Про це заявив гендиректор аеропорту Борис Шахсуваров, повідомляє "Інтерфакс-Україна".
"Питання відкрите. Воно не зняте з порядку денного... Думаю, цього року до цього питання можуть повернутися, але не зараз", - сказав він.
Гендиректор пояснив, що для будівництва залізниці необхідно вирішити низку питань, зокрема тих, які стосуються вимог Китаю надати державні гарантії під кредит, який залучатимуть для будівництва.
"Умови китайського банку - це гарантії уряду. Усе, що необхідно, ми зробили - ТЕО, бізнес-план. Проект сам себе не окупить в короткий термін. Існує необхідність дотування аеропорту державою на етапі повернення кредиту", - сказав Шахсуваров.
Водночас він не озвучив точну вартість проекту, пославшись на те, що наразі не завершена його розробка.
"Моя особиста думка: вартість не буде перевищувати $200 мільйонів у тому варіанті, який нас влаштує", - сказав керівник аеропорту.
Крім того, додав Шахсуваров, необхідно вирішити питання із земельними ділянками, по яких пройде залізниця, чим наразі займається облдержадміністрація.
Також існують питання, пов'язані із графіком руху поїздів і вартістю проїзду. За словами ген директора "Борисполя", закладена в розрахунки вартість проїзду становить $10 за поїздку.
Як відомо, рамкова угода, укладена між ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" і Китайською національною корпорацією машинної індустрії й генеральних підрядів у вересні 2010 року, дає можливість Україні одержати кредитне фінансування в обсязі до $1 мільярд.
Вона передбачає будівництво залізниці довжиною 8 км від Київ до аеропорту "Бориспіль", будівництво чотирьох вокзалів і забезпечення залізниці електропоїздами.
Як відомо, раніше міністр транспорту та зв'язку Костянтин Єфименко обіцяв, що нова електричка з Києва до аеропорту "Бориспіль" розпочне курсувати навесні 2012 року і коштуватиме 10 гривень.
Міністерство транспорту й зв'язку мало намір до 1 грудня підготувати техніко-економічне обґрунтування будівництва залізничного сполучення між Києвом і міжнародним аеропортом "Бориспіль".
Також повідомлялося, що "Бориспіль" домовився з Китайською національною корпорацією з експорту та імпорту машин і обладнання (CMEC) про будівництво залізниці "Аеропорт "Бориспіль" - Київ".