У Києві під Новий рік нишком знесли пам'ятку архітектури – особняк 1909 року на Поштовій площі. На черзі - ще десяток старовинних будинків, пише "Газета по-київськи".
Зелену триповерхову будівлю на Сагайдачного, 1б, обнесли парканом ще влітку, але не стало її у ніч з 29 на 30 грудня.
Видання відзначає, що на місті особнячка має з'явитися п'ятиповерхова офісна будівля з підземним паркінгом.
Уперше Містобудівна рада розглянула проект адміністративної будівлі на вулиці Сагайдачного, 1б, ще в березні 2007 року. "Вписати" у схил офіси запропонував архітектор Юрій Бородкін. Він пропоновува залишити особняк, затуливши його масивною офісною будівлею. Замовник - ТОВ "Сітко-Поділ-Київ".
Члени Містобудівної ради відправили проет на доопрацювання через те, що будівля має "не подільську архітектуру", закриває старе, знаходиться дуже близько до тунелю метрополітену. Тому від проектувальників вимагали знизити поверховість і не затуляти пам'ятник архітектури.
Однак, наголошує видання, через три роки проект загадковим чином чином виріс до одинадцяти поверхів з підземним паркінгом на 38 машиномісць.
Містобудівне обгрунтування для проекту написав Віктор Вечерський, заступник директора Науково-дослідного інституту охорони пам'яток. Питання про те, щоб було видно триповерховий будиночок на Поштовій площі, який перебував у державному реєстрі пам'ятників з 1994 року, а також входив до історико-культурний заповідник "Стародавній Київ", вже не порушувалося.
13 липня 2010 року Українське товариство охорони пам'яток схвалив його виключення з реєстру пам'яток.
Фото "Газети по-київськи" |
За словами історика, києвознавця Михайла Дегтярьова, коли побудують цю будівлю, то з лівого берега і Подолу пам'ятник Володимиру буде виглядати так, ніби стоїть на даху новобудови.
"Будівництво нової будівлі заборонено на території заповідника "Стародавній Київ" і суперечить наказу Мінкультури від 3 лютого 2010 року (про внесення до держреєстру пам'яток історії та культури комплексу київських гір)", - додав він.
Як відомо, ділянка, де знаходився зруйнований нині будинок, раніше належала відомому київському архітектору Миколі Казанському. На межі XIX-ХХ століть він керував будівельною справою в Києві, брав участь у зведенні Міського (Оперного) театру.
Однак, відзначає видання, це далеко не остання пам'ятка, якою пожертвують заради торгово-офісних центрів з паркінгами.
Так на черзі можуть бути будівлі по вулицях Софіївська, 20, 21 (навпроти дзвіниці Софійського собору); Сковороди, 1, будинок київського війта Г. Киселевського; Великій Васильківській, 50 (будівля в стилі модерн); Садиба Мурашка (чотири будинки на вулиці Малій Житомирській, 1909 року будівництва); Садиба Меленського (вул. Хорива, 13/11);
Будинок Сікорського (Ярославів Вал, 15б); Млин Бродського на Поштовій площі тощо.
За інформацією видання, долю деяких ще приховують, але за іншими вже є проекти забудови і рішення Київради про передачу землі.