КП "Київський метрополітен" займається розробкою максимально зручної схеми переходу пасажирів на нові тарифи.
Про це в інтерв’ю "Українським новинам" заявив начальник підземки Віктор Брагінський.
За його словами, на сьогоднішній день, собівартість однієї поїздки становить 3 гривні 11 копійок. Планові збитки підприємства на кінець року оцінюють у 724 мільйони гривень.
"Жетони продаються по – 2 гривні. Але, враховуючи пільговиків, дохід від одної поїздки складає 1 гривню 61 копійку, решта – збиток. Піднімати тариф треба, єдине, що точна дата цього рішення невідома. Його приймає керівництво міста", - сказав Брагінський.
Він додав, що підняття тарифів завжди було більш політичним питанням.
"Зараз ми перейшли економічну площину. Ми вважаємо, що правильно буде розробити мережу тарифів. Але рішення приймає місто", - сказав начальник метро.
Він пояснив, що, зокрема, розглядається варіант вартості проїзду залежно від дальності поїздки чи зони.
"Електронний квиток, який вже розроблений в метро, дає нам можливість реалізувати зонні поїздки, денні, одно- і багаторазові.
Як відомо, підземка повністю переходить на автоматизовану систему проходу пасажирів, а жетони будуть поступово вилучені з обігу.
Наразі метрополітен призупинив роботу кас на станціях "Деміївська" та "Голосіївська".
Проїзд в метро і автобусах може подорожчати вдвічі вже до кінця року.
Як відомо, про необхідність підняття вартості проїзду мер Києва Віталій Кличко заговорив ще у червні.
Згодом міські чиновники виступили за підвищення вартості проїзду у громадському транспорті столиці до 3 гривень уже з осені 2014 року.
3 вересня Кличко заявив, що очікує підвищення тарифів на проїзд у комунальному транспорті.
Станом на 15 вересня проїзд у метро коштує 2 гривні, у наземному транспорті - трамваї, автобусі, тролейбусі - 1,5 гривні.
Навесні 2014 року подорожчав проїзд у маршрутках, зокрема, і тих, які обслуговує "Київпастранс". З 10 квітня поїздка у маршрутному таксі обходиться у 3,5-4 гривні.