Дзвіниця Софійського собору відхилилась від своєї осі на 12,5 см і продовжує нахилятися на кілька міліметрів щороку.
Про це у facebook написав перший заступник директора заповідника "Софія Київська" Вадим Кириленко.
"Не буде секретом те, що Софійська Дзвіниця має відхил (крен) від своєї вісі близько 125 мм. Є тенденції до руху. (це міліметри в рік, але). Є різні гіпотези: і про недбалих будівельників, і про нащадків "Пізанської вежі". Все це має право на життя, без цього не цікаво", - написав він.
Софійська дзвіниця нахилилась на 12,5 см |
Наразі у заповіднику ДП "Інститут Будівельних Конструкцій" проводить детальне інженерно-вишукувальне обстеження дзвіниці.
Зокрема, роблять 20-метрові свердловини і пошарово виймають ґрунт, щоб провести його дослідження.
Біля дзвіниці досліджують грунт |
"Ми спостерігаємо за дзвіницею з 2000 року. На ній встановлено велику кількість маяків і марок. По них ми заміряємо рух дзвіниці. Також постійно заміряємо рівень ґрунтових вод. Дзвіниця має історичний крен на 11 см. Також можемо сказав, що вона "дихає": одного року вона відхилилась на 6 мм, а другого року на 2 мм назад", - сказав Кириленко "Українській правді. Київ".
Водночас заступник директора з наукової роботи В’ячеслав Корнієнко запевнив, що оцей нахил не загрожує дзвіниці.
"Дзвіниця не впаде. Вона не нахились ось зараз. Цей нахил спостерігається давно. Можливо, вона була нахилена ще в момент будівництва, адже коли її будували, то стіни не були зв’язні між собою. Або в момент перебудови дзвіниці з’явився цей крен. Але загрози її цілісності наразі немає", - сказав він.
Корнієнко також наголосив, що інженерно-вишукувальні роботи, які проводяться зараз, були заплановані давно.
"Це робота планова. На неї були закладені кошти. Зараз ми проводимо дослідження, щоб подивитися якість ґрунтів", - сказав заступник директора з наукової роботи.
Відібрані зразки грунту відправлять на детальне дослідження |
За словами Кириленка, повний цикл робіт спостереження за дзвіницею коштує 20 тисяч гривень на рік.
Роботи, які виконуються зараз, обійдуться у 38 тисяч гривень.
"Це не державні кошти. Це наші, які заробив заповідник", - зазначив Кириленко.
Він також запевнив, що святкування новорічно-різдвяних свят на Софійській площі не позначається на пам’ятках Софії.
"Вібрація від музики і святкувань є, але головне, що вона має бути направлена від пам’яток. Ми такі вимоги виставили організаторам і вони цього дотримуються", - підсумував перший заступник директора заповідника.
Як відомо, дзвіниця Софійського собору є пам'яткою української архітектури в стилі козацького бароко, занесена до переліку світової спадщини ЮНЕСКО.
Вона була збудована в 1699-1706 роках коштом гетьмана Івана Мазепи. Дзвіницю двічі перебудовували – у 1744-1748 роках та у 1851-1852 роках. Висота дзвіниці становить 76 метрів.
Як відомо, у вересні на подвір’ї національного заповідника "Софія Київська" стався провал ґрунту – утворилась яма завглибшки 2 метри. Тоді Корнієнко пояснив, що такі провали на території "Софії" виникають часто. Почалися у вони у 20-му столітті і пов’язані з особливістю структури ґрунтів.
18 жовтня 2014 року на території "Софії Київської" обвалилась частина 5-метрової цегляної огорожі 1960-тих років.
На той час екс-директор заповідника Неля Куковальська пов’язала обвал стіни з прокладанням тепломереж у 2013 році. На цьому наголосив і на той час екс-заступник гендиректора заповідника з реставраційних та господарських питань Вадим Кириленко.
У свою чергу активіст і на той час депутат Київради від "Батьківщини" Ігор Луценко відзначив, що до обвалу стіни призвели зсуви ґрунту, які спричинила "злочинна забудова" поблизу заповідника.
Фото Вадима Кириленка з facebook
Українська правда. Київ
14.11.2017, 14:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 11:59 Олександр Вовченко |