ТОВ "Столичний ЦУМ", яке з 2011 року належить компанії "Еста Холдинг" мільярдера Ріната Ахметова, орендує частину землі на Хрещатику у десятки разів дешевше від ринкової ціни.
Про це йдеться в сюжеті програми "Схеми", спільного проекту Радіо Свобода та Першого суспільного каналу.
Згідно з рішенням від 21 травня 2015 року, Київрада поділила кадастрову ділянку на Хрещатику, 36 – ту, де і стоїть будівля ради, – і її частину площею у 68 квадратних метрів відрізала і віддала ЦУМу на 10 років під обслуговування й експлуатацію будівлі з можливістю подальшого викупу.
Землю під майном компанія взяла в оренду на 10 років – за 26,6 тисячі гривень на рік.
Водночас, за даними міжнародної консалтингової компанії Colliers International, знайти на Хрещатику нову землю для оренди майже неможливо. Усі оперують вже наявними комерційними площами.
Через дефіцит землі вартість оренди квадратного метра наявної забудови тут в середньому становить 75–80 доларів на місяць, тобто приблизно 1800 гривень.
При цьому ЦУМ сплачує трохи більше як 26 тисяч гривень на рік за 68 квадратів, тобто майже 33 гривні за квадратний метр на місяць. Це у 54 рази менше від ринкової вартості забудованої площі.
Проте голова постійної комісії Київради з питань містобудування й архітектури Володимир Прокопів розповідає, що столичний бюджет отримує з цієї угоди непогані гроші.
"Коли були люди, які казали, що не треба віддавати землю цьому підприємству, ну бо одіозний власник… На аргумент, що не може одіозний власник користуватися київською землею, то за землю треба платити. Всім. Тому такий аргумент був сприйнятий, і дане рішення було Київрадою ухвалене", – пояснює чиновник.
Згідно з українським законодавством, землю, вільну від забудови, без аукціону можна отримати, якщо на ній розташоване ваше майно.
Тож "Еста Холдинг" викупила у Київради сміттєві баки, які стояли на тій території. Таким чином у неї з’явилося майно на ділянці – і землю під майном компанія взяла в оренду на 10 років – за 26 тисяч гривень на рік.
Крім того, землю надали в оренду під обслуговування й експлуатацію будівлі. Але наразі ця територія забудована власне приміщенням ЦУМу, що суперечить цільовому призначенню ділянки.
"Ми домовилися на одному з етапів будівництва, що ми викуповуємо у них (Київради – ред.) смітник, ставимо їм новий смітник. … І повністю закриваємо периметр – щоб не було цього "вибитого зуба". Нам треба було, щоб закрити цей периметр, просто оформити землю, технічний момент", – пояснив голова департаменту комунікацій та зв’язків з громадськістю "Еста Холдингу" Антон Гливинський.
Експерти із земельного права натомість вважають, що такі договори оренди – спроба легалізації Київрадою самочинної забудови у себе в дворі.
"Цілком можливо, що це спосіб легалізації самовільної забудови. Якщо дійсно там уже встигли щось побудувати, а всі скромно вважали це приміщенням того старого ЦУМу, то, можливо, для Київради це могло бути підставою відрізати шматочок землі і віддати її сусідам своїм.
Факт залишається фактом: відрізаний шматочок найдорожчих земель у державі", – розповів завідувач кафедри землевпорядного проектування Національного університету біоресурсів і природокористування України Андрій Мартин.
Нині реконструкція ЦУМу, яка розпочалася у 2013 році, триває і має завершитися влітку 2016 року.
14.11.2017, 14:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 11:59 Олександр Вовченко |