів у колясках. Уявіть собі, що буде, коли саме під вагою коляски або під ногами людини той підземний купол розкриється", - попередив Бобровський.
"Обвали підземних споруд створюють у ґрунті хвилі, за своєю потужністю подібні до сейсмічних, і можуть призвести до деструкції фундаментів розташованого поруч Софійського собору – пам’ятки, включеної до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО", - наголосив історик.
Він додав, що за останні 1,5 роки спостережень за територією Софії, неодноразово попереджав про провали, які врешті-решт згодом ставалися. Однак, за словами історика, нинішнє керівництво "досить байдуже до долі пам’яток й відвідувачів".
Вперше проталину на доріжці Бобровський помітив з першим снігом 22 листопада, про що одразу повідомив заступника гендиректора заповідника Вадима Кириленка.
Проталину стало видно з першим снігом – 22 листопада. Фото Тимура Бобровського |
"Він ніби перейнявся проблемою, прислав робітників, які на півштика поштрикали землю лопатами обабіч доріжки, закономірно нічого не знайшли і пішли собі. Встановлене довкола огородження зняли вже на другий день, як сніг розтанув. Тиждень я намагався переконати керівництво у тому, що проблема нікуди не поділася, та даремно. І тут знову випав сніг", - написав Бобровський.
"Зранку 2 грудня я вже вкотре звернувся до пана Кириленка, і він пообіцяв, що хоча б встановить огорожу. Увечері її не було. Тож я сам якоюсь лавкою перегородив прохід доріжкою, але то захист такий собі, суто символічний", - додав історик.
Наразі він планує вкотре звернутися до Мін культу.
"Але і це здається безнадійним, оскільки усі попередні були проігноровані", - написав Бобровський.
Він закликав усіх, хто прочитає його пост у соцмережі, бути обережними, гуляючи нацзаповідником.
"Прогулянки тією територією наразі є небезпечними для вашого життя і здоров’я", - підсумував Бобровський.
Як відомо, у вересня 2015 року на подвір’ї національного заповідника "Софія Київська" стався провал ґрунту – утворилась яма завширшки 3 метри і завглибшки 2 метри.
Ще один провал ґрунту на місці розташування підземної споруди, яка є об’єктом археологічної спадщини, зафіксували у лютому 2016 року.
"Українська правда. Київ" звернулася по коментарі до керівництва Національного заповідника.
Українська правда. Київ