Напередодні нового року на знаменитій Клавдіївській фабриці ялинкових прикрас кипить робота.
Скляні ялинкові кулі тут виготовляють вручну і розписують унікальними узорами.
Що треба зробити, щоб шматок скла перетворився на вишукану прикрасу, з'ясував портал Тhe-village.ru.
Іграшки роблять із півтораметрових скляних трубок. Кожну з них розплавляють над газовим пальником з температурою до 1000 градусів і розрізають на двадцять заготовок.
Обидва кінці заготовки сплющені внаслідок дії полум'ям, а діаметр середини залишається першопочатковим. Із цієї частини й видувають кульку.
Медичне скло, з якого виготовлені трубки, швидко нагрівається й так само швидко вистигає.
Тонкість роботи полягає в тому, що під час плавки трубку потрібно безупинно обертати над полум'ям. Тоді сфера вийде правильної форми.
У момент, коли скло плавиться й збивається в однорідну масу, і видувають кулю.
За словами склодувів, робити це потрібно легко, нібито пускаєш мильні бульки — інакше виріб лопне.
Усі вони примудряються видувати кулі однакового діаметра, що перевіряється спеціальними шаблонами. Втім, дозволяється погрішність у два міліметри. Для формених іграшок використовують металеві форми. Усередину поміщають заготовку й видувають.
За день склодув робить від сотні до трьохсот куль. При цьому працює акуратно, адже скло хоч і медичне, але руки, губи і язик ріже не гірше за звичайне.
"Видуту" іграшку наповнюють сумішшю окису срібла, аміаку й дистильованої води, після чого опускають у гарячу воду, щоб срібло осіло на стінках фігури, пофарбувавши їх у срібний колір.
Далі іграшки фарбують у матовий або глянцевий.
Пофарбовані кульки відправляють на конвеєр. На ньому встановлені лампи, розігріті приблизно до 100 градусів. Через двадцять хвилин кулі можна нести на розпис — художницям.
Іграшки з візерунками розписують вручну. За день кожна художниця робить від двадцяти до ста іграшок залежно від складності малюнка. Далі починається завершальний етап — обрізка "зайвих" кінчиків іграшок на алмазному колі.
Тут же на другому поверсі фабрики працює магазин, де можна купити ялинкові прикраси.
Їх вартість сягає від 10 до 35 гривень залежно від форми й розміру. А на першому поверсі, заплативши 2 гривні, на іграшці можна зробити будь-який напис.
Так виглядає сама фабрика, яка з радянських часів не змінилася. Фото yablor.ru |
Для довідки. Клавдієво — селище в тридцяти кілометрах від Києва. У 1946 році тут відкрили фабрику з виготовлення виробів з лабораторного скла, а в 50-х стали робити ялинкові іграшки.
У часи СРСР це була одна з найбільших фабрик, яка поступалася хіба що московській "Ялинці".
Фабрика починає роботу в травні, а із січня йде на канікули. Більш 90% клавдіївської продукції експортують в Німеччину, Британію, США, Бельгію, Голландію.
Усі фото Тhe-village.ru.
14.11.2017, 14:56 Сергій Огородник |
13.11.2017, 11:59 Олександр Вовченко |