Дискусія щодо надання статусу пам’ятки кінотеатру "Жовтень" не на часі, оскільки цей процес затягує ремонт закладу.
Про це заявила директор кінотеатру Людмила Горделадзе, повідомляє "Радіо Свобода".
На її думку, ці суперечки затримують затвердження проекту і початок ремонту.
Горделадзе відзначила, що пам’яткою архітектури може бути лише автентична будівля, а фасад "Жовтня" з 1930 року трансформувався тричі.
Тож, щоб надати статус пам’ятки архітектури, потрібна тривала дослідницька робота. Частину документів для цього готували ще до пожежі, однак ускладнення виникли саме через сумніви в автентичності.
""Жовтень" може бути пам’яткою лише як кінотеатр, тобто пам’яткою історії. Він важливий для киян саме як заклад культури. Адже люди вийшли не за будівлю, вони вийшли за відновлення осередку кіномистецтва, що був унікальним за своїм репертуаром у Києві", – наголосила директор.
Утім юрист Марина Соловйова, що бере участь у обговоренні майбутнього кінотеатру, стверджує, що статус пам’ятки може допомогти запобігти забудові. Зокрема, щоб у процесі реконструкції на місці кінотеатру не з’явилась багатоповерхівка.
За її словами, облікова картка пам’ятки передбачає, що саме буде предметом охорони. І хоча складання картки справді вимагає дослідницької роботи до значної затримки це не призведе.
Активісти громадського руху "Врятуй Жовтень" вважають статус пам’ятки важливим, однак побоюються бюрократичних перепон – адже Управління охорони культурної спадщини наразі реорганізовують.
Окрім того, на думку представника організації Зоряна Кіся, статус може вплинути на вартість реконструкції.
"Ми вважаємо, що надання статусу пам’ятки може заблокувати той проект реконструкції, який вже розробляє благодійний фонд "Відновимо разом". Адже до проектування робіт на пам’ятці можна залучати лише обмежене коло ліцензованих компаній, і немає гарантій, що вони зроблять це краще чи за нормальні кошти. Наразі проект реконструкції розробляється абсолютно безкоштовно", – пояснив активіст.
На наданні статусу пам’ятки нещодавно наполягав депутат Київради Дмитро Гордон.
Тим часом замовник ремонтних робіт – а ним має бути певне комунальне підприємство – й досі не визначений. Це не дає можливості утвердити проект та кошторис.
До того ж, будівля потребує якнайшвидшої консервації, інакше до весни може зазнати ще більших руйнувань. Грошей на це поки що немає.
Як відомо, пізно ввечері 29 жовтня сталася пожежа у кінотеатрі "Жовтень". Вогнем було знищено дах на площі 300 кв. м. Жертв та постраждалих не було.
Збиток від пожежі оцінюють у 7 мільйонів гривень.
Представник Держслужби з надзвичайних ситуацій України Ігор Шарій заявив, що у кінотеатрі "Жовтень" виявили три осередки займання: один – у залі "Гегемон" та ще два – на горищі
Після пожежі було порушено кримінальне провадження за статтею про навмисне знищення/пошкодження майна шляхом підпалу.
Однією з версій події очевидці називають продовження неодноразових спроб виселити "Жовтень" з даного приміщення. Навколо приміщення на вул. Костянтинівській протягом останніх років тривали суперечки і судова тяганина.
На той час міністр культури Євген Нищук наголосив, що пожежу в кінотеатрі "Жовтень" необхідно розцінювати, як спробу рейдерського захоплення.
1 листопада голова МВС Арсен Аваков повідомив, що міліція затримала двох осіб, які підпалили залу кінотеатру "Жовтень".
За словами радника голови МВС Антона Геращенка, вони своєю витівкою нібито хотіли продемонструвати негативне ставлення до фільмів ЛГБТ-тематики.
Паліїв посадили під домашній арешт.
Згодом прокуратура перекваліфікувала кримінальне провадження зі "знищення майна" на "хуліганство".